Wyszukiwanki-zabawianki dla małych odkrywców, czyli „Gdzie się chowa śnieżna sowa? Znajduj zwierzęta na wszystkich kontynentach”


Tomik „Gdzie się chowa śnieżna sowa?” Brendana Kearney'a i Anny Claybourne to kolejna publikacja z Naszej Księgarni, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Ogromny format, kolorowe i zabawne ilustracje, a przede wszystkim zwierzęta zerkające z kart książeczki sprawiły, że razem z Ignasiem przeglądaliśmy tomik z nieskrywanym zachwytem. I choć mój synek jest jeszcze za mały na wyszukiwanki tego typu, to ja nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności i dałam się wciągnąć w wir zabawy.


Pomysł na książeczkę jest niezwykle prosty, ale chwytliwy. Na początku publikacji znajdziemy krótkie wprowadzenie i mapę świata z oznaczonymi miejscami naszej podróży. Natomiast na końcu zamieszczono garść przyrodniczych pojęć i informacji, które pomogą młodym czytelnikom usystematyzować wiedzę, a także miniaturki z podpowiedziami. Ale to środek jest najważniejszy, czyli 21 oszałamiających rozkładówek, na których czają się zwierzęta z całego świata. Główną część każdej planszy zajmuje ogromna ilustracja przedstawiająca faunę charakterystyczną dla danego miejsca. Na dole (lub z boku) znajduje się krótki opis miejsca, w którym aktualnie jesteśmy oraz wykaz zwierzątek, które musimy odnaleźć. Do każdego zwierza podana została jakaś ciekawostka, coś co wyróżnia danego osobnika z tłumu. Ogólnie ilość informacji jest niewielka, ale przecież „Gdzie się chowa śnieżna sowa?” nie aspiruje do bycia książką typowo przyrodniczą. Swoim dziełem Brendan Kearney i Anna Claybourne pokazują jak różnorodny jest świat zwierząt, rozbudzają dziecięcą ciekawość oraz zachęcają do dalszych poszukiwań. 


Ilustracje Kearney'a są urocze i zabawne. Te wielkie oczy sprawiają, że bohaterowie książeczki wyglądają jakby cały czas się czemuś dziwili, a ich słodkie mordki wywołują mimowolny uśmiech. Tym sposobem samo oglądanie obrazków sprawia czytelnikowi ogromną frajdę. Wyszukiwanki zaproponowane przez ilustratora nie są trudne, dlatego nawet młodsze przedszkolaki powinny poradzić sobie z większością plansz. Problemem mogą być tu tylko umiejętności matematyczne dziecka, ale tego typu zabawa będzie dla małych poszukiwaczy świetną mobilizacją do nauki liczenia.

Tomik „Gdzie się chowa śnieżna sowa?” to pozycja dla małych odkrywców i dociekliwych poszukiwaczy przygód. Zabawa z księgą rozwija zmysł obserwacji, ćwiczy cierpliwość i spostrzegawczość, wspiera naukę liczenia, uwrażliwia na piękno przyrody, rozwija wyobraźnię oraz wzbudza dreszczyk emocji i zachęca do odważnego odkrywania świata. Do tego Nasza Księgarnia jak zawsze zadbała o staranne wydanie. Szczególnie giga format jest tu zaletą, bo dzięki temu nawet kilku młodych czytelników może brać udział w poszukiwaniach. Dla mnie bomba!

💙💙💙
Brendan Kearney (ilustracje), Anna Claybourne (tekst), Gdzie się chowa śnieżna sowa? Znajduj zwierzęta na wszystkich kontynentach (tyt. oryg. The Amazing Animal Adventure: An Around-the-World Spotting Expedition), tłum. Joanna Wajs, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Komentarze

  1. Już widziałam tę książkę na innych blogach i bardzo mi się podoba!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz