Garść cennych porad dla rodziców, czyli „Trudne tematy dla mamy i taty” Anny Jankowskiej


Wychować dziecko na mądrego, fajnego, odpowiedzialnego człowieka, to prawdziwe wyzwanie, które może przytłaczać. Powiedzmy sobie szczerze, każdy rodzic miewa chwile załamania i wątpi w swoje możliwości. W takich momentach watro mieć na półce sprawdzony poradnik, który podniesie na duchu i podpowie jak działać. Dla mnie taką właśnie publikacją jest książka Anny Jankowskiej „Trudne tematy dla mamy i taty. Czyli jak wychować dziecko na człowieka”.


Autorka jest mamą, pedagogiem z wieloletnim stażem, autorką bloga „Tylko dla mam” i wielką miłośniczką książek dla dzieci. A przy tym sympatyczną, zwykłą kobietą, która w prostych słowach dzieli się z czytelnikami swoim życiowym doświadczeniem. Książkę „Trudne tematy dla mamy i taty” można przeczytać od deski do deski (tak sugeruje wydawca) lub sięgać tylko do rozdziałów, które aktualnie nas interesują, a jest w czym wybierać.

Pod względem technicznym publikacja została podzielona na 3 części – I. Rodzice (6 rozdziałów), II. Rodzina (4 rozdziały) i III. Świat (15 rozdziałów). Część pierwsza skupia się wokół postaw rodzicielskich, autorytetu rodzica, relacji z dzieckiem, zaufania, szacunku i popełniania błędów. Kolejna grupa tematów krąży wokół spraw domowych – relacje między rodzeństwem, domowe kłótnie, zarówno między dziećmi, jak i rodzicami, rozwód i związane z nim konsekwencje, czyli nowa ciocia i wujek, zakładanie kolejnej rodziny, sklejanie rodziny patchworkowej. Ostatnia część jest najbardziej rozbudowana i dotyczy w większości trudnych tematów – lęk, seks, przemoc, zły dotyk, pieniądze i utrata pracy przez rodzica, strach przed lekarzem i pobytem w szpitalu, oswajanie dziecka z tematem śmierci, pielęgnowanie przyjaźni, egoizm, tolerancja, poszanowanie cudzej własności, zagrożenia związane z nowoczesnymi technologiami, a także wrażliwość na przyrodę.

Zagadnień poruszanych w książce jest sporo i dotyczą różnych dziecin życia. Lektura na pewno nie rozwiąże wszystkich waszych problemów i pewnie nie odpowie na wszystkie nurtujące was pytania, ale z pewnością da do myślenia i podrzuci sporo cennych wskazówek. Tym bardziej, że Anna Jankowska serwuje nam porady w skondensowanej formie. Podaje same konkrety, posiłkuje się sytuacjami z życia i podpowiada jak zachować się w danej sytuacji. Skupia się przy tym na emocjach dziecka, bo w końcu jego dobro jest tutaj najważniejsze. Autorka posługuje się prostym językiem, bez całej „branżowej” gadaniny, która może irytować i utrudniać przyswajanie tekstu. Nie moralizuje i nie narzuca czytelnikowi swoich poglądów, dlatego lektura przypomina raczej spotkanie przy kawie dwóch mam, które rozmawiają na nurtujące je tematy.

Nie da się wychować dziecka zgodnie z książkami, pod dyktando i trzymając się ściśle wymyślonego przez siebie planu. Dlatego wszystkie poradniki traktuje raczej jako dobre rady, których warto posłuchać i wyciągnąć z nich coś dla siebie. Jestem pewna, że w publikacji „Trudne tematy dla mamy i taty” znajdziecie mnóstwo cennych wskazówek do wykorzystania w codziennym życiu. Anna Jankowska stworzyła sensowny, skondensowany i godny polecenia poradnik. Czytajcie, warto! 

💛💜💙
Anna Jankowska, Trudne tematy dla mamy i taty. Czyli jak wychować dziecko na człowieka, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2018.

Komentarze