Piękne, bo polskie! – „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, Marianna Oklejak

Uwielbiam wszelkie ludowe motywy. Fascynuje mnie polska kultura ludowa, jej bogactwo i ogromna różnorodność. Cały nasz folklor, począwszy od starych opowieści, przez muzykę, po bajeczne stroje aż zapiera dech w piersi. Dlatego książeczka „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” Marianny Oklejak wzbudziła mój natychmiastowy entuzjazm.

Teoretycznie „Cuda wianki” powstały z myślą o dzieciach, ale jestem przekonana, że każdy, kto tylko weźmie tomik do rąk będzie zachwycony! Utrzymane w komiksowej konwencji ilustracje kuszą kolorami i dynamiką. Na każdej stronie coś się dzieje, postaci zatrzymane w pół kroku niemal wychodzą z kart, wabią i kuszą, zarażają emocjami. Współczesność łączy się z ludowością, tworząc harmonijną całość, a od każdej kolejnej tablicy aż trudno oderwać oczy.

Na trzydziestu sześciu kartach możemy pooglądać tradycyjne hafty, koronki, wycinanki, instrumenty muzyczne, biżuterię i stroje regionalne, zabawki, potrawy, ozdóbki, przedmioty codziennego użytku i wiele, wiele innych. Całość układa się w fascynującą opowieść płynącą zgodnie z rytmem pór roku, świąt i ważnych wydarzeń z życia człowieka. Niby nic, niby same błahe sprawy, a jednak ta historia aż tętni życiem, pociąga i hipnotyzuje. A w tle przez cały czas gra muzyka, bo między zapierającymi dech w piersi ilustracjami kryją się fragmenty starodawnych pieśni. Ileż w nich humoru i ludowej mądrości! Przykład? Proszę bardzo!

„Powiedziała nam tu wasza kaczka,
żeście napiekli pszennego placka.
Powiedziała nam tu wasza kura,
że naniesła jaj aż ją boli dziura.”
(s.18)


„Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” to piękna książeczka, która w niebanalny sposób przybliża małym i dużym czytelnikom polską kulturę ludową. Dla wszystkich zafascynowanych folklorem jest to pozycja obowiązkowa. Ale jeśli należycie do grona osób, które uważają, że ludowe motywy trącą trochę kiczem i raczej wolicie unikać wszystkiego co z nią związane tym bardziej powinniście sięgnąć po tomik Marianny Oklejak. Jestem pewna, że po lekturze odkryjecie na nowo polski folklor oraz docenicie jego różnorodność. Ja jestem zachwycona! A przeglądałam ten tomik już kilka razy i nadal nie przestaje mnie fascynować. Czego i Wam życzę. 

★★★
Marianna Oklejak, Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2015.


Komentarze

 1. Też uwielbiam takie wzory i wszystko, co związane z folklorem. Mam podkładki, kubki, torebkę, teraz jeszcze marzy mi się pościel i znalazłam piękny zegarek. Książeczkę chętnie bym przejrzała:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabym sobie sama w sumie sprawić, bo cóż, uwielbiam nasz folklor i może mogłabym się czegoś więcej o nim dowiedzieć, a ta książeczka jest tak pięknie wydana :O
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały klimat, bardzo lubię tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś pięknego! Polski folklor jest doprawdy fascynujący i bardzo dobrze, że jest przypominany poprzez takie książeczki :) Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę piękna ta książeczka!

  OdpowiedzUsuń
 6. Tekst o bolącej dziurze jest bardzo oryginalny... :P A książka warta uwagi! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też lubię ludowe motywy, choć nie w przesycie :) A książkę już widziałam - robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Istotnie, jest na czym zawiesić oko!

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz