sobota, 24 stycznia 2015

Cytaty z Szekspira


tytuł: William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze
autor: William Shakespeare, wybór: Dorota Malinowska-Grupińska
wydawnictwo: MG
rok wydania: 2014
ilość stron: 224

moja ocena: 9/10

William Szekspir jest chyba najpopularniejszym pisarzem świata. Bo któż jak nie on? O wielkości i niezwykłości jego dzieł (o ile to on jest ich autorem, ale dywagacje na ten temat zostawmy szekspirologom) świadczy to, że pomimo upływu stuleci jego utwory zachwycają kolejne rzesze czytelników na całym świecie. Jakkolwiek banalnie to zabrzmi w jego dramach jest wszystko to, co w człowieku najlepsze i najgorsze. Tajemnica istnienia zamknięta w słowach.

Prawdziwa mądrość się nie starzeje, dlatego dzieła Szekspira nie tracą na aktualności. Najlepsze w nich jest to, że nawet fragmenty wyrwane z kontekstu niosą ze sobą mocny przekaz, potrafią zachwycić lub zatrwożyć czytelnika, zmusić go do zadumy, rozbawić, a nawet urazić, jeśli weźmie on słowa barda ze Stratford do siebie. W tomiku „William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze” zebrane zostały fragmenty z najpopularniejszych i trochę mniej znanych dzieł angielskiego pisarza (w tłumaczeniu Leona Ulricha oraz Józefa Paszkowskiego). 


Nie trzeba być wielbicielem Szekspira, żeby smakować cytaty z jego utworów. Niektóre z przytoczonych aforyzmów są tak oczywiste i doskonale znane każdemu, że ich obecność w tomie jest wręcz obowiązkowa. Zaskoczyło mnie, że niektóre fragmenty z „Romea i Julii”, a przede wszystkim z „Hamleta” mogłabym cytować z pamięci. Znałam też aforyzmy z dramatów, których nigdy nie czytałam w całości, a jednak w jakiś przedziwny sposób zapisały mi się w pamięci, jednak bez świadomości tytułu dzieła, z którego pochodziły. Nie będę ukrywać, że z niektórymi fragmentami zetknęłam się po raz pierwszy i to je czytałam z największą uwagą. 

„William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze” to już piąty z kolei tom z serii Wydanie ilustrowane. Grafiki Daniela Chodowieckiego oraz Samuela Pufendorfa idealnie komponują się z cytatami, a przy tym żyją własnym życiem, przykuwają uwagę i sprawiają, że czytelnik zatrzymuję się nad nimi na dłużej. Z resztą, pod względem edytorskim ten tom to prawdziwe cacuszko, które sprawi radość wszystkim czytelnikom lubującym się w pięknie wydanych książkach. Do tego nazwisko Szekspira na okładce, jego genialne myśli wewnątrz i już mamy książkę doskonałą.***
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Pani Dorocie i Wydawnictwu MG!

18 komentarzy:

 1. Piękne wydanie, cytaty Szekspira zachwycające, chciałabym mieć tę lekturę w swojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto :) Prawdziwa ozdoba biblioteczki. Ja mam słabość do tomików z cytatami, więc nagromadziłam ich całkiem sporo, ale to wydanie jest jednym z najładniejszych jakie mam :)

   Usuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że MG wydało taką książkę...Teraz będzie moim mrocznym przedmiotem pożądania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim mrocznym przedmiotem pożądania są dwa tomy dzieł Szekspira wydane przez Znak... :)

   Usuń
 3. Właśnie jego cytaty się zapamiętuje, całkiem lubię jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też :) Co najdziwniejsze znam je lepiej w tych tłumaczeniach, niż przekładach Barańczaka, chociaż kiedyś czytałam "Hamleta" na zmiany, żeby porównać tłumaczenia (oba mam w domu...) :)

   Usuń
 4. Uwielbiam Szekspira, ale nie do końca jestem pewna czy nie wolałabym jednak chwycić za całość twórczości Szekspira, nie tylko za wybrane przez kogoś cytaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam słabość do tomików aforyzmów, więc na widok tej publikacji od razu zaświeciły mi się oczy :D Mam jeszcze taką małą książeczkę z cytatami Szekspira o miłości i bardzo często do niej wracam :)

   Usuń
 5. Posiadam i uważam, że jest to pozycja wyjątkowa szczególnie dla fanów Szekspira :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna, pięknie wydana publikacja:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Gdy tylko słyszę "Shakespeare", to momentalnie nam moją głową pojawia się czerwona lampka, która niemiłosiernie piszczy "i- a- i- a". Nigdy nie obczaję wspaniałości jego twórczości. Jak tylko wspominam lekcję polskiego, na którym przerabiałam "Romea i Julię", "Makbeta" oraz jego sonety, to aż czuję ciarki na plecach. Mam ogromną nadzieję, że mój rocznik nie będzie już musiał czytać "Hamleta" obowiązkowo. W innym przypadku chyba dostałabym palpitacji serca. Ehh... chyba tego nie strawię...
  Niemniej książka naprawdę została pięknie wydana. Nie mogę wyjść z podziwu dla osób, które uwielbiają dzieła Shakespeare'a. Dla mnie jest to niezwykle niepojęte, ale staram się to zrozumieć mimo wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Hamleta" uwielbiam :) Ogólnie za dramatami nie przepadam, ale do Szekspira mam słabość, choć faktycznie trzeba sobie zadać trud, żeby je przeczytać :)

   Usuń
 8. Książka taka typowo kolekcjonerska, ale fajnie mieć coś takiego na półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet bardzo fajnie :D Mnie cieszy ogromnie :)

   Usuń
 9. Dobra, czuję się zachęcony :) Tym bardziej, że publikacja wygląda pięknie!
  W dodatku lubię Szekspiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdziwiłabym się, gdybyś nie lubił! Przecież to wszystko mroczne, krwawe, straszne, a przy tym romantyczne i zabawne :D Zestawienie idealne :D

   Usuń