sobota, 29 listopada 2014

Najlepsza książka C.S. Lewisa!

Tytuł: Ostatnia noc świata
tytuł oryg.: The World S Last Night And Other Essays
autor: Clive Staples Lewis
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2014
ilość stron: 208

moja ocena: 9/10

Mam słabość do książek C.S. Lewisa, choć często ich lektura jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem. „Ostatnią noc świata” zabrałam ze sobą w podróż, jako lekturę do pociągu. I wiecie co? To zdecydowanie najlepsza książka C.S. Lewisa, jaką czytałam!

czwartek, 27 listopada 2014

Gdzie ci mężczyźni?


tytuł: Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat w przedwojennej Polsce
autor: Maja Łozińska, Jan Łoziński
wydawnictwo: PWN
rok wydania: 2014
ilość stron: 224
moja ocena: 9/10

Już wiem gdzie podziali się prawdziwi mężczyźni, których Danuta Rinn nawoływała w swojej piosence. Zostali w dwudziestoleciu międzywojennym. W publikacji „Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat w przedwojennej Polsce” Maja i Jan Łozińscy fundują czytelnikom fascynującą podróż w przeszłość, do świata męskich wzorców i obyczajów obowiązujących w początkach XX wieku.

środa, 26 listopada 2014

Sympatyczna powieść na jeden wieczórtytuł: Ucieczka znad rozlewiska
autor: Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
rok wydania: 2012
ilość stron: 386

moja ocena: 6/10

Od pewnego czasu panuje moda na wiejski klimat i przeprowadzki na prowincje. Każdy chciałby prowadzić dostanie, szczęśliwe i bajkowe życie wśród łąk i lasów. A mieszczuchy chciałyby zamieszkać w jakiejś urokliwej, ale zabitej dechami dziurze. Bohaterka powieści „Ucieczka znad rozlewiska” Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak nie musi marzyć o prowincji, bo całe swoje życie spędziła w małym miasteczku.

poniedziałek, 24 listopada 2014

Targi, które książki mają głównie w nazwie


W ubiegłą sobotę wybraliśmy się z Mateuszem do Katowic na Targi Książki. Właściwie prawie cały dzień spędziliśmy spacerując bez celu po mieście i ciesząc się własnym towarzystwem, bo w Spodku  nie było czego oglądać. 

sobota, 22 listopada 2014

Dla mnie pisarz jest wszystkim, bo bez niego nie istnieję


tytuł: Al Pacino. Rozmowy
tytuł oryg.: Al. Pacino In conversation with Lawrence Grobel
autor: Lawrence Grobel
wydawnictwo: Axis Mundi
rok wydania: 2014
ilość stron: 304

moja ocena: 8/10

Sztuką jest przeprowadzić dobry wywiad, który będzie prawdziwym dialogiem, a nie tylko odpytywaniem rozmówcy z przygotowanych wcześniej punktów. Lawrence Grobel nie tylko wie, jak poprowadzić interesującą rozmowę, ale także potrafi stworzyć ze swoim bohaterem relację. Tym samym książka „Al Pacino. Rozmowy” stanowi niejako zapis wieloletniej przyjaźni między wybitnym aktorem i świetnym dziennikarzem.

piątek, 21 listopada 2014

Znakomity debiut Patryka Fijałkowskiegotytuł: Śnieg widmo
autor: Patryk Fijałkowski
wydawnictwo: W.A.B.
rok wydania: 2014
ilość stron: 492


moja ocena: 8/10

Biała okładka, na niej tytuł odznaczony wypukłymi literami. Nazwisko autora zapisane stosunkowo niewielką czcionkę. Surowy minimalizm, który przyciąga uwagę i intryguje. A w środku prawie 500 stron tekstu. Opowieść o magii, niszczącej chorobie i ogromnej miłości, która wiele wybacza. Może nawet zbyt wiele. Imponujący i mocny debiut Patryka Fjałkowskiego. Najbardziej zaskakujące jest to, że „Śnieg widmo” wyszedł spod pióra osiemnastolatka.

wtorek, 18 listopada 2014

O cudach, wskrzeszeniach i Niebietytuł: Ci, którzy wrócili z zaświatów
tytuł oryg.: Tornati dall'Aldilà
autor: Antonio Socci
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2014
ilość stron: 296

moja ocena: 6/10

Temat życia po śmierci budzi sporo kontrowersji i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Sama czytałam kilka książek związanych z doświadczeniem śmierci klinicznej, dlatego nie dziwi mnie popularność publikacji tego typu. Tym razem z tą tematyką zmierzył się Włoski dziennikarz Antonio Socci (znany polskiemu czytelnikowi z kilku wcześniejszych publikacji), który w tomie „Ci, którzy wrócili z zaświatów” opisał wyniki swoich prywatnych badań.

poniedziałek, 17 listopada 2014

Dzwoneczek w akcjitytuł: Chłopcy 3. Zguba
autor: Jakub Ćwiek
wydawnictwo: Sine Qua Non
rok wydania: 2014
ilość stron: 352

moja ocena: 7/10

Z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnego tomu „Chłopców”. Co prawda dwójka trochę mnie rozczarowała, ale zakończenie było świetne i sprawiło, że cały czas martwiłam się o Kędziora. Po lekturze „Zguby” nie martwię się mniej, ale w pewnym stopniu odetchnęłam z ulgą. Trzecia część serii jest dużo lepsza niż dwójka pod względem fabularnym, klimatycznym i językowym (zdecydowanie mniej przekleństw, które zapychał treść). Uff…

sobota, 15 listopada 2014

Powieść ku przestrodzetytuł: Okrutna miłość
tytuł oryg.: Amor cruel
autor: Reyes Monforte
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2014
ilość stron: 428

moja ocena: 6/10

Hiszpańska pisarka i dziennikarka Reyes Monforte nie boi się trudnych tematów. W swojej poprzedniej powieści „Niewierna” poruszyła problem kobiet, które wyszły za muzułmanów, a później przeszły przez piekło. Jej najnowsza książka „Okrutna miłość” również oparta została na faktach, a przedstawiona przez autorkę historia jest wstrząsająca.

czwartek, 13 listopada 2014

Grecka trageda w wersji współczesnej

Dobrze, że chociaż książki mi nie przyległ :)
tytuł: Nietoperze. Aqua Velva
tytuł oryg.: Νυχτερίδες. Aqua Velva
autor: Lena Kitsopoulou
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
rok wydania: 2013
ilość stron: 176

moja ocena: 10/10

Pierwsze skojarzenia z Grecją? Mitologia, teatr grecki i bajeczne plaże. Generalnie sielanka. Zerkając na okładkę „Nietoperzy” greckiej pisarki Leny Kitsopoulou nie spodziewałam się przyjemnej lektury. To krwawiące serduszko na okładce od początku wzbudziło we mnie niepokój. Wiedziałam, że lekko nie będzie, ale nie przypuszczałam nawet, że na 176 stronach można zmieścić wszystko to, co w człowieku najgorsze.

wtorek, 11 listopada 2014

Literacka śmietanka dwudziestolecia międzywojennegotytuł: Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse
autor: Remigiusz Piotrowski
wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
rok wydania: 2014
ilość stron: 360

moja ocena: 8/10

Gdybym miała wskazać swoja ulubione epokę literacką, to bez wahania krzyknęłabym – romantyzm i dwudziestolecie międzywojenne. W romantyzmie powstały najpiękniejsze wiersze w historii literatury polskiej. Z kolei  dwudziestolecie międzywojenne reprezentowali najciekawsi pisarze. Same niezwykłe i charakterne osobowości. To właśnie o nich napisał Remigiusz Piotrowski  w swojej wyjątkowej publikacji „Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse”.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Z tęsknoty za doskonałością


tytuł: Higieniści. Z dziejów eugeniki
autor: Maciej Zaremba Bielawski
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2011
ilość stron: 424

moja ocena: 8/10

Określenie „higieny rasy” bezwiednie nasuwa mi skojarzenia z Hitlerem i nazistami. Ale to nie Führer wymyślił eugenikę. On tylko wiedział jak z niej korzystać. Odwieczna tęsknota ludzkości za doskonałością zmieniła się w myśl eugeniczną. Higiena rasy, eliminacja genów słabych i bezwartościowych, boska siła w ludzkich rękach. Myśl, która w XIX i XX wieku stała się ciałem, a raczej chirurgicznym skalpelem ingerującym w ciała głupich i niepotrzebnych ludzi. O tym właśnie pisze Maciej Zaremba Bielawski w swojej wstrząsającej książce „Higieniści”. 

sobota, 8 listopada 2014

Szału nie ma, jest Mara Dyer

tytuł: Mara Dyer. Tajemnica
tytuł oryg.: The Unbecoming of Mara Dyer
autor: Michelle Hodkin
wydawnictwo: YA!
rok wydania: 2014
ilość stron: 412

moja ocena: 6/10

Przeczytałam ostatnio kilka trudnych i wyczerpujących lektur, dlatego potrzebowałam intelektualnego odpoczynku. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się u mnie młodzieżówki. „Mara Dyer. Tajemnica” okazała się strzałem w dziesiątkę. Lekka i głupiutka historia okazała się bardziej naiwna, niż tajemnicza, ale spełniła swój cel, czyli zapewniała mi sympatyczną rozrywkę na kilka godzin.

czwartek, 6 listopada 2014

Po cichu...


tytuł: Cisza w Pradze
tytuł oryg.: Potichu
autor: Jaroslav Rudiš
wydawnictwo: Książkowe Klimaty
rok wydania: 2014
ilość stron: 300

moja ocena: 9/10

Skończyłam czytać „Ciszę w Pradze” Jaroslava Rudiša () i poczułam pustkę. Smutno mi, bo na nową powieść pewnie trzeba będzie trochę poczekać, a życie bez jego prozy wydaje mi się nie mieć sensu. Ten český spisovatel jest obecnie moim najukochańszym pisarzem zagranicznym. Zerkając na mój świeżutki, pachnący i niemal ciepły egzemplarz „Ciszy w Pradze”, edycja limitowana z grafiką Jaromira 99 na okładce (), wzdycham żałośnie, bo nie wiem co napisać o tej pięknej powieści.

środa, 5 listopada 2014

Basia i Paweł w krainie kangurówtytuł: Australia
autor: Barbara Dmochowska
wydawnictwo: Bernardinum
rok wydania: 2014
ilość stron: 248

moja ocena: 7/10

Pierwsze skojarzenie z Australią? Kangury, misie koala, Sidney i „Ptaki ciernistych krzewów”! Chciałabym kiedyś postawić stopę na najmniejszym, kontynencie świata, ale jak się znam  szukałabym tam śladów Meggie Cleary i Ralpha, zamiast psów dingo. Zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie nigdy nie wybiorę się na tak odległą wyprawę, dlatego z wielką przyjemnością poznawałam Australię z Basią Dmochowską.

poniedziałek, 3 listopada 2014

Kontrowersyjne kościelne mity


tytuł: 7 wielkich mitów o Kościele katolickim
tytuł oryg.: Seven Big Myths about the Catholic Church
autor: Christopher Kaczor
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2014
ilość stron: 160

moja ocena: 7/10

W Kościele katolickim najbardziej denerwują mnie katolicy. Oczywiście nie wszyscy, ale w codziennym kontakcie większość moich braci w wierze potrafi z łatwością podnieść mi ciśnienie, kiedy tylko rozmowa zahaczy o tematy kościelne. Wszelkim dyskusjom na tematy związane z wiarą towarzyszy najczęściej brak elementarnej wiedzy na temat nauczania Kościoła, a „kościółkowe” rozmowy ograniczają się do bezmyślnego krytykowania wszystkiego i wygłaszania herezji. Naturalnie każdy ma prawo własnego zdania i do krytyki, ale mimo wszystko dobrze byłoby rozmieć tematy, które się porusza. I tu właśnie z pomocą przychodzi Christopher Kaczor i jego tomik „7 wielkich mitów o Kościele katolickim”.

niedziela, 2 listopada 2014

Czarny humor w najlepszym wydaniutytuł: W zakątku cmentarza czyli koniec wieczności
autor: Magdalena Kawka
wydawnictwo: MG
rok wydania: 2014
ilość stron: 224

moja ocena: 8/10

Uwielbiam jesień, choć listopad działa na mnie zbyt depresyjnie. Ale to właśnie ten miesiąc uwalnia we mnie pokłady czarnego humoru i złośliwości. Powieść „W zakątku cmentarza czyli koniec wieczności” Magdaleny Kawki wpadła w moje ręce w odpowiednim czasie. Tak doskonale napisanej makabreski już dawno nie czytałam.