Czytanki dla starszaków, czyli kwietniowe nowości z wydawnictwa Nasza Księgarnia

Ostatnio polecałam Wam nowości z Naszej Księgarni przeznaczone dla młodszych dzieci (chociaż książeczka „Jestem kotem” jest absolutnie dla wszystkich!), dlatego dzisiaj zapraszam na przegląd interesujących czytanek dla straszaków. Gwarantuję, że „ Bruno i siostry”, „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu”, a w szczególności „Dobranocki na pogodę i niepogodę” zachwycą wszystkich młodych czytelników.

Tomik „Bruno i siostry” Doroty Suwalskiej to nowe wydanie książki, która zgarnęła wyróżnienie literackie w konkursie PS IBBY KSIĄŻKA ROKU 2007. Decyzja komisji nie dziwi, bo przygody tytułowego dziesięciolatka i jego dwóch sióstr – osiemnastoletniej imprezowiczki i artystki Kaśki oraz rezolutnej Miłki – lat siedem, mają w sobie mnóstwo humoru oraz rodzinnego ciepła. 

Nasza Księgarnia

Nasza Księgarnia

Bruno opisuje swoje codzienne życie z siostrami i rodzicami w tajnym dzienniku. No dobra, dziennik nie jest do końca taki tajny, bo dziewczyny często dorzucają swoje trzy grosze i dopisują komentarze do opowieści chłopca. Nie trzeba chyba dodawać, ze doprowadzają go tym do szału, tak jak i w prawdziwym życiu, ale jeśli tylko sytuacja tego wymaga to rodzeństwo staje za sobą murem. A przedziwnych perypetii nie brakuje, bo Dorota Suwalska skutecznie komplikuje życie bohaterów i ściąga na nich nowe kłopoty.

„Bruno i siostry” to ciepła i przezabawna opowieść o kilku epizodach z życia zwyczajnej rodziny. Całość ozdobiona została świetnymi ilustracjami Przemysława Liputa, który doskonale uchwycił klimat, energię i humor bohaterów. Krótko mówiąc dzieło Doroty Suwalskiej to idealna powieść do czytania i oglądania w rodzinnym gronie.

💚💚💚
Dorota Suwalska, Bruno i siostry, il. Przemysław Liput, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018

„Dusia i Psinek-Świnek” Justyny Bednarek to wesoła bajeczka o małej dziewczynce, która po raz pierwszy przekracza przedszkolne progi. Ale UWAGA! To nie jest dobra książka dla dzieci, które dopiero mają rozpocząć swoją przedszkolną przygodę (tutaj doskonale sprawdzi się „Feluś i Gucio idą do przedszkola”), bo ja po takiej historii za nic w świecie nie przekroczyłabym progu placówki.

Mała Dusia i jej nowy pluszowy przyjaciel Psinek-Świnek (uszyty przez mamę, żeby dodać małej odwagi) po raz pierwszy idą do przedszkola. Jak każdy maluch dziewczynka ma mnóstwo obaw, których wcale nie rozwiewa przedszkolne towarzystwo. Bo na miejscu mała bohaterka poznaje gryzącą Monikę, Joasię, która boi się brudu oraz Tomka, który przynosi ze sobą prawdziwy czajnik. Oryginalne towarzystwo przeżyje kilka szalonych przygód, które będę miały decydujący wpływ na opinię Dusi na temat przedszkola.


Nasza Księgarnia
Opowiastka wymyślona przez Justynę Bednarek jest dynamiczna, szalona i wesoła. Idealna dla zaprawionych w bojach przedszkolaków. Jednak dla tych, którzy do przedszkola dopiero się wybierają zupełnie się nie nadaje. Dlaczego? Bo autorka nie wyjaśnia jak działa przedszkole, nie koi nerwów i nie rozwiewa wątpliwości. Za to wprowadza dodatkowy chaos, który żyje własnym życiem, bo zdaje się, że dziećmi w przedszkolu nikt się nie opiekuje. Pani przewija się gdzieś w tle, ale nie ma żadnego wpływu na swoich podopiecznych. Może źle to odbieram i niepotrzebnie szukam drugiego dna, ale dla mnie przedszkole w wersji Justyny Bednarek to dzikie miejsce pełne szurniętych dzieci. Oczywiście rozumiem, że przedszkolna grupa składa się z małych indywidualistów, z którymi nie zawsze da się zaprzyjaźnić, ale tutaj zestawienie bohaterów jest jak dla mnie wyjątkowo nietrafione.

Perspektywa zmienia się w przypadku dzieci, które chodzą do przedszkola od jakiegoś czasu i dobrze czują się w tym środowisku. Wtedy bajka o Dusi to nic innego jak wesoła przygodówka, która wywoła salwy śmiechu oraz zachęci czytelników do dzielenia się szalonymi opowieściami z własnego przedszkola. Oczywiście sama historyjka to nie wszystko, bo w przypadku tej bajeczki całe show kradnie pisarce ilustratorka, czyli Marta Kurczewska. Jej charaktersytyczny styl, to sama słodycz, miękka kreska i obrazki, które wyglądają jakby były malowane kredkami. Uwielbiam! Artystyczny cud, miód i orzeszki.

💛💛💛
Justyna Bednarek, Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu, il. Marta Kurczewska, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018

Nasza Księgarnia
Wszystkie formy spędzania czasu z dziećmi są super, szczególnie teraz kiedy mój dwulatek woła „mama bawi” i wciąga mnie do swojej zabawy. Ale wiecie co lubię najbardziej? Nasz czas wieczorem, kiedy leżymy w łóżku, opowiadamy sobie różne historie, wspominamy najważniejsze wydarzenia z całego dnia oraz czytamy bajki. O tak, wieczorne czytanie książek jest najlepsze, a „Dobranocki na pogodę i niepogodę” zostały stworzone z myślą o celebrowaniu wieczornych rytuałów.

Publikacja składa się z dwunastu opowiadań napisanych przez znanych i cenionych autorów literatury dziecięcej. Teoretycznie wspólnym mianownikiem wszystkich historii powinny być opowiastki związane w jakiś sposób z nocą i snem (ta granatowa okładka kojarzy się jednoznacznie). Jednak nie dajcie się zwieść, bo to tylko pozory. I choć „sennych” bajeczek nie brakuje, to niektóre teksty są typowo przygodowe i prowokują raczej do dalszego brykania niż wpadania w objęcia Morfeusza. Ale nic to, bo Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Joanna Fabicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Maria Łastowiecka, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Agnieszka Tyszka i Małgorzata Strękowska-Zaremba spisali się na medal! 

Nasza Księgarnia

Wszystkie bajki mają w sobie mnóstwo uroku i ciepła, a przede wszystkim mają pozytywne przesłanie i zostawiają po sobie dobre emocje. Są w nich czary, cuda, dziwy, osobliwe przygody, czyli wszystko to, co kochają dzieciaki. Opowiadania trzymają równy, wysoki poziom, ale dla mnie prawdziwym hitem okazała się bajeczka„Grabki” wymyślona przez Pawła Beręsewicza. Świetna historia z genialnym humorem! Nie wiem czy to norma u tego autora, ale po bombowych „Grabkach” z przyjemnością sięgnę po jego inne książeczki.

Na koniec muszę wspomnieć o fantastycznej szacie graficznej, czyli obłędnych ilustracjach Magdaleny Kozieł-Nowak, którą znamy z mojego ulubionego „Roku na wsi”. Intensywne kolory, radość bijąca od każdej postaci i różnorodne ilustracje tworzą cudowny klimat beztroski i zabawy. I takich właśnie książkowych przeżyć Wam życzę!

💙💙💙
Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Joanna Fabicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Maria Łastowiecka, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Agnieszka Tyszka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Dobranocki na pogodę i niepogodę, il. Magdalena Kozieł-Nowak, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018. 
Nasza Księgarnia

Komentarze

  1. Fajna książeczka ,,pierwszy dzień w przedszkolu" :) coś dla nas :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Urocze książeczki. Te pierwszą już mamy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyglądają zachęcająco, szczególnie "Dobranocki" mi się podobają :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz