Wechterowicz w świetnej formie, czyli urocze i zabawne książeczki „O czym myślisz?” oraz „Złota rybka” od wydawnictwa MANDO

Przemysław Wechterowicz, O czym myślisz?, il. Marcin Minor, wyd. Mando

Przemysław Wechterowicz jest jednym z najlepszych twórców literatury dziecięcej. Każdy tomik jego autorstwa wzbudza zachwyt małych i dużych czytelników. Nie inaczej jest w przypadku jego najnowszych książeczek „O czym myślisz?” z ilustracjami Marcina Minora oraz „Złota rybka” zilustrowana przez Jakuba Grochola. 

 

„O czym myślisz” to książeczka pełna uroku, ciepła i zaskakujących pomysłów. Na każdej stronie znajduje się postać, która o czymś rozmyśla. Obok, w dymku, zamieszczony został fragment ilustracji z podpowiedzą. Mali czytelnicy i ich rodzice muszą ruszyć głową i spróbować odgadnąć o czym myśli dany bohater. Sprawa wcale nie jest taka prosta, bo autor pokusił się o same nieoczywiste rozwiązania, które możemy zobaczyć na odwrocie ilustracji.

Przemysła Wechterowicz stworzył bajeczkę, która bawi, wzrusza i ogrzewa serducho. Bo bohaterowie zawsze myślą o tym co dobre. O swoich bliskich, o beztroskich zabawach w gronie najbliższych, o przygodach czekających tuż za rogiem. Drobiazgowe ilustracje Marcina Minora są kolejnym atutem tej niezwykłej książeczki. Miękka i jakby odrobinę nieostra kreska artysty, przygaszone kolory i iskierki humoru widoczne na każdym obrazku, tworzą całość, która wzbudza same pozytywne i tkliwe emocje. 
 
I choć to wszystko jest przezabawne i czarujące, to najlepsze jest zakończenie. Ostatnim bohaterem książeczki jest śliczny szary kotek, który rozmyśla o… czytelniku! Lusterko na ostatniej stronie jest tak zaskakującym elementem, że natychmiast wywołuje szeroki uśmiech. Mój synek cały się rozpromienił kiedy zobaczył własne odbicie. Sama słodycz i radość nie do opisania. A co najlepsze ten efekt wow działa za każdym razem, bo choć wiemy jak to wszystko się kończy, to ostatnia scenka niezmiennie chwyta nas za serce. Nie ukrywam, że trzymam książeczkę w taki sposób, żeby zobaczyć też swoje odbicie :-) 
 
Tomik „O czym myślisz?” to niepozorne cudeńko. Jestem przekonana, że książeczka natychmiast stanie się jedną z najukochańszych pozycji w każdej domowej biblioteczce. Nawet jeśli w tym wszystkim jest odrobina manipulacji, bo Wechterowicz bierze czytelnika pod włos i choć na moment pozwala mu się poczuć pełnoprawnym bohaterem książki. Za całą słodycz, czułość i zabawę serdecznie autorowi dziękuję.
 
💚💚💚
Przemysław Wechterowicz, O czym myślisz?, il. Marcin Minor, wyd. Mando, Kraków 2018.

Z kolei „Złota rybka” to humorystyczna bajeczka o rybce o złotym sercu, która mieszka w małym jeziorku i spełnia marzenia odwiedzających ją zwierzątek. Goście nie muszą nawet prosić, bo mała bohaterka sama zagaduje i dopytuje czego każdy zwierzak pragnie, a nawet doradza i sama wymyśla jakie mogą być potrzeby bohaterów.

Sztuczna szczęka dla słonia? Gerty dla żyrafy? Piłeczki dla małpek? Czemu nie! Złota rybka pomaga spełniać nawet najdziwniejsze życzenia. Jest w tym wszystkim mnóstwo humoru i niewymuszonego wdzięku, a nawet drugie dno. Bo kiedy pula życzeń się kończy okazuje się, że jest coś cenniejszego niż wszystkie rzeczy materialne. Przyjaźń, bliskość, akceptacja i towarzystwo drugiej osoby są prawdziwym i nieocenionym darem.
 
Na każdej rozkładówce znajdują się scenki składające się z dwóch, czasami trzech kadrów, które bawią i wywołują niekontrolowane ataki śmiechu. Opowieść Wechterowicza doskonale współgra z figlarnymi ilustracjami Jakuba Grochala. Kreska autora jest prosta, trochę karykaturalna i dowcipna. Zwierzaki mają ten charakterystyczny błysk w oku i łobuzerski uśmiech, którym natychmiast zjednuje sobie sympatię czytelnika. W połączeniu z zabawną treścią daje to błyskotliwą całość, a do książeczki aż chce się wracać.

„Złota rybka” to doskonała bajeczka dla małych i dużych czytelników, która w nienachalny sposób przypomina o tym co w życiu najważniejsze, uczy wdzięczności i poprawia humor. Pyszna lektura, lepsza nawet niż gorące kakałko z różowymi piankami. Polecam :-)

💛💛💛
Przemysław Wechterowicz, Złota rybka, il. Jakub Grochola, wyd. Mando, Kraków 2018.

Komentarze