Po prostu koci świat, czyli „Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów” Małgorzaty Kur


Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wiadomo. Literatura i ogólnie popkultura chętnie sławią bohaterskie czyny wiernych czworonogów. Wystarczy wspomnieć Lessie, Hachikō, Lampo czy Dżoka. Co we takim razie z kotami? Chodzą własnymi ścieżkami i są charakternymi indywidualistami, ale Małgorzata Kur w swojej książce „Kot na medal” udowadnia, że zasługują na nie mniejsze uznanie niż psy.


W tomiku „Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów” znalazło się 5 opowieści o mruczących futrzakach, których bohaterskie czyny zapisały się na kartach historii. Bo wszystkie opowiadania Małgorzaty Kur oparte zostały na faktach. I tak Simon służył na okręcie wojennym i pomagał angielskim żołnierzom przetrwać trudne chwile, Siemion przeszedł dwa tysiące kilometrów żeby wrócić do swojej rodziny, Kiddo latał balonem i ostrzegał załogę przed nagłymi załamaniami pogody, Masza uratowała porzuconego dzidziusia przed śmiercią, a Rudzielec zaalarmowała rodzinę przed pożarem.

Małgorzata Kur napisała pięć ciepłych i optymistycznych opowiadań o kociej mądrości, instynkcie i odwadze. Ale też ludzkiej miłości i zaufaniu do zwierząt. W swoich tekstach autorka przekonuje, że koty doskonale rozumieją ludzką mowę, a ich sposób myślenia jest zbliżony do naszego, bo potrafią przeanalizować sytuację i bez wahania kierują się dobrym sercem i bezinteresownością. Dodatkowym atutem publikacji jest bajeczna szata graficzna i estetyczne wydanie z kocią wyklejką i twardą oprawą. Oszczędna, specyficzna kreska Aleksandy Gołębiewskiej, nieco przygaszone kolory, a przede wszystkim puchate i grubiutkie, a jednak mające w sobie mnóstwo gracji i lekkości kociska, czarują swoim urokiem i wzbudzają mnóstwo pozytywnych emocji. No poza obrazkiem, na którym kot w worku zwisa na linie zrzuconej z balonu. Groza, że aż skóra cierpnie! 

Napisane prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem opowiadania oczarują nie tylko kociarzy, ale również tych, którzy dotychczas do wszystkich Mruczków i Puszków podchodzili z niepewnością. Humorystyczne retro ilustracje doskonale pasują do treści i są prawdziwą ozdobą książeczki. Kto chciałby mieć na ścianie taki koci plakat – ręka w górę! Historyjki autorstwa Małgorzaty Kur doskonale nadają się do wspólnego czytania przed snem - dawkowane po jednej codziennie. Duża czcionka sprawia, że szkolne starszaki mogą podjąć wyzwanie i spróbować samodzielnej lektury, która może nie będzie tak fajna jak czytanie z mamą, ale na pewno da im mnóstwo satysfakcji. Krótko mówiąc cudeńko godne polecenia.

💛💜💙
Małgorzata Kur, Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów, il. Aleksandra Gołębiewska, wyd. EZOP, Warszawa 2018.

Komentarze