Relacje międzyludzkie w obrazach, czyli „Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy” Bereniki Kołomyckiej

Malutki Lisek i Wielki Dzik to bez wątpienia najsłodsza para komiksowych przyjaciół. I choć czwarta część ich przygód przypomina trochę odcinanie kuponów od popularności poprzednich tomików, to w ogólnym rozrachunku nie ma to żadnego znaczenia, bo do opowiastek o Lisku i Dziku aż chce się wracać.


Przyjaciele kontynuują swoją podróż w nieznane. W trakcie wędrówki prowadzą okołożyciowe rozmowy, wspominają swoje przygody z przeszłości, a przede wszystkim rozprawiają o emocjach. I tak dzięki Malutkiemu Liskowi i Wielkiemu Dzikowi czytelnicy znów mogą podumać nad relacjami z innymi ludźmi. Bo jesteśmy sobie potrzebni do szczęścia, choć nie każdą znajomość warto utrzymywać. Dlatego czasami lepiej odpuścić i pozwolić komuś iść jego własną drogą. Niektórzy z nas są samotni z wyboru jak Wilk Stepowy (ach, jak ten wilk został genialnie namalowany!), a inni długo muszą szukać aż trafią na kogoś, z kim będą szczęśliwi.Opowieść wymyślona przez Berenikę Kołomycką jest piękna, ale to ilustracje artystki robią kosmiczne wrażenie. Akwarelowe obrazki to magia w najczystszej postaci. Ciepłe kolory, miękka kreska i mnóstwo czułości dla bohaterów i świata przedstawionego tworzą niezapomnianą całość. Każdy kadr to maleńkie dzieło sztuki i nawet gdyby z tomiku usunąć wszystkie słowa, to jestem przekonana, że komiks wciąż poruszałby czułe strony w duszach czytelników, dawał do myślenia i mile łechtał poczucie estetyki odbiorcy.

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy” to najpiękniejszy polski komiks dla dzieci, który swoim subtelnym urokiem oczaruje również dorosłych czytelników. Jeśli zastanawiacie się jaka seria graficzna będzie najlepsza na początek dla waszych pociech, to możecie brać w ciemno wszystkie cztery tomy autorstwa Bereniki Kołomyckiej. Drżenie serca i westchnienia zachwytu gwarantowane.

💛💙💛
Berenika Kołomycka, Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tamtędy, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2018.


Komentarze