„Problem” oraz „Prawda czy wyzwanie” Non Pratt, czyli dwie powieści dla nastoletnich czytelniczek

Non Pratt świetnie rozumie młodych ludzi, potrafi wczuć się w ich problemy i nadąża za zmieniającą się rzeczywistością. Dlatego świetny „Problem” i nieco gorsza „Prawda czy wyzwanie” to dwie powieści, które trafią prosto w serducha nastoletnich czytelniczek.


Piętnastoletnia Hannah z powieści „Problem” jest zadziorna, przebojowa i inteligentna. Lubi ryzyko i dobrą zabawę, często też puszczają jej hamulce, dlatego pozwala chłopcom na więcej niż powinna. Pewnego dnia nastolatka orientuje się, że jest w ciąży. Dwa paski na teście ciążowym zmieniają wszytko, a dziewczyna musi rozważyć co zrobić w obecnej sytuacji – urodzić, czy pójść na zabieg. Jak sama twierdzi: „Jestem za tym, żeby kobieta miała wybór, ale co, jeśli naprawdę nie chcesz wybierać?” Jest jeszcze problem z ojcem dziecka, bo Hannah nie może powiedzieć kim on jest. A może sama tego nie wie? Nad głową dziewczyny gromadzą się czarne chmury, a jedyną podporą jest dla niej Aaron – chłopak cichy, spokojny i nowy w szkole. Dlaczego zatem decyduje się pomóc zupełnie obcej dziewczynie i udawać ojca jej dziecka? Przekonajcie się sami, jestem pewna, że takiego zakończenia nikt nie odgadnie!

Postać Hannah jest jak powiew świeżości wśród bohaterek młodzieżówek. W końcu zamiast świętoszkowatej mimozy trafia się dziewczyna z charakterkiem, niezłe ziółko, które potrafi narozrabiać. Postawa nastolatki nie jest godna naśladowania, podejrzewam też, że przed takimi koleżankami ostrzegała was mama, ale dzięki swoim wadom Hannah jest przede wszystkim autentyczna, dlatego tak łatwo wczuć się w jej emocje i problemy. Charakter bohaterki zmienia się wraz z rozwojem fabuły, a autorka odsłania kolejne sekrety. Bardzo się cieszę, że Non Pratt podeszła poważnie do problemu nastoletniej ciąży i nie ugłaskała tematu. Sytuacja Hannah nie jest wesoła, ale pisarce udało się pokazać, że radzenie sobie z problemami jest najlepszym sprawdzianem z dojrzałości i odpowiedzialności.

„Problem” to przejmująca opowieść o zagubionych nastolatkach, rodzinnych problemach i sekretach, które mają wpływ na całe życie człowieka. Historię Hannah i Aaarona czyta się jednym tchem, a dylematy bohaterów „siedzą” w czytelnika przez długi czas po lekturze. Mądra, wciągająca, świetnie napisana i godna polecenia powieść. Przeczytajcie koniecznie, nawet jeśli już od dawna nie należycie do grupy docelowej. 

💛💜💙
Non Pratt, Problem (tyt. oryg. Trouble), tłum. Patryk Dobrowolski, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2018.

Drugą bohaterką Non Pratt jest Claire, która nie lubi zwracać na siebie uwagi. Jest raczej cicha i spokojna, daleko jej do przebojowej łobuziary. Jednak kiedy Sef potrzebuje pomocy dziewczyna nie waha się postawić wszystko na jedną kartę, opuścić swoją strefę komfortu i z wysoko podniesioną głową oraz maską na twarzy wejść do niebezpiecznej gry. Młodzi wpadają na szalony pomysł, że będą nagrywać filmiki na YouToube, w których będą wyznawać prawdę lub przyjmować wyzwania od obcych ludzi. Co najlepsze nie robią tego dla zabawy, ale żeby pomóc zebrać pieniądze na rehabilitację brata Sefa. Początkowo wszystko idzie gładko, ale w pewnym momencie sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli…

Pisarka podzieliła swoją opowieść na pół – pierwszą część poznajemy z perspektywy Claire, a w drugiej to Sef jest narratorem. Poznawanie tej samej historii z dwóch perspektyw to popularny zabieg w młodzieżówkach, dziewczyny chyba to lubią, mnie niestety nudzi powrót do tych samych wydarzeń. Tutaj na szczęśćcie historie bohaterów dobrze się uzupełniają, a wersja Sefa jest nawet ciekawsza, bo skupia się na tragedii jego rodziny oraz wszystkim, co wiąże się z wypadkiem Kama. Non Pratt umiejętnie stopniuje napięcie, pozwala nam poczuć żal oraz wyrzuty sumienia Sefa i zrozumieć jego dramatyczną walkę o zdrowie brata.

W powieści „Prawda czy wyzwanie” pisarka pod płaszczykiem lekkiej powieści dla młodych czytelniczek porusza całkiem sporo trudnych tematów. Wychodzi jej to różnie, bo zdarzają się fabularne dłużyzny, ale trzeba przyznać, że pani Pratt wie jak przyciągną uwagę czytelnika oraz jak zmusić go do refleksji na temat ciężkiej choroby, rasizmu, szkolnego prześladowania, a nawet moletowania. Jestem pewna, że na małolatach lektura zrobi spore wrażenie. Ze starszymi będzie różnie, ale z pewnością warto dać szansę tej powieści.

💚💙💜
Non Pratt, Prawda czy wyzwanie (tyt. oryg. Truth od Dare), tłum. Bożena Stokłosa, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2018.

Komentarze