środa, 8 lipca 2015

Kościółkowa Rodzinka.pltytuł: Ważna droga od Bozi do Boga
autor: Livka
wydawnictwo: Areopag XXI
rok wydania: 2015
ilość stron: 60

moja ocena: 8/10

Co prawda nie mam jeszcze dzieci, ale potrafię sobie wyobrazić siebie jako mamę. Nawet dobrze mi to wychodzi, a i mój zegar wewnętrzny bije na alarm, bo mogę zaśpiewać na melodie hitu Skaldów „wszystko mi mówi, że czas na dziecko”. Wśród wszelakich moich wyobrażeń związanych z macierzyństwem, które pewnie rozbiją się w zderzeniu z zasikanymi pampersami, znajdują się też te związane z wychowaniem dziecka w wierze chrześcijańskiej. Brzmi podniośle i skomplikowanie, ale ja sama dorastałam w katolickim domu i podobny chciałabym stworzyć swoim bajtlom.

Ważna droga od Bozi do Boga” to niepozorna książeczka wydana w formie ebooka, która może służyć jako poradnik dla rodziców,  o tym jak rozmawiać z dziećmi o Bogu. Anonimowa Livka w formie felietonów opisuje codzienne życie swojej rodziny. Jej teksty są lekkie i przyjemne, choć autorka podejmuje trudne tematy. W ogóle życie w rodzinie nie jest prostą sprawą, a już czwórka urwisów potrafi dać ostro popalić. Ale Livka sprawia wrażenie fajnej, wyluzowanej mamy, która potrafi rozmawiać z dziećmi na wszystkie tematy, nie tłamsi ich osobowości i nawet przed maluchami potrafi się przyznać do błędu. Właśnie w ten sposób można zasłużyć sobie na szacunek.

 Dzieciarnia zajmuje najważniejsze miejcie w domu rodziny. Chociaż nie, pomyliłam się, bo to Bóg jest na piedestale, ale maluchy potrafią zawalczyć o swoje. Autorka opowiada o swojej rodzinie z czułością i uśmiechem, nie idealizuje ani siebie, ani tym bardziej swoich dzieciaków (znamy te mamuśki, których dzieci są pod każdym względem naj). Jej teksty to małe wycinki rodzinnej rzeczywistości, kiedy rozmowy, najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach, schodzą na tematy wiary. Ale to nie tak, że mama swoje, a dzieci swoje. Synowie Livki mają własne przemyślenia, których prostota i logika często zaskakuje autorkę, bo wiara wcale nie musi być czymś skomplikowanym.

„Ważna droga od Bozi do Boga” to trochę taka Rodzinka.pl w wersji kościółkowej. Nie martwcie się, ani Livka, ani jej mąż nie są fanatykami religijnymi, którzy zmuszają dzieci do leżenia krzyżem i śpiewania pieśni liturgicznych. To sympatyczni, zwyczajni ludzie, którym zależy na tym, żeby dobrze wychować swoich synów i córkę, nauczyć ich wiary, nadziei i miłości, jak najlepiej wyposażyć na dalszą, życiowa podróż. Bo przecież czym skorupa za młodu i te sprawy. Dom rodzinny ma wpływ na całe życie człowieka, dlatego trzeba ten wspólny czas dobrze wykorzystać. Livka udowadnia, że o Bogu można opowiadać dzieciom bez spiny i moralizowania.Też bym tak chciała.***
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Pani Kasi i serwisowi Legimi.
 

3 komentarze:

 1. Ja z kolei mimo prób nie potrafię wyobrazić siebie w roli mamy ;) Dla mnie to istny kosmos!
  Jak łatwo się więc domyśleć, książka nie jest raczej przeznaczona dla mnie. Ale kto wie, może kiedyś, gdy okoliczności będą sprzyjać? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również chcę stworzyć taki dom dla swoich dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam dwóch smyków i od czasu do czasu czytamy podobne książeczki:)

  OdpowiedzUsuń