Popatrz w gwiazdy, czyli astronomia dla małych i dużych - „Co widzimy w gwiazdach” Kelsey Oseid oraz „Atlas gwiazd” Andrasa Schulza

Atlas gwiazd

Nocne niebo fascynuje ludzi od zawsze. Pobudza wyobraźnię i inspiruje pisarzy, poetów, twórców piosenek, którzy czerpią garściami z gwiezdnego romantyzmu. Dlatego książki „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” autorstwa Kelsey Oseid oraz „Atlas gwiazd” Andrasa Schulza zachwycą wszystkich, którzy uciekają od miejskich świateł i z mocno bijącym sercem spoglądają w nocne, usiane migocącymi punktami niebo. 

 

Specjalnie nie zaczęłam od astronomii, bo powiedzmy sobie szczerze – niewielu z nas ma o niej pojęcie. Ale dzięki przepięknie wydanej publikacji Kelsey Oseid podstawowa wiedza o gwiazdach i wszechświecie staje przed nami otworem. I choć „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” to książka przeznaczona dla dzieci, to wielu dorosłych przeczyta ją z niekłamanym zainteresowaniem. Artystyczna forma i oszałamiające ilustracje Kelsey doskonale współgrają z romantyczną wizją nocnego nieba. Natomiast krótkie teksty autorki, naszpikowane konkretną wiedzą oraz uzupełnione o odrobinę historii, mitów i legend, łatwo zapadają w pamięć i rozpalają ciekawość czytelnika. 
 


Dzięki Kelsey Oseid poznajemy ponad osiemdziesiąt konstelacji, przyglądamy się z bliska planetom, podziwiamy słońce i księżyc, które mają bezpośredni wpływ na nasze życie. I choć to zaledwie podstawy, to „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” doskonale nadaje się na początek, żeby zaintrygować dzieciaki w wieku szkolnym, zasiać ziarnko ciekawości i skłonić do dalszego poszerzania wiedzy. Kto wie, może dzięki tej ślicznej książeczce nasz maluch wyrośnie na poważnego astronoma.

PS
Samo wydanie jest tak piękne, a ilustracje autorki zapierające dech w piersi, że samo oglądanie obrazków sprawia czytelnikowi dziką satysfakcję. Mówiąc najprościej, z artystycznego punktu widzenia, tomiku „Co widzimy w gwiazdach” nie może zabraknąć na półce każdego szanującego się wielbiciela ilustracji dziecięcej.
 
💙💙💙
Kelsey Oseid, Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie (tyt. oryg. What We See in the Stars: An Illustrated Tour of the Night Sky), tłum. Magdalena Korobkiewicz, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.


Natomiast astronomom amatorom, którzy poszukują czegoś poważniejszego dla nastolatków lub starszych czytelników, serdecznie polecam „Atlas gwiazd” Andreasa Schulza. Publikacja, wydana przez Wydawnictwo RM, skierowana została do laików, którzy złapali kosmicznego bakcyla i chcą poszerzyć swoją wiedzę, a przede wszystkim wcielić ją w czyn poprzez obserwacje nocnego nieba.

Poręczny format sprawia, że książka zmieści się w każdym plecaku, a nawet małej torebce (w końcu żeby spokojnie obserwować niebo i cokolwiek zobaczyć trzeba się wybrać za miasto), a liczne kolorowe ilustracje stanowią nie tylko ozdobę tekstu, ale przede wszystkim dają punkt odniesienia i ułatwiają pracę z książką. 
 

Autor w jasny i przystępny sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia astronomiczne, zbiera specjalistyczne pojęcia w słowniczku, podpowiada od czego zacząć swoją przygodę z obserwowaniem gwiazd, a przede wszystkim prezentuje mapę nieba na każdy miesiąc roku oraz przedstawia kolejne gwiazdozbiory, które możemy zaobserwować nocą. Andreas Schulz świetnie wyważył proporcje, dlatego dostajemy tylko garść informacji istotnych z perspektywy początkującego astronoma. Nie ma tutaj czasu na dłużyzny czy naukowe przynudzanie. Aż chce się pędzić w teren i przetestować świeżo zdobytą wiedzę. Już wiem, że tej publikacji z pewnością nie zabraknie w naszej wakacyjnej walizce.

💛💛💛
Andreas Schulz, Atlas gwiazd, Wydawnictwo RM, Warszawa 2018. 
 

Komentarze

  1. Jestem oczarowana jak pięknie jest wydana książka "Co widzimy w gwiazdach". Naprawdę. Uwielbiam jak książki (zwłaszcza dla dzieci) są nie tylko mądre, ale też kształtują ich zmysł artystyczny, uczulają na piękno. Przy dzisiejszym zalewie kiczu i tandety takie perełki trzeba doceniać i promować :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałabym mieć tę książkę, wygląda pięknie i tak tajemniczo :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz