Niepozorna książka o uczuciach - „Czujemisie” Agaty Królak

Uczucia są skompilowane i trudne do określenia. Szczególnie dla dzieci i skrytych dorosłych, którzy nie przywykli do rozmów o emocjach. Dlatego „Czujemisie”, najnowsza książeczka zdolnej Agaty Królak, w prosty i przewrotny sposób nazywa uczucia, z którymi spotykamy się każdego dnia.

„Czuję się tak, jakbym potrafił fruwać.”
„Czuję się tak, jakbym zgubiła swój ulubiony kamyk.”
„Czuję się tak, jakbym przytulił się do mamy.”
Jak to ładnie brzmi! Przecież to samo życie. Uczucia, które czasami tak trudno precyzyjnie nazwać dzięki staraniom autorki nabierają codziennego znaczenia, są proste, obrazowe i czytelne. Nie ma w nich miejsca na pomyłki i niedomówienia, a w trakcie lektury na twarzy czytelnika natychmiast pojawia się uśmiech zrozumienia. Bo przecież każdy z nas choć raz czuł się „jak u cioci, która nie ma żadnych zabawek.”

Agata Królak znów udowadnia, że jest mistrzynią w odczytywaniu dziecięcych emocji. Ilustratorka rozumie swoich małych czytelników doskonale, zna ich bolączki i dobrze wie jak trudno rozmawia się o tym, co się czuje. Dlatego podchodzi do tematu sprytny sposób i przerzuca wszystkie uczucia na sympatyczne miśki, które mówią dziecięcym głosem i za pomocą konkretnych sytuacji tworzą definicje emocji. Prosta i humorystyczna kreska artystki z pewnością oczaruje małych czytelników, a sugestywne ilustracje i oryginale podpisy pozwolą zrozumieć wszystkie czułości i małe nieszczęścia spadające na puchate barki bohaterów. 
 
 


Warto na dłużej zatrzymać się na ostatniej rozkładówce, bo tam znajdują się nazwy konkretnych uczuć, które nie tylko poszerzają dziecięce słownictwo, ale pełnią też funkcję rozrywkową. W końcu w ramach zabawy możemy dopasowywać podpisy do sytuacji, a przy okazji prowadzić niezobowiązujące rozmowy na temat emocji prezentowanych w książeczce. A dzięki temu, że bohaterami są pluszowe miśki, to dzieci mogą przenieść na nie swoje uczucia i swobodnie pogadać na dręczące ich tematy.

„Czujemisie” to doskonała pozycja dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców. Lektura nie tylko sprawia frajdę, ale tez prowokuje do rozmów w domowym zaciszu o sprawach błahych i tych całkiem poważnych, a także otula serce łagodnością. Bo w towarzystwie misiów nawet to co negatywne nie wydaje się aż takie straszne, a wsparcie i zrozumienie bliskich pozwala na wspólne przeżywanie radości i smutków. Niby zwykła i niepozorna książeczka, a niesie ze sobą tyle emocji. Brawo Agata Królak.
💙💛💜
Agata Królak, Czujemisie, wyd. Dwie Siostry, Warszawa 2018.

Komentarze