Październik z Naszą Księgarnią


Kocham październik, szczególnie taki jak teraz – ciepły, słoneczny i złoto-brązowy. Uwielbiam rześki chłód poranków, mgłę wiszącą nad polami, miękkie koce, kolorowe skarpetki i tę smutna radość, która osiada mi na dnie serca. Jesienią książki smakują mi najbardziej, dlatego dobieram je sobie rozważniej niż o innych porach roku. Ale nie tylko sobie, bo mojemu dziecku również. I tu z pomocą przychodzi niezrównana Nasza Księgarnia. Zobaczcie jakie cuda zaserwowała nam w październiku.„Rok w...” jest jedną z moich ulubionych serii wydawniczych, co deklarują przy każdej kolejnej części. Mamy w domu wszystkie tomy poza „Rokiem w mieście”, ale i ten z pewnością zagości kiedyś na naszej półeczce. Każdy tytuł z serii jest wyjątkowy za sprawą fantastycznych i przede wszystkim szalenie utalentowanych ilustratorów. I choć każdy tomik lubię za coś innego, to wszystkie podobają mi się mniej więcej na równi (z niewielką przewagą „Roku w lesie”, przez to, że uwielbiam kreskę Emilii Dziubak), ale oto najnowszy „Rok w Krainie Czarów” zmiażdżył konkurencję i wysunął się na zdecydowane prowadzenie.


Co jest tak niezwykłego w tym tomiku? Właściwie wszystko! Począwszy od GENIALNYCH ilustracji Macieja Szymanowicza (ach, jak ja kocham jego styl), a skończywszy na fabule, którą samemu można sobie wymyślić, dzięki magicznym bohaterom. Na pięknych, soczystych i kolorowych rozkładówkach znajdziemy dobrze znane postaci jak Czerwony Kapturek, wilk i babcia, krasnoludki i Baba-Jaga, a także zupełnie nowe, wymyślone przez pana Szymanowicza - Mniamopotam i Koniorożec rządzą! I tak za sprawą wprawnej kreski ilustratora cała baśniowa kraina czarów zaczyna żyć własnym życiem, a każdy miesiąc jest pretekstem do zupełnie nowej przygody.


Ta wyjątkowa książka, tak oszałamiająco piękna i magiczna, to nic innego jak pochwała dziecięcej, niczym nieskrępowanej wyobraźni. Ja też wolę żyć w wyimaginowanym świecie, w którym wszystko jest możliwe, roztrząsać kolejne scenariusze, zmyślać ile tylko się da i doskonale się przy tym bawić, dlatego „Rok w Krainie Czarów” tak mnie ujął i zachwycił. Dla mnie bomba! Coś czuję, że zaczytamy ten tomik z Ignasiem na strzępki!

💙💙💙
Maciej Szymanowicz, Rok w Krainie Czarów, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2017.Odkąd pamiętam dokarmiamy zimą ptaki. Kiedy tylko robi się chłodno ziarno dla naszych skrzydlatych przyjaciół zaczyna być produktem pierwszej potrzeby. Tego jednego nie może w domu zabraknąć, bo przecież ptaszki, które tak licznie zlatują się do karmnika liczą na nas i naszą gościnność. I jeszcze się nie zawiodły, bo miłość do zwierząt mamy w rodzinie we krwi, a troska o ptaszki przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Przy okazji kierujemy się egoistycznymi pobudkami, bo zwabione do karmnika ptaszki tak przyjemnie się podgląda. Mogłabym siedzieć przy kuchennym stole godzinami i przyglądać się ptasim harcom. Dlatego tomik „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków” trafił prosto w moje serce!

sikorki

Atlas autorstwa pary znanych i cenionych ilustratorów (uwielbiam szczególnie tkaninowe ilustracje pani Ewy!) zafascynuje nie tylko dzieci, ale także dorosłych czytelników. Podsuwam ją Ignasiowi przy każdej okazji i razem szukamy ulubionych ptaszków mojego synka, czyli sroki, dudka i kowalika. Ten kowalik zachwyca szczególnie mnie, bo to w końcu moje panieńskie nazwisko i do niebieskiego ptaszka mam szczególną słabość. Zresztą sam tomik powstał z miłości, co doskonale widać na każdej rozkładówce. Bo autorzy postanowili zaprezentować czytelnikom ptaki, które przylatują do ich ogrodu. Obok cudnych akwareli Pawła Pawlaka i bajecznych, szmatkowych obrazków Ewy Kozyry-Pawlak, mamy tutaj rozczulające rysunki Hani, a także realistyczne fotografie ptasiej ferajny.

kowalik

Ale to jeszcze nie wszystko, bo każdy mały bohater tego niezwykłego atlasu został nie tylko pięknie sportretowany, ale również fantastycznie opisany. I choć treść odgrywa tutaj rolę drugoplanową, to pasuje jak ulał do strony wizualnej. Opisy są krótkie i konkretne, napisane z czułością i uważnością, często zabawne i anegdotyczne. Ich lektura to prawdziwa przyjemność, a dzięki tak lekkiej formie wszystko o czym opowiadają autorzy zostaje w głowie i w sercu. Dla mnie to chyba najciekawsza i najbardziej wartościowa publikacja dla dzieci, która ukazała się w tym roku. Niech jej nie zabraknie na waszych półkach!

💙💙💙
Paweł Pawlak, Ewa Kozyra-Pawlak, Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2017.Wanda Chotomska to jedna z tych autorek, których przedstawiać nie trzeba. Wszyscy wychowaliśmy się na jej utworach, tak jak wcześniej nasi rodzice, a dzięki Naszej Księgarni mamy okazję wychować na nich nasze dzieci. Tom „Wanda Chotomska dzieciom” to zbiór najlepszych tekstów genialnej poetki. Znajdziemy tutaj urocze wierszyki i klasyczne bajki. Jestem przekonana, że większość z nich jest dorosłym czytelnikom dobrze znana, a lektura książki okaże się sentymentalną podróżą do lat własnego dzieciństwa.


W przypadku twórczości Tuwima i Brzechwy bez problemu potrafię wskazać moje ukochane utwory, sypnąć tytułami jak z rękawa, odchrząknąć i zacząć recytować. Natomiast jeśli chodzi o Chotomską, to jestem bezradna, bo nie potrafię zdecydować, który wiersz czy opowiadanie podoba mi się najbardziej. Wszystkie są po prostu urocze, garściami czerpiące z magii i baśni, a także szarej rzeczywistości. Dzieci bez problemu odnajdą się w gąszczu wesołych historyjek, poczują sympatię do bohaterów, dojrzą w nich własne odbicie i dadzą się ponieść wyobraźni.


Mimo upływu wielu lat twórczość poetki nie postarzała się nawet o dzień. Tak to już jest w przypadku klasyki. I choć lata naszego dzieciństwa były zupełnie inne niż dzieciństwo współczesnych dzieciaków, to jestem przekonana, że literacko piękne i wartościowe utwory Wandy Chotomskiej rozbawią, wzruszą i oczarują młodych czytelników tak, jak czarowały nas. Rewelacyjne ilustracje Artura Gulewicza doskonale dopełniają treść i tworzą estetyczną i harmonijną całość. Idealny tomik na prezent. Warto kupić przede wszystkim sobie. Tylko pamiętajcie, że dobrymi książkami należy się dzielić, dlatego poczytajce Chotomską swoim dzieciom.

💙💙💙
Wanda Chotomska, Wanda Chotomska dzieciom, il. Artur Gulewicz, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2017.

6 komentarzy:

 1. Przepiękne pozycje. Mam nadzieję, że niebawem wszystkie trafią na Jaśkową półkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Są piękne! Ale chyba moje serce podbił "Mały atlas ptaków" <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wszystkie książki, które są dla dzieci - ja je uwielbiam. Ale jednak ta pierwsza z porami roku przypadła mi najbardziej do gustu. Szczególnie właśnie w tym okresie, kiedy drzewa są złote, powietrze coraz zimniejsza, chciałabym śniegu, gwiazdki, prezentów, tej całej magii, dlatego takie książki ubóstwiam. Czas nie ubłagalnie leci, a książki w której mogę na chwilę się zatrzymać i podziwiać każdą porę roku - szczególnie to miłe.
  Fajne te książki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria "Rok w..." jest piękna! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten Rok w krainie czarów wygląda przecudnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi najbardziej dp gustu przypadł "Rok w krainie czarów":)

  OdpowiedzUsuń