poniedziałek, 30 marca 2015

Uśmiechnięty Filip - " Święty Filip Neri. Święci uśmiechnięci", Eliza Piotrowska


„Święty Filip Neri” to kolejna książeczka, która trafiła do mojego domu zupełnie bez zapowiedzi. Żółta, optymistyczna okładka i urocze ilustracje od razu wpadły mi w oko i sprawiły, że do lektury przystąpiłam z szerokim uśmiechem (w końcu tytuł serii do czegoś zobowiązuje).

„Święty Filip Neri” to najnowszy tomik z serii „Święci uśmiechnięci”. Wcześniej mali czytelnicy mogli zapoznać się z biografiami m.in. św. Mikołaja, św. Jana Pawła II, czy św. Faustyny. Teraz przyszła kolej na trochę mniej znaną postać, czyli św. Filipa Neri. Sama nie wiedziałam nic na jego temat, więc książeczkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Ale myślę, że nawet gdybym historię Filipa miała w jednym paluszku, to lektura tomiku zachwycałaby mnie w tym samym stopniu, bo wykonanie całości jest po prostu fantastyczne.


Eliza Piotrowska przedstawiła biografię świętego Filipa Neri w formie krótkich, żartobliwych wierszyków. Autorka w prosty i zrozumiały nawet dla małych dzieci sposób przedstawia najważniejsze fakty z życia przyszłego świętego. Z opowiastki wyłania się obraz miłego, serdecznego i uśmiechniętego chłopaka, który uwielbiał śpiewać, wygłupiać się i żartować, a jeszcze bardziej lubił ludzi, których przyciągał do siebie w naturalny sposób. Jednym słowem – luzak. Dzięki takim historiom już od najmłodszych lat w dzieciach kształtują się pozytywne wzorce. Bo święty to nie ten smutny pan czy poważna pani z kościelnego obrazu, ale człowiek z krwi i kości, który został świętym dzięki swojej dobroci. 

Największą ozdobą tomiku są oczywiście kolorowe, śliczne ilustracje, które doskonale komponując się z tekstem. Eliza Piotrowska sama ozdobiła rysunkami swoje małe dziełko. Dzięki prostej kresce obrazki sprawiają wrażenie, jakby ich autorami były dzieci. Na końcu książeczki znajduje się krzyżówka, dzięki której czytelnicy mogą sprawdzić co zapamiętali z lektury. 


Według słów wydawcy tomik „Święty Filip Neri” przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Bzdura. Gwarantuję, że lektura spodoba się wszystkim bez względu na wiek. Książeczka szybko przeszła przez ręce wszystkich domowników i sprawiła radość całej rodzinie. Teraz wszyscy marzymy o tym, żeby skompletować całą serię, bo takie właśnie, wesołe opowieści z pozytywnym przesłaniem są najlepsze. 


 ***

tytuł: Święty Filip Neri. Święci uśmiechnięci
autor: Eliza Piotrowska
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2015

6 komentarzy:

 1. Gdy zobaczyłam okładkę, to już wiedziałam, że książeczka raczej nie dla mnie. Jednak skoro gwarantujesz, że książka przeznaczona dla osób w każdym wieku, to zaryzykuję na Twoją odpowiedzialność, a co! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie podobają mi się podobne książkowe inicjatywy, bo faktycznie trafiają do odbiorców w każdym wieku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, uśmiech i radość to panaceum. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzooo lubię tę serię!
  Już przeczytałam "Jana Pawła II" oraz "św. Mikołaja z Miry" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też nie wiedziałam nic na temat św. Filipa. Świetny pomysł z tymi książeczkami, bardzo mi się podoba i sama bym sobie poczytała :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Super książeczka, teraz myślę, że nawet nawet nie znałam świętego Filipa :( Zawsze można dowiedzieć się coś więcej, także faktycznie nie tylko dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń