Jesteśmy sobie potrzebni - „Trzymaj mnie mocno!” Jane Chapman

„Trzymaj mnie mocno” Jane Chapman to przepięknie zilustrowany picturebook, który zwraca uwagę przede wszystkim rozkosznie ślicznymi ilustracjami, ale treść jest równie ciepła i chwytająca za serce. Bez wątpienia opowieść o wyderce i jej mamie jest jedną z najważniejszych książek na naszej półce. 


Mała wyderka Miki uwielbia przytulać się do swojej mamy. Niestety mama nie zawsze może być blisko niej, bo musi zdobywać pożywienie. Ale nawet kiedy poluje, Miki nie jest sama, bo szybko zaprzyjaźnia się z inną wydrą morską. Pewnego dnia na morzu nagle zrywa się sztorm. Małe wyderki są w niebezpieczeństwie, dlatego postanawiają mocno się trzymać i czekać na ratunek.Jak to z picturebookami bywa olśniewające, całostronicowe ilustracje z „Trzymaj mnie mocno!” aż zapierają dech w piersi. Miękka kreska autorki i słodycz malująca się na twarzach futrzanych bohaterów powodują mimowolny uśmiech i sprawiają, że czytelnik ma ochotę głaskać każdy obrazek, a na końcu wyściskać całą książeczkę. Fabularnie również jest dobrze, bo cała historyjka z pewnością spodoba się dzieciom. W końcu mamy tutaj uroczych bohaterów, troskliwe i opiekuńcze mamusie, wesoły nastój, a nawet pełną grozy przygodę ze szczęśliwym zakończeniem, które jest cudnym dopełnieniem całości. 

Jane Chapman w prosty sposób opowiada o tym co w życiu najważniejsze. O miłości, przyjaźni, trosce i odpowiedzialności. O tym, że jesteśmy sobie wzajemnie do szczęścia potrzebni. Że razem możemy pokonać wszystkie przeciwności losu, ale musimy się wzajemnie mocno trzymać. Przesłanie płynące z lektury książeczki wzrusza i wlewa do serca mnóstwo ciepła, a także uświadamia podstawowe prawdy o byciu razem, o których często zdarza nam się zapomnieć. 

💙💙💙
Jane Chapman, Trzymaj mnie mocno! (tyt. oryg. With Your Paw in Mine), tłum. Barbara Supeł, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2018.

Komentarze