Jesień z „Gwiezdnymi wojnami”, czyli „Wielka ucieczka” i „Początek przyjaźni” od Egmont Polska

„Początek przyjaźni. Star Wars. Koloruj, czytaj, naklejaj”

„Gwiezdne wojny” cieszą o każdej porze roku. Na jesień polecam wam serdecznie dwie nowości od Egmont Polska, z którymi spędziłam ostatnio kilka miłych i niezobowiązujących wieczorów. Mowa tu oczywiście o powieści „Wielka ucieczka” Rea Carson oraz kolejnym zeszycie z naklejkami z serii „Koloruj, czytaj, naklejaj”.

Kolejny tom z serii #Czytelnia, czyli „Wielka ucieczka” to opowieść z uniwersum „Star Wars” przeznaczona dla starszych dzieci i młodzieży, czyli odbiorców, którzy dobrze radzą sobie z czytaniem (poziom 3 – czerwony). Powieść autorstwa amerykańskiej pisarki Rae Carson, podobnie jak wcześniejsza „Eskadra Kobaltowa” Elizabeth Wein, stanowi swego rodzaju dodatek do filmu z serii „Gwiezdne wojny”. Dzieło pani Carson wypada o niebo lepiej niż wspomniana już „Eskadra...”, bo i bohaterowie są ciekawsi. W końcu w tym tomie na pierwszy plan wysuwa się jedyny i najlepszy Han Solo!

Co prawda „Wielka ucieczka” inspirowana jest filmem „Han Solo: Gwiezdne wojny – Historie”, ale tak właściwie powieść stanowi ciekawy wstęp do historii, którą mogliśmy oglądać na wielkim ekranie. Han i Qi'ra są mają naście lat, ale od dawna muszą sobie radzić sami. Jako szeregowcy w gangu Białych Robaków dzieciaki zrobią wszystko, żeby zasłużyć na awans, a tym samym trochę poprawić swoje warunki życiowe. Pewnego dnia Lady Proxima wzywa do siebie młodych i zleca im ważną misję. Haczyk polega na tym, że z każdym rozmawia osobiście za zamkniętymi drzwiami, a reszta nie wie nic na temat misji pozostałych. W brutalnej rzeczywistości Korelii każdy musi radzić sobie sam, ale kiedy Han, Qi'ra i Tsuulo wpadają w wir wydarzeń szybko okazuje się, że muszą współpracować, by przetrwać.

„Wielka ucieczka” to wciągająca powieść o rodzącej się przyjaźni między sprytnym ryzykantem i tajemniczą, zamkniętą w sobie dziewczyną. Autorka nie pozwala Hanowi i Qi'rze na chwilę wytchnienia, włóczy ich po całej planecie i cały czas pakuje w kolejne tarapaty. Przy tej okazji czytelnik może obejrzeć sobie z bliska miejsca, znane z filmowej wersji. Co prawda fabuła nie jest tu szczególnie skomplikowana, ani odkrywcza, ale historię wymyśloną przez Rae Carson czyta się z prawdziwą przyjemnością, a szybkie tempo akcji nie pozwala na nudę. Fajnie wykreowani bohaterowie, a szczególnie młodziutki łobuz Han, to kolejna zaleta tej opowieści. Jeśli lubicie świat „Gwiezdnych wojen” to z pewnością lektura „Wielkiej ucieczki” sprawi wam mnóstwo frajdy.

💛💛💛
Rae Carson, Wielka ucieczka (tyt. oryg. Star Wars. Most Wanted), tłum. Małgorzata Fabianowska, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2018.
„Początek przyjaźni. Star Wars. Koloruj, czytaj, naklejaj” to kolejny tomik z serii „Koloruj, czytaj, naklejaj”. Fabuła skupia się wokół jednego z początkowych epizodów znanych z filmu „Przebudzenia Mocy”. Najwyższy Porządek budzi trwogę w całej galaktyce. Wśród wyszkolonych do służby szturmowców znajduje się młody mężczyzna, który decyduje się na bunt. FN-2187 ratuje Poe Damerona - więźnia Kaylo Rena. Szturmowiec wie, że od tej decyzji nie ma już odwrotu i ucieka razem z młodym pilotem.

Podobnie jak inne części serii również „Początek przyjaźni” to krótka czytanka z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Sam cykl trudno traktować jako całość, bo ukazujące się w nim epizody są wybierane raczej losowo. W końcu akcja z wcześniejszego „Ataku na zamek” rozgrywa się później niż wydarzenia z najnowszej części. Prawdę powiedziawszy nie ma to większego znaczenia, bo chodzi tutaj raczej o zgrabnie napisaną historyjkę z ładnymi ilustracjami i naklejkami, którymi trzeba uzupełnić obrazek. A kto z nas nie lubi naklejek? Taki książeczkowy gadżet sprawi uciechę przede wszystkim młodym wielbicielom filmów Lucasa, a już w szczególności sympatykom „Przebudzenia mocy”. 

Komentarze