Czytam, bo umiem, czyli biografia Jana Pawła II w wersji dla najmłodszych


Niedawno opowiadałam Wam o fantastycznej książeczce wspomagającej naukę mówienia, a dziś pójdziemy o krok dalej i posiądziemy czarodziejską moc (zgodnie ze słowami pięknego wiersza Czesława Miłosza), czyli nauczymy się czytać.

„Czytam sobie” to seria małych, ale jakże wartościowych książeczek, dzięki którym możemy rozpocząć z maluchami naukę czytania. Seria podzielona została na trzy poziomy – składam słowa, składam zdania i połykam strony. Jak łatwo można się domyślić każdy poziom został dostosowany do możliwości dzieci z grupy docelowej. Tematyka książeczek jest bardzo różnorodna, dlatego z łatwością znajdziemy bajeczkę, która zainteresuje naszego małego czytelnika. 

Tomik „Wielki Karol i mały Lolek” autorstwa znanej i lubianej Anny Czerwińskiej-Rydel wspiera naukę czytania maluchów na pierwszym poziomie (dzieci w wieku 5-7 lat). A teraz konkrety. Przedstawienie biografii tak wielkiego i wspaniałego człowieka jakim był Jan Paweł II na 30 stronach i w zaledwie kilku zdaniach wydaje się rzeczą niemożliwą. A jednak udało się! Nadal jestem w szoku i chylę czoła przed autorką. A właściwie autorkami, bo ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło są tak samo ważne jak tekst pani Anny.


Pomysł na książeczkę okazał się strzałem w dziesiątkę. Na jednej stronie mamy obrazek z życia papieża, a na sąsiadującej widzimy małego Lolka. Bo przecież każdy wielki człowiek był kiedyś mały. I to zestawienie, tak banalne przecież, robi gigantyczne wrażenie (może nie tyle na dzieciach, co na dorosłych, którzy czują się emocjonalnie związani z osobą Karola Wojtyły). Całość to zaledwie kilka epizodów z bogatej biografii Lolka, a później Jana Pawła II. Książeczka kończy się w momencie powrotu do zdrowia po nieudanym zamachu na życie papieża i na pewno nie wyczerpuje tematu, ale może być wspaniałym wstępem do zapoznawania dzieci z życiem i dziedzictwem św. Jana Pawła II. 

Duże literki na białym tle, proste zdania umieszczone zawsze na dole strony, żeby maluchy mogły sobie pomagać paluszkiem przy składaniu słów, ramki ze słówkami do czytania głoskami to istotne detale, które mają za zadanie ułatwić dzieciom naukę czytania. Do tego dodajmy proste, ładne oraz stonowane ilustracje i przepis na sukces gotowy. Z taka pomocą nauka czytania będzie prawdziwą przyjemnością.

PS
Na samym końcu tej pełnej uroku i ciepła opowieści znajdziemy najlepsze, czyli naklejki z ilustracjami z książeczki! Dzieci uwielbiają naklejki, a na ostatniej stronie jest ich aż sześć. Taka nagroda za to jak pięknie umiemy już czytać :-)

♥♥♥
Anna Czerwińska-Rydel, Ewa Poklewska-Koziełło, Wielki Karol i mały Lolek, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2016.
Komentarze

  1. Świetny pomysł! Takie książeczki do nauki czytania są super, a im szybciej się je dzieciakom prezentuje, tym większa więź z książkami -przynajmniej tak wynika z doświadczeń w mojej rodzinie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię tę serię - jest bardzo ciekawa i idealna dla dzieci uczących się czytać. Tej książeczki jeszcze nie czytałam, ale mam nadzieję, że to jedynie kwestia czasu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz