I ty możesz zostać paleontologiem, czyli naukomiks „Dinozaury – skamieliny i pióra”

Zakochałam się w komiksach do tego stopnia, że każda nowa powieść graficzna wywołuje u mnie szybsze bicie serca. Z tworem, który można nazwać komiksem naukowym miałam do czynienia przy okazji tomu „The Manga Guide Fizyka”. Taka nauka poprzez zabawę i formę atrakcyjną dla młodego odbiorcy okazała się dla mnie objawienie geniuszu, dlatego bardzo się cieszę, że również Nasza Księgarnia zdecydowała się na publikację pierwszego „Naukomisku” w swoim dorobku. Mowa tu oczywiście o tomie „Dinozaury – skamieliny i pióra” duetu M.K. Reed i Joe Flood.

 
 
Treść komiksu nie układa się w konkretną fabułę, bo M.K. Reed skupia się raczej na krótkich opowiastkach z czasów panowania na ziemi dinozaurów oraz rozwoju paleontologii jako dziedzinie wiedzy. Autorka prezentuje postaci najważniejszych osób oraz ich historyczne odkrycia, które przyczyniły się do zrozumienia życia dinozaurów i tajemnicy ich śmierci. Brzmi poważnie, ale tak naprawdę lektura komiksu sprawia czytelnikowi mnóstwo frajdy, bo M.K. Reed ma prawdziwy talent do opowiadania historii, a także nie potrafi zachować powagi. Dlatego jej publikacja aż skrzy się od humoru, drobnych żarcików i puszczania oka do czytelnika. Dzięki temu naukomiks czyta się z prawdziwą przyjemnością, a wiadomości same wskakują do głowy.

Odpowiedzialny za stronę graficzną publikacji Joe Flood stanął na wysokości zadania, bo wszystkie jego ilustracje ogląda się z radością i uśmiechem. Na kadrach opowiadających jakąś historię rysunki są szczegółowe i dopracowane, a w przerywnikach typowo naukowych artysta zachowuje minimalizm i prezentuje na obrazkach tylko to co najważniejsze. Natomiast postaci wyglądają i zachowują się jak żywcem wyjęte z klasycznych filmów animowanych, co dla młodych czytelników z pewnością będzie dodatkową atrakcją.


„Dinozaury – skamieliny i pióra” to niesamowita podróż po historii paleontologii, która porządkuje przeszły i obecny stan wiedzy na temat dinozaurów, a także omawia różne gatunki tych starożytnych stworów, ukazuje ich środowisko naturalne i wyjaśnia dlaczego wyginęły (wbrew niektórym wersjom wcale nie dlatego, że nie czytały książek :)). A wszystko to z lekkością, swadą, humorem i ogromnym zapałem, który natychmiast udziela się czytelnikowi. Jestem przekonana, że po lekturze naukomiksu niejeden dzieciak zamarzy o karierze paleontologa. Albo rysownika, a to w końcu też fajne zajęcie.

💚💛💚
M.K. Reed, il. Joe Flood, Dinozaury – skamieliny i pióra (tyt. oryg. Science Comics: Dinosaurs: Fossils and Feathers), tłum. Anna Studniarek-Więch, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018. 
 

Komentarze