99 trudnych pytań, czyli „Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy” Katharina von der Gathen

Każdy rodzic doskonale wie, że dzieci zadają codziennie mnóstwo pytań. Te najtrudniejsze padają zwykle w najbardziej nieoczekiwanych momentach i dotyczą tematów intymnych. Nie spanikować, odpowiedzieć mądrze i nie spłoszyć latorośli – to jest prawdziwe wyzwanie. Na szczęście z pomocą zagubionym dorosłym przychodzi Katharina von der Gathen, która w tomiku „Odpowiedz mi” rozprawia się z 99 dziecięcymi pytaniami o te sprawy. 


Autorka, niemiecka edukatorka seksualną, w swojej książce zebrała 99 (w wersji oryginalnej 101) autentycznych pytań, które uczniowie podstawówek zadawali anonimowo na prowadzonych przez nią warsztatach. Większość haseł związana jest z szeroko pojętym dojrzewaniem i seksualnością człowieka. Czy każdy siusiak wygląda tak samo? Dlaczego ludzie udają, że nie uprawiali seksu? Czy to przykre mieć miesiączkę? Czy po każdym seksie rodzą się dzieci? To tylko kilka spraw frapujących młodych ludzi. Zdarzają się pytania, które z perspektywy dorosłego człowieka mogą być bzdurne, jak choćby o to czy dziecko w brzuchu mamy puszcza bąki. Uczniowie wyciągają też ciężki kaliber i dopytują o poronienia, przemoc seksualną, aborcję.

Przez cały czas Katharina von der Gathen odpowiada konkretnie, rzetelnie i szczerze. Nie przeciąga, nie dopowiada niczego, co wychodziłoby poza zakres pytania. Jest subtelna i empatyczna, często żartuje, ale do wszystkich pytań podchodzi poważnie. Szacunek do dziecka i jego ciekawości jest największą zaletą tej publikacji. Ogromnym atutem książki są również przezabawne ilustracje Anke Kuhl, przypominające humor obrazkowy z czasopism. Żarciki graficzne rozluźniają atmosferę i pozwalają się wspólnie pośmiać oraz nabrać zdrowego dystansu.

Tomik „Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy” raczej nie nadaje się do samodzielnej lektury przez dzieciaki z podstawówki. Obecność rodzica, który w razie potrzeby rozwinie temat i rozwieje wątpliwości wydaje się być niezbędna. Dlatego dorośli powinni najpierw sami przeczytać książkę, przetrawić treść i przygotować się do ewentualnych rozmów, a także zdecydować czy pokazać młodym czytelnikom wszystko, czy jedynie wybiórcze informacje. Warto podrzucić „Odpowiedz mi!” również młodzieży. Nawet jeśli niektóre tematy mogą wydawać im się zbyt błahe, to bez wątpienia młodzi przeczytają książeczkę z wypiekami na twarzy, a przede wszystkim sięgną po sprawdzone źródło wiedzy.

💛💙💛
Katharina von der Gathen, Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy (tyt. oryg. Klär mich auf: 101 echte Kinderfragen rund um ein aufregendes Thema), tłum. Anna Magdziarz, il. Anke Kuhl, wyd. Dwie Siostry, Warszawa 2018.

Komentarze