Pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców - „Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców”, Álvaro BilbaoMaria Montessori twierdziła, że najważniejszym okresem w życiu człowieka jest pierwsze sześć lat jego życia. Tym samym tropem podąża Álvaro Bilbao, który w swoim poradniku „Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców” opowiada o budowaniu głębokich relacji między rodzicami i dziećmi w oparciu o wiedzę z zakresu neuropsychologii.


Autor publikacji w lekki i przystępny sposób dzieli się z czytelnikami swoim wieloletnim doświadczeniem psychologa, neuropsychologa i ojca trójki dzieci. Bilbao opowiada o fundamentalnych zasadach działania mózgu, które każdy rodzic znać powinien. Prezentuje i szczegółowo omawia pięć narzędzi wspomagających rozwój mózgu, a także podpowiada jak skutecznie z nich korzystać. Brzmi skomplikowanie, ale to tylko pozory, bo mowa tutaj o motywowaniu, czyli wzmacnianiu i nagradzaniu właściwych zachowań dzieci, o nakładaniu kar, wytyczaniu granic, empatii i komunikacji. Ponadto autor sporo miejsca poświęca kształtowaniu inteligencji emocjonalnej najmłodszych oraz podpowiada w jaki sposób wzmacniać rozwój intelektualnych u swoich pociech. Każdą większą część tekstu podsumowuje kilkoma krótkimi zdaniami, w których powtarza najważniejsze założenia danego rozdziału.

Álvaro Bilbao sprawia wrażenie bardzo sympatycznego człowieka, z którym czytelnik chętnie wypiłby kawę i pogadał o swoich przemyśleniach na temat życia i wychowywania dzieci. Autor tryska humorem i zaraża optymizmem, często podaje przykłady z własnego życia, zderza ze sobą różne scenariusze i podpowiada jak wybrnąć z kryzysowych sytuacji. A co najważniejsze do wszystkiego podchodzi ze zdrowym rozsądkiem i wie, że życie niewiele ma wspólnego z idealną, książkową rzeczywistością. Rodzicielstwo w jego wydaniu wydaje się być całkiem fajną zabawą. Szczególnie kiedy Bilbao namawia do wspólnego realizowania dziecięcych uciech. Bo choć neuropsycholog dzieli się swoją wiedzą i podrzuca odbiorcy mnóstwo cennych wskazówek, to przekaz płynący z jego książki jest niezwykle prosty. Pamiętaj o szacunku i zrozumieniu dla siebie i pozostałych domowników, żyj chwilą, odkryj w sobie dziecko, baw się ze swoim maluchem. Czytajcie razem książki, budujcie z klocków, układajcie puzzle, dużo rozmawiajcie. Spędzajcie razem czas, bo tak naprawdę najważniejsza dla dziecka i jego prawidłowego rozwoju jest obecność ludzi, których kocha.

Wiedza płynąca z książki „Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców” nie jest ani nowa, ani rewolucyjna, ale zawsze warta przypomnienia. Tym bardziej, że Bilbao w profesjonalny, ciepły i pozbawiony nadęcia sposób opowiada o tym, co w wychowaniu dzieci jest najważniejsze oraz zmusza czytelnika do autorefleksji. Dobre poradniki są w cenie, a ten z pewnością do nich należy.

💙💙💙
Álvaro Bilbao, Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców (tyt. otyg. El cerebro del niño explicado a los padres), tłum. Zbigniew Zawadzki, wyd. Bukowy Las, Wrocław 2018. 

Komentarze

  1. O, to jest właśnie dla mnie w poradnikach ich największa zaleta - że skłaniają do autorefleksji i motywują do pracy nad sobą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mózg dziecka, to jest właśnie wielka tajemnica...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz