Wszyscy jesteśmy kotami - „Jestem kotem”, Galia Bernstein

Nasza Księgarnia

Tomik „Jestem kotem” autorstwa Galii Bernstein, to mój tegoroczny hit jeśli chodzi o literaturę dziecięcą. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy przeczytałam ponad 30 rożnych książeczek dla maluchów i starszaków, ale żadna z nich nie zachwyciła mnie tak bardzo, jak prosta opowieść o szarym kotku imieniem Felek.

 
Czworonożny bohater książeczki uważa, że jest kotem. Nad maluchem pochyla się grupa „prawdziwych” kotów, czyli Lew, Gepard, Puma, Pantera i Tygrys, którzy zwyczajnie wyśmiewają Felka. Na kociaku nie robi to większego wrażenia. Po prostu zaczyna rozmawiać z wielkimi kociskami i przytaczając ich własne argumenty udowadnia swoją rację.

Historyjka wymyślona przez Galię Bernstein jest zabawna i urocza, ale dopiero jej metaforyczny przekaz robi na czytelniku gigantyczne wrażenie. Bo autorka w prosty sposób ukazuje, że wszyscy jesteśmy kotami, czyli jesteśmy do siebie bardzo podobni. Mogą nas różnić drobnostki związane z budową ciała, kolorem, cechami charakterystycznymi, które świadczą o naszej indywidualności, ale w gruncie rzeczy wszyscy należymy do jednej rodziny. 

Nasza Księgarnia

Nasza Księgarnia
Fantastyczna, choć bardzo prosta treść, opatrzona została genialnymi ilustracjami autorki. Niby nie ma w nich nic nadzwyczajnego, ale jej styl i kreska idealnie wpasowują się w mój gust. Jestem oczarowana każdym obrazkiem z osobna. Samo przeglądanie książeczki sprawia mi niesamowitą frajdę i najchętniej wracam do ilustracji z gepardem oraz ze śmiejącymi się kocurami (marzę o takim plakacie na ścianie!).

„Jestem kotem” to nienachalna i prześlicznie zilustrowana opowiastka o tolerancji. Z pomocą Felka (w oryginale Simona) Galia Bernstein uczy szacunku do drugiego człowieka oraz pokazuje, że to co nas ze sobą łączy jest ważniejsze niż dzielące nas różnice. Mądra książeczka nie tylko dla dzieci. Polecam z całego serca! 

💙💛💙
Galia Bernstein, Jestem kotem (tyt. oryg. I Am a Cat) tłum. Magdalena Korobkiewicz, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018. 
 
Nasza Księgarnia
 

Komentarze

Prześlij komentarz