Odrobina kosmosu w wersji książkowej - „Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?”, Misha Maynerick Blaise

Julian Tuwim pisał, że: „Gdy ci coś wpada do oka, pamiętaj, że to odrobina kosmosu.” Z kolei Misha Maynerick Blaise dopowiada, że każdego roku na ziemię spada 40 tysięcy ton pyłu kosmicznego. A to tylko jedna z wielu ciekawostek, o których możemy przeczytać w niezwykłej publikacji „Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?”.


Kolejny tom z serii Egmont ART znów zachwyca perfekcyjnym wykonaniem, oryginalną szatą graficzną i nieszablonowym tematem. Misha Maynerick Blaise wychodzi z romantycznego założenia, że wszyscy jesteśmy połączeni ze sobą i otaczającym nas wszechświatem. Brzmi dość idealistycznie, ale swoje stwierdzenie pisarka popiera mnóstwem naukowych, biologiczno-kosmicznych ciekawostek. I tak na przykład autorka udowadnia, że jesteśmy spokrewnieni z naszymi roślinkami doniczkowymi, z bananowcem łączy nas 60% DNA, a z psami 84% DNA. W naszym ciele znajduje się mniej więcej tyle samo bakterii, co ludzkich komórek. Mrówki posiadają umiejętności rolnicze, a pszczoły konkretne cechy osobowości. Natomiast rośliny są świadome otoczenia i potrafią na nie reagować w sposób znany człowiekowi. Z kolei..., a nie, to już musicie doczytać sami!
 
 
 

Ilustracje Mishy są niesamowite. Żywiołowe i wybuchające feerią barw. Niektóre strony są proste i oszczędne, inne bogato zdobione w różne ornamenty i mozaiki. I choć postacie ludzkie nie zawsze się autorce udają, to od kolejnych rozkładówek nie sposób oderwać wzroku. Tekst również został tak wkomponowany, że często stanowi dodatkową ozdobę ilustracji. Zdecydowane kolory wabią do siebie czytelnika i sprawiają, że okładka z daleka rzuca się w oczy, kusi, mami, czaruje i nie pozwala na porzucenie tomiku na regale. Bo do tej publikacji aż chce się wracać.

„Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?” to książka zaskakująca treściowo i oszałamiająca wizualnie. Publikacja spodoba się nie tylko dzieciom z naukowym zacięciem, ale również dorosłym, którzy z przyjemnością dadzą się porwać romantycznym wyjaśnieniom autorki. Bo dzieło Mishy Maynerick Blaise jest piękne pod każdym względem - duchowym, artystycznym, intelektualnym.

💛💛💛
Misha Maynerick Blaise, Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem? (tyt. oryg. This Phenomenal Life: The Amazing Ways We Are Connected with Our Universe), tłum. Anna Klingofer-Szostakowska, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2018. 
 

Komentarze

Prześlij komentarz