Tylko dla dzieci z wyobraźnią, czyli „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” Nikoli Kucharskiej


Kojarzycie Popiela, co go myszy zjadły? A smoka wawelskiego? Toruńskie pierniczki? Bazyliszka? Złotą kaczkę? Warsa i Sawę? Pewnie, że tak! Wszyscy znają te stare polskie legendy. Tylko z Piastem i postrzyżynami Ziemowita miałam kłopot, bo tę historię słyszałam po raz pierwszy. Ale przecież człowiek uczy się całe życie. Z książeczki „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” można się sporo dowiedzieć, ale lektura tomiku zagwarantuje również doskonałą zabawę.„Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” w wersji Nikoli Kucharskiej to nietypowa antologia, w której znalazło się siedem legend. Co w niej takiego dziwnego? Już tłumaczę. Na pierwszych dwóch stronach znajdują się streszczenia każdej opowiastki. Kilka zdań, zaledwie zarys historii. Coś jakby scenariusz. Natomiast dalej każda legenda została rozrysowana przez ilustratorkę. Krok za krokiem możemy podążać śladem bohaterów, przeżywać z nimi przygody i angażować się w kolejne wydarzenia. Śledzenie opowieści działa na zasadzie gry planszowej, bo poruszamy się zgodnie z kolejnymi cyferkami.


Legendy w formie obrazkowej nie zawierają żadnej treści, poza dymkami zdradzającymi słowa lub myśli bohaterów. Te króciutkie informacje napędzają całą akcję i prowokują komediowy charakter opowieści. Czytelnicy znają plan wydarzeń, wiedzą jaki jest początek i koniec każdej historii, ale całą otoczkę muszą wymyślić sobie sami i to jest właśnie najlepsza zabawa! Opisy i dialogi zależą od fantazji odbiorcy, będą tak zabawne, dramatyczne lub szalone na ile tylko starczy czytelnikowi wyobraźni.

Teoretycznie książeczka przeznaczona została dla młodszych dzieci (sugeruje to przede wszystkim solidne, kartonowe wykonanie), ale według mnie to jeden z tych tomików, który ucieszy całą rodzinę, bez względu na wiek czytelników. Moja nastoletnia siostra, która we własnym przekonaniu nie jest już dzieckiem i z zabawkami dla maluchów nie chce mieć nic wspólnego, czytała „Legendy...” na głos, zaśmiewając się do łez. Jeśli tylko macie ochotę poćwiczyć wyobraźnię, nieważne samemu czy z dzieckiem, możecie brać „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” w ciemno. To jedna z tych książeczek, które pobudzają fantazję i zmuszają czytelników do intensywnego myślenia i kreatywnego kombinowania.

💙💙💙
Nikola Kucharska, Legendy polskie dla dzieci w obrazkach, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2015

Komentarze

Prześlij komentarz