Oderwij się od monitora i chodź się bawić, czyli kolejny tomik z serii Pomocne elfy

Pomocne elfy znów śmieją się do nasz z półeczki i jak zawsze w prosty i mądry sposób pomagają oswoić pewne życiowe kwestie. Tym razem w tomiku „Oderwij się od technogadżetów. Jak się bawić w realnym świecie” mali przyjaciele uczą jak rozsądnie korzystać z dobrodziejstw najnowszej technologii.


Nie da się ustrzec dziecka przed komputerem, telewizją, smartfonami i całą resztą nowoczesnych gadżetów, dlatego trzeba pokazać swoim pociechom, że świat realny jest dużo fajniejszy niż wirtualny. Sprawa nie jest taka prosta, bo wielu dorosłych również lubi elektroniczne zabawki i potrafi zmarnować cały dzień grzebiąc w internecie lub gapiąc się bezmyślnie w telewizor. Dlatego książeczka Molly Wigand jest o tyle cenna, że pomaga nabrać dystansu oraz w prostych słowach dotrzeć do najmłodszych i nauczyć ich rozważnego korzystania z technogadżetów. 

Autorka nie demonizuje internetu, nie twierdzi też, że np. granie w gry komputerowe jest czymś złym. Ale w tym wszystkim chodzi o zachowanie równowagi oraz umiejętność podejmowana mądrych decyzji, które sprowadzają się do tego, że dziecko wie na jakie strony nie powinno wchodzić, umie pozostać bezpieczne w sieci, a kiedy coś je niepokoi to natychmiast mówi o tym rodzicom. Swoją książeczką Molly Wigand przygotowuje grunt przed poważnymi rozmowami z przedszkolakami, a przede wszystkim uświadamia rodzicom, że przykład idzie z góry. Jeśli sami mamy problem z uzależnieniem od internetu i nie potrafimy przestać gapić się w telefon albo odpuścić sprawdzanie wszystkich powiadomień z social mediów, to nie liczmy na to, że nasze dziecko będzie zachowywać się inaczej. W książeczce „Oderwij się od technogadżetów. Jak się bawić w realnym świecie” urocze elfy opowiadają o tym jak piękny jest świat, jak ważne jest aktywne spędzanie czasu, zabawa na świeżym powietrzu, kontakty z innymi dziećmi. A wszystko to prostym i zrozumiałym dla małych czytelników językiem. Ilustracje R. W. Alley jak zawsze są prawdziwą ozdobą tekstu i świetnie współgrają z przesłaniem całej książeczka. Bo Oderwij się od technogadżetów” to niepozorny tomik, niosący ze sobą mnóstwo wartościowej treści. Książeczka dla dużych i małych, ale odnoszę wrażenie, że jednak przede wszystkim dla dużych. Bo to od nas zależy jakiego spojrzenia na świat nauczymy nasze dzieci. 

💛💛💛
Molly Wigand. il. R. W. Alley, Oderwij się od technogadżetów. Jak się bawić w realnym świecie (tyt. oryg. Time-Out from Technology: A Kid's Guide to Unplugging and Having Fun), tłum. Krzysztof Kurek, wyd. PROMIC, Warszawa 2018.

Komentarze