Komiksowy powrót Jedi, czyli kolejny numer „Star Wars Film” od Egmont Polska

„Powrót Jedi” to moja ulubiona część gwiezdnej sagi wymyślonej przez Georga Lucasa. Nie inaczej jest w przypadku komiksów z serii „Star Wars Film”. Choć uważam, że wszystkie są świetne, a pomysł z ich wydaniem był prawdziwym strzałem w dziesiątkę, to właśnie „Powrót Jedi” rządzi wśród dotychczas prezentowanych tytułów. 


Nie przestaje mnie zadziwiać, że można znać jakąś historię na pamięć, a i tak czytać ją z wypiekami na twarzy. Magia „Gwiezdnych wojen” działa, Moc jest ze mną, dlatego zatapiam się w przygodach moich ukochanych bohaterów (w tej części Luka kocham bardziej niż Hana). Fabuła to po prostu najlepsze i najciekawsze fragmenty z filmu, dzięki temu akcja pędzi w szaleńczym tempie. Jednak jestem nieco rozczarowana, bo zabrakło moich dwóch ukochanych momentów. Miłosne wyznanie Hana i Lei zostało przeinaczone, a tym samym pominięto najlepszy i najbardziej kultowy cytat z całej serii: 
„-I love you. 
- I know”. 
I tłumaczenie Lei, że Luke jest jej bratem również zostało skrócone, przez co nie zmieściły się już wątpliwości Hana i kolejne wyznanie między moją ulubioną parą w całej galaktyce. Dla mnie smuteczek, ale dla dzieciaków wszystko jedno, bo jak się ma te kilka lat, to miłością człowiek się nie przejmuje. Liczy się zabawa i przygody, a tych w „Powrocie Jedi” nie brakuje. Kreskówkowe ilustracje Davide Turotti mają w sobie mnóstwo humoru i słodyczy, co widać szczególnie przy okazji Ewoków, które są moimi ulubionymi „stworkami” z uniwersum „Gwiezdnych wojen”. Ogólnie cała szata graficzna jest wdzięczna, stoi na przyzwoitym poziomie i jest bardzo przyjemna dla oka (choć Luke mógłby być przedstawiony bardziej jak mężczyzna, a nie chłopiec). Z pewnością mali i duzi czytelnicy docenią talent ilustratora. 

Psychofani pewnie mają już swoje egzemplarze „Star Wars Film”, a ci, którzy chcieliby wprowadzić dzieciaki w uniwersum „Gwiezdnych Wojen” powinni jak najszybciej zdobyć całą serię. Warto! 

💙💙💙
Alessandro Ferrari, Star Wars Powrót Jedi, il. Davide Turotti, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2018.Komentarze