Wspólne kucharzenie, czyli „Przygotuj się” od wydawnictwa Kukuryku


„Przygotuj się” to druga gra kooperacyjna, w którą mieliśmy okazję grać rodzinnie. W tego typu planszówkach nie chodzi o współzawodnictwo, ale o współpracę między graczami, która ma doprowadzić ich do zwycięstwa.


Gry kooperacyjne mają tą zaletę, że rozgrywka nie kończy się płaczem, bo gracze mają ten sam cel do osiągnięcia, więc nawet jeśli przegrają, to wszyscy zajmują to samo miejsce. Planszówki kooperacyjne idealnie nadają się dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami, bo pomagają oswoić się z tym rodzajem zabawy, jednoczą rodzinę, rodzeństwo lub grupę koleżeńską, uczą współpracy i gwarantują mnóstwo śmiechu oraz pozytywnych emocji. 
W „Przygotuj się” chodzi o przygotowanie przyjęcia dla gości zanim ciocia z wujkiem zapukają do drzwi. Żeby to zrobić trzeba zebrać wszystkie składniki podane w przepisie. Proste? Nie do końca, bo składniki możemy nabyć z kilku źródeł, a rozgrywką pokieruje ślepy los.
W pudełku znajdziemy:
 • planszę,
 • koło do losowania,
 • 8 kart z przepisami,
 • postacie gości z podstawką,
 • tafelki przedstawiające składniki,
 • pieniążki,
 • woreczek pełniący funkcję spiżarni.

Przed przystąpieniem do gry należy rozłożyć planszę, ustawić koło do losowania, rozłożyć produkty zgodnie z instrukcją, przygotować przepisy oraz pieniążki i ustawić gości na pierwszej płytce chodnika. Gracz rozpoczynający rozgrywkę losuje kartę z przepisem, która wyznacza listę produktów do skompletowania, zanim nadejdą goście. Następnie uczestnicy zabawy po kolei kręcą kołem i wykonują czynności wskazane przez strzałkę.
 Do wyboru mamy:
 • ogródek – możemy wybrać jeden tafelek z produktem potrzebnym do wykonania przepisu;
 • dom – możemy zabrać jeden składnik ze spiżarni, ale uwaga, w pomieszczeniu zepsuło się światło, dlatego bierzemy rzecz w ciemno, czyli losujemy jeden kafelek z woreczka. Jeżeli pasuje do naszego przepisu, to zostawiamy, jeśli nie, wrzucamy go z powrotem do woreczka;
 • moneta – gracz otrzymuje pieniążek, którym może dysponować cała drużyna;
 • sklep – w zamian za monetę możemy wybrać jeden składnik. Jeśli nie posiadamy pieniążków, wówczas kolejka przechodzi dalej;
 • pytajnik – gracz sam decyduje czy chce skorzystać z ogródka, ze spiżarni, czy ze sklepu;
 • goście – ciocia i wujek przesuwają się o jedno pole do przodu.
Wszystkie zgromadzone składniki układamy na środku planszy w kuchni. Rozgrywka kończy się zwycięstwem, gdy zdobędziemy wszystkie składniki z przepisu zanim ciocia i wujek dotrą do drzwi. Kiedy dzieci będą już dobrze „ograne”, wówczas możemy utrudnić im nieco zabawę i zbierać składniki do kilku przepisów. 


Rozłożona plansza i pozostałe elementy gry zajmują sporo miejsca, dlatego kuchenny stół wydaje się być idealnym miejscem do zabawy. No i fajny klimat będzie zachowany. Sama zabawka została ładnie i starannie wykonana. Kolory są nasycone i przyciągają uwagę. Pudełko jest zgrabne i nie zajmuje dużo miejsca. Jedyną wadą jest źle wyprofilowane koło losujące, bo czasami strzałka haczy o tekturkę i po jednym okrążeniu zatrzymuje się w tym samym miejscu, od którego zaczęliśmy losowanie (wygląda na to, że strzałka powinna być umiejscowiona nieco wyżej). Oczywiście da się do zniwelować ostrożnym odgięciem tekturki.

„Przygotuj się” to sympatyczna gra, która przeznaczona została dla dzieci od 5 roku życia, ale zasady są tak proste, że nawet trochę młodsze maluchy powinny z chęcią włączyć się do zabawy. Co ciekawe w planszówkę może grać od 2 do aż 8 osób. Tym samym jest to fajny sposób na zintegrowanie grupy, a nawet na zapewnienie atrakcji na kinderbalu. Polecam!

Komentarze

Prześlij komentarz