Historyczna pigułka w skondensowanej formie, czyli Christian Hill o starożytnych Grekach i Rzymianach

Jedną z najskuteczniejszą metod uczenia się jest wymyślanie historii. I właśnie ten stary jak świat patent wykorzystuje Christian Hill, który pod pozorem przygodowych powieści dla dzieciaków przemyca sporo historycznej wiedzy. Książki „Wielkie ludy historii: Grecy” i Wielkie ludy historii: Rzymianie” są o tyle cenne, że stanowią doskonały punkt wyjścia do dalszego poszerzania wiedzy.


W moim przekonaniu ze starożytnością jest jak z mitologią – trzeba znać i tyle. Cała kultura czerpie z nich garściami, więc dla mnie jest to wiedza elementarna. Teraz, dzięki książeczkom Christiana Hill wszystkie informacje związane z życiem starożytnych Greków i Rzymian same wpadają do głowy. Pomysł na oba tomiki jest niezwykle prosty, ale szalenie skuteczny. Wciągające opowieści przykuwają uwagę czytelnika, a każdy rozdział kończy się słowniczkiem, w którym zebrane i wyjaśnione zostały charakterystyczne pojęcia. Tyle jeśli chodzi o techniczny aspekt publikacji. A teraz konkrety.

„Wielkie ludy historii. Grecy” to opowieść o młodym Ateńczyku Andrypusie, którego poznajemy na polu bitwy, kiedy zostaje zraniony przez jednego ze Spartańczyków. Jakiś czas później dochodzi do konfrontacji obu młodzieńców w zupełnie innych okolicznościach, bo oto Andrypus i Pallas będą rywalizować ze sobą na olimpiadzie. Z kolei powieść „Wielkie ludy historii: Rzymianie” ma bardziej detektywistyczny charakter. Numeriusz i jego ojciec rozpoczynają pracę w willi bogatego patrycjusza. Chłopiec zakochuje się od pierwszego wejrzenia w córce pracodawcy, ale nie ma czasu na amory, bo już wkrótce jego ojciec zostaje oskarżony o kradzież drogocennych klejnotów ze szkatułki pani domu. Czy Numeriuszowi uda się rozwiązać zagadkę i ocalić Lucjusza?
 

Pod względem fabuły tomik „Wielkie ludy historii: Rzymianie” wypada nieco lepiej, bo sama historia jest odrobinę ciekawsza i bardziej trzymająca w napięciu. Lekki i przystępny styl autora, sympatycznie bohaterowie i ich niezwykłe perypetie zapewniają kawał dobrej rozrywki i w nienachalny sposób przemycają wiedzę. Po lekturze sporo informacji zostaje w głowie, a jeśli jakieś zagadnienie sprawi szczególny kłopot młodym czytelnikom, to w każdej chwili można sięgnąć do słowniczka i odświeżyć sobie wiadomości. Taka nauka historii to sama przyjemność. Polecam :)

💛💜💚
Christian Hill, Wielkie ludy historii: Grecy (tyt. oryg. I greci. Grandi popoli del passato), tłum. Natalia Mętrak-Ruda,  il.Fabiano Fiorin, wyd. RM,Warszawa 2018.
Christian Hill, Wielkie ludy historii: Rzymianie (tyt. oryg. I romani. Grandi popoli del passato), tłum. Natalia Mętrak-Ruda, il. Fabio Visintin, wyd. RM, Warszawa 2018.


Komentarze