Najpiękniejsze książki tej jesieni, czyli „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” Macieja Szymanowicza oraz „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków”

Maciej Szymanowicz, Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty

Jesienią zawsze wychodzą najlepsze książki. Nie wierzycie? To zerknijcie na okładki „Krasnoludków” Macieja Szymanowicza i „Małego atlasu motyli Ewy i Pawła Pawlaków”! Ostatnie nowości, które wypuściło nasze ulubione wydawnictwo dla dzieci są tak obłędnie piękne, że cały czas trzymamy je pod ręką, żeby w każdej chwili mój podziwiać motyle i chichrać się z krasnoludkami.


Oj, tomikiem „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” Maciej Szymanowicz pozamiatał. Mam ogromną słabość do prac ilustratora i po „Roku w Krainie Czarów” myślałam, że już nic piękniejszego nie uda mu się stworzyć. Ale oto w naszym domu zamieszkały „Krasnoludki” i wszystko się zmieniło. Cudowne ilustracje, rewelacyjny humor i mnóstwo drobiazgów, które wciąż odkrywamy na kolejnych stronach sprawiają, że najnowsze dzieło Szymanowicza ma szansę na tytuł najlepszej książki dla dzieci 2018 roku w naszym prywatnym rankingu.

Początkowo obawiałam się, że humorystyczna treść będzie zbyt skomplikowana dla mojego dwuipółlatka. Bo choć tekstu nie ma wiele, to jednak żeby żart bawił, trzeba go zrozumieć. Okazało się, że wszystkie krasnoludzkie wariacje i głupotki szalenie Ignasia śmieszą. Właściwie cała publikacja została stworzona dla uciechy czytelnika i każda rozkładówka aż tryska humorem, a niesforne krasnoludki puszczają oko do czytelnika i prowokują do głośnych wybuchów śmiechu i zachęcają do wspólnej zabawy.
Na trzynastu rozkładówkach możemy podejrzeć sekretne życie krasnoludków, dowiedzieć się skąd te maleństwa się biorą, jakie są ich ulubione zajęcia, a nawet poczytać o objawach krasnoludozy. Gdzieś między małymi bohaterami przemyka nawet smoczydło z „Roku w Krainie Czarów”. Ogólnie cała szata graficzna powala, bawi i zachwyca. Postaci przez cały czas są w ruchu i tak rozrabiają, że sprawiają wrażenie jakby zaraz miały wyskoczyć z książki i rozbiec się po pokoju.

„Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” Macieja Szymanowicza to prawdziwa uczta dla oczu i rozkosz dla wyobraźni. Lektura tomiku przede wszystkim bawi i jest najskuteczniejszym sposobem na poprawę humoru, ale pozwala też wyjaśnić wiele domowych tajemnic. Dopiero teraz zrozumiałam skąd się bierze kurz w każdym kącie, bałagan w szufladzie i dziwactwa w lodówce. Polecam, w towarzystwie krasnoludków na pewno nie będziecie się nudzić.

💙💛💙
Maciej Szymanowicz, Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty, wyd. Nasza Księgarnia, Kraków 2018.Z kolei „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków” bezpośrednio nawiązuje do „Małego atlasu ptaków”. Format, szata graficzna, sposób prezentacji poszczególnych gatunków są dokładnie takie same w obu atlasach (Ignacy natychmiast rozpoznał styl autorów i szybko dopasował do siebie oba ogrodowe pamiętniki). Nie jest to zarzut, a wręcz zaleta, bo obie książki tworzą uroczą i wartościową serię, która oczaruje najmłodszych przyrodników.

Autorzy, czyli małżeństwo zdolnych ilustratorów, prezentują ponad dwadzieścia gatunków motyli, które odwiedzają ich ogród. Krótkie opisy pozwalają poznać kilka ciekawostek na temat kolorowych owadów, ale to ilustracje robią największe wrażenie. Akwarelowe, subtelne prace pana Pawła mają w sobie coś ulotnego i melancholijnego. Artysta w cudowny sposób uchwycił na malunkach dusze swoich małych bohaterów. Jednam mimo całego uroku tych obrazków, to dzieła autorstwa pani Ewy robią największe wrażenie. Ilustracje układane z różnych materiałów hipnotyzują swoim pięknem i sprawiają, ze czytelnik mimowolnie dotyka stron spodziewając się poczuć szorstkość tkanin pod palcami.„Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków” to książka, która poza oczywistym walorem edukacyjnym, jakim jest umiejętność rozpoznawania podstawowych gatunków motyli, uczy również wrażliwości i uważności na małe cuda w otaczającym nas świcie. Dodatkowo podziwianie ilustracji rozwija poczucie piękna i kształtuje gust estetyczny. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich wrażliwych dusz.

💛💙💛
Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków, wyd. Nasza Księgarnia, Kraków 2018.

Komentarze