niedziela, 31 sierpnia 2014

Oto jest święto zboża, oto jest święto chleba


W dniu dzisiejszym w Osieku (to tam produkują najlepsze na świecie Paluszki Beskidzkie), czyli w miejscowości sąsiadującej z moją wioską, odbywają się dożynki wojewódzkie. Z okazji Święta Plonów cały Osiek przystrojony został w interesujący sposób. A zresztą, zobaczcie sami…

sobota, 30 sierpnia 2014

Ze światem jest coś niehalotytuł: Niehalo
autor: Ignacy Karpowicz
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
rok wydania: 2013
ilość stron: 232

moja ocena: 7/10

Znów zatęskniłam za prozą Karpowicza, więc złapałam za debiutanckie „Niehalo” i przepadłam na kilka godzin. Muszę przyznać (choć w przypadku tego autora mogę być odrobinkę nieobiektywna), że młody pisarz z Białegostoku miał mocne wejście do świata literatury.

piątek, 29 sierpnia 2014

Coś dla marzycielek i romantyczek :)tytuł: Niebieskie migdały
autor: Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
rok wydania: 2014
ilość stron: 304

moja ocena: 7/10

„Niebieskie migdały” Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak to książka idealna na wieczór. Lekka, zabawna i niebanalna opowieść o młodej mamie i jej synku działa relaksująco i poprawia nastrój po ciężkim dniu.

środa, 27 sierpnia 2014

Auschwitz jako śmiertelna choroba zakaźnatytuł: Krótki przystanek w drodze z Auschwitz
tytuł oryg.: Ett kort uppehåll på vägen från Auschwitz
autor: Göran Rosenberg
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2014
ilość stron: 328

moja ocena: 5/10

David Rosenberg ocalał prowadzony na rzeź. Przeszedł przez łódzkie getto, Auschwitz, niemieckie obozy koncentracyjne i transport śmierci. Dzięki Czerwonemu Krzyżowi dostał się do małego, szwedzkiego miasteczka. Kolejny, tymczasowy przystanek w drodze z Auschwitz. Ale kiedy na świecie pojawiło się dziecko, młode małżeństwo postanowiło zapuścić korzenie, stworzyć nowy dom dla chłopca na tej obcej ziemi. Do Polski nie było po co wracać. 

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Poznajcie Madame la Directrice


tytuł: Madame
autor: Antoni Libera
wydawnictwo: Znak
rok wydania: 2010
ilość stron: 396

moja ocena: 9/10

Rozsławiona, podziwiana i nagradzana „Madame” Antoniego Libery w końcu zasłużyła na moje zainteresowanie, choć na półce stała już ładnych kilka miesięcy. Czytałam wcześniej „Niech się panu darzy” i wiedziałam, że mogę liczyć na wysoki poziom przeżyć estetycznych, ale nie nastawiałam się na nic konkretnego. Proza Libery oczarowała mnie od pierwszej do ostatniej strony, a opowiedziana przepięknym językiem historia młodego chłopca i nauczycielki języka francuskiego złapała za serce i niemal natychmiast stała się jedną z najulubieńszych opowieści miłosnych w literaturze.

niedziela, 24 sierpnia 2014

Chciałabym twoje serce ocalić od zapomnienia

tytuł: Dymna
autor: Elżbieta Baniewicz
wydawnictwo: Marginesy
rok wydania: 2014
ilość stron: 500

moja ocena: 8/10

Anna Dymna to dla mnie najlepsza polska aktorka teatralna i filmowa. Kobieta o niewątpliwym talencie i zachwycającej urodzie, ale przede wszystkim ogromnym i wrażliwym sercu. Ciepła i serdeczna, jedna z niewielu, których tak po prostu można nazwać dobrym człowiekiem.

piątek, 22 sierpnia 2014

Magiczna ballada o babcinych kapciach


tytuł: Ballada o kapciach
autor: Aleksander Kaczorowski
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2012
ilość stron: 160

moja ocena: 7/10

„Ballada o kapciach” - już samy tytuł tomiku Aleksandra Kaczorowskiego brzmi bajecznie, nostalgicznie i nierealnie. Co ukrywa się pod  turkusową okładką? Przede wszystkim kawałeczki serca i duszy autora zebrane w czułe, a momentami brutalne wspomnienia o ludziach i miejscach.

środa, 20 sierpnia 2014

Norweskie arcydzieło tym razem bez fajerwerków

tytuł: Księga Diny
tytuł oryg.: Dinas bok
autor: Herbjørg Wassmo
wydawnictwo: Smak Słowa
rok wydania: 2014
ilość stron: 580

moja ocena: 6/10

Cenię sobie literaturę spoza angielskiego kręgu językowe, lubię specyficzny klimat oraz silne i niejednoznaczne kobiece charaktery. Teoretycznie te trzy elementy razem sprawiają, że „Księga Diny”  Herbjørg Wassmo powinna być dla mnie lekturą idealną. Niestety teoria z praktyką nie zawsze idą w parze.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Na kawę tylko do Rzymu!


tytuł: Pierwsza kawa o poranku
tytuł oryg.: Il primo caffe del mattino
autor: Diego Galdino
wydawnictwo: Rebis
rok wydania: 2014
ilość stron: 320

moja ocena: 7/10

Na co dzień unikam słodkich powieści o miłości, ale tym razem dałam się uwieść. Może to lato? A może niespełnione marzenia o Rzymie i własnej kawiarence popchnęły mnie w kierunku prozy Diego Galdino? W tym momencie motyw nie ma znaczenia, bo bawiłam się świetnie!

sobota, 16 sierpnia 2014

o żałość twoją - za późno, za wcześnie o moją nadziejęUtalentowany poeta. Młody, zdolny, przystojny. Nadwrażliwiec i wesołek. Jeden z pokolenia Kolumbów. Zginął w Powstaniu Warszawskim. Baczyński? Nie. Gajcy!

piątek, 15 sierpnia 2014

Tomik popularny od wiekówtytuł: O naśladowaniu Chrystusa
tytuł oryg.:
autor: Tomasz z Kempis
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2014
ilość stron: 462

moja ocena: 9/10

Przypuszcza się, że autorem tomiku „O naśladowaniu Chrystusa” był augustianin Tomasz z Kempis. To średniowieczne wyznanie wiary, a po trosze także poradnik dobrego życia, od wieków cieszy się niesłabnąca popularnością. Czytywali go między innymi przyszli święci (św. Ignacy Loyola, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan XXIII) i sławni pisarze romantyczni (Mickiewicz, Norwid, Słowacki). Z kolei rotmistrz Witold Pilecki w ostatnim grypsie przed śmiercią napisał do żony: „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis O naśladowaniu Chrystusa i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę.” Według mnie nie potrzeba już lepszej rekomendacji.

środa, 13 sierpnia 2014

Opis z okładki kłamie


tytuł: Lekcje umierania. Prawdziwa historia o życiu
tytuł oryg.: The Death Class: A True Story About Life
autor: Erika Hayasaki
wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
rok wydania: 2014
ilość stron: 328

moja ocena: 6/10

Pielęgniarka Norma Bowe prowadzi warsztaty na amerykańskim Kean University w stanie New Jersey. Ilość chętnych sprawia, że na jej zajęcia trzeba zapisywać się z trzyletnim wyprzedzeniem. Popularność kursu „Śmierć z perspektywy” zaskakuje wszystkich, nawet samą prowadzącą. Dziennikarka Erika Hayasaki zapisała się na zajęcia Normy, a swoje doświadczenie opisała w książce o zachęcającym tytule „Lekcje umierania. Prawdziwa historia o życiu”.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Sekrety i kłamstwa


tytuł: Nie znacie mnie
tytuł oryg.: You Don’t Know Me
autor: Susan May Warren
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2014
ilość stron: 380 

moja ocena: 6/10

Powieść  „Nie znacie mnie”, amerykańskiej pisarki Susan May Warren, ma swój początek na pokładzie samolotu do Portland. W trakcie lotu autorka zaczęła rozmawiać z siedzącą obok, zestresowaną kobietą, która wyjaśniła, że leci na spotkanie z córką. Ostatnie spotkanie. Dziewczyna została objęta programem ochrony świadków, dostanie nową tożsamość i nowy życiorys, a tym samym zniknie i już nigdy więcej nie będzie mogła kontaktować się z rodziną. Poruszona Susan przelała swoje uczucia, domysły i obawy na papier.

niedziela, 10 sierpnia 2014

Jedna piekarnia, dwóch facetów i trzy psy

Tofik po wizycie u fryzjera i jego spojrzenie w stylu „daj mi wreszcie spokój kobieto!”

tytuł: Wspaniała Gracie
tytuł oryg.: Amazing Gracie
autor: Dan Dye, Mark Beckloff
wydawnictwo: Galaktyka
rok wydania: 2008
ilość stron: 222 

moja ocena: 6/10

Dan był sfrustrowanym i niezadowolonym z życia facetem. Jego fatalne samopoczucie pogorszyła jeszcze śmierć ukochanego psa. Razem z najlepszym przyjacielem Markiem marzyli o własnym biznesie, który pozwoliłby im wreszcie robić w życiu coś fajnego. Cóż z tego, że głowa Dana pełna była marzeń, skoro obolałe serce przepełniała pustka. Wszystko zmieniło się w chwili, gdy w jego życiu pojawiła się Gracie.

piątek, 8 sierpnia 2014

Opowieść z dreszczykiem dla nieco młodszych czytelników - "Rycerz widmo", Cornelia Funke


Od pewnego czasu wypatruję z niecierpliwością nowej książki Cornelii Funke, a konkretnie nie mogę doczekać się trzeciego tomu serii „Reckless”. Póki co nic nie wskazuje na to, żeby książka miała ukazać się w tym roku, wiec na otarcie łez postanowiłam sięgnąć po „Rycerza widmo”, czyli najnowsze dzieło autorstwa niemieckiej pisarki.

środa, 6 sierpnia 2014

Nie lubię już Haśkitytuł: Uparte serce. Biografia Poświatowskiej
autor: Kalina Błażejowska
wydawnictwo: Znak
rok wydania: 2014
ilość stron: 338

moja ocena: 6/10

Halina Poświatowska – chorująca przez niemal całe życie dziewczyna, wrażliwa poetka, dwudziestojednoletnia wdowa. Uparta, egoistyczna, niewdzięczna. Żyła mocno, umarła młodo. Gdyby urodziła się w Ameryce, to z taką biografią stałaby się ikoną drukowaną na plakatach. Ale Haśka urodziła się w przedwojennej Polsce, dorastała w czasach PRL-u. Jej amerykański epizod był zbyt krótki, żeby zwrócić na nią oczy świata. A jednak odniosła sukces. Jej przesiąknięte zmysłową kobiecością wiersze są wciąż aktualne, nadal przyprawiają o dreszcze.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Kto nam ten czas wolny od trwogi wydarł - maleńka?

 Krzysztof Kamil Baczyński (22.01.1921-04.08.1944)

Piosenka

Znów wędrujemy ciepłym krajem,
malachitową łąką morza.
(Ptaki powrotne umierają
wśród pomarańczy na rozdrożach.)
Na fioletowoszarych łąkach
niebo rozpina płynność arkad.
.Pejzaż w powieki miękko wsiąka,
zakrzepła sól na nagich wargach.
A wieczorami w prądach zatok
noc liże morze słodką grzywą.
Jak miękkie gruszki brzmieje lato
wiatrem sparzone jak pokrzywą.
Przed fontannami perłowymi
noc winogrona gwiazd rozdaje.
Znów wędrujemy ciepłą ziemią,
znów wędrujemy ciepłym krajem.

niedziela, 3 sierpnia 2014

Wsi spokojna, wsi wesoła


Kasia Meres z bloga Świat Kasiencjusza w jednej z odsłon swojego fotograficznego cyklu zaprezentowała zdjęcia z miejscowości, w której mieszka. Bardzo spodobał mi się jej pomysł, dlatego skorzystałam z zaproszenia i postanowiłam stworzyć podobny wpis.

piątek, 1 sierpnia 2014

Rozpoznani po latach


tytuł: Powstanie Warszawskie. Rozpoznani
autor: Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk
wydawnictwo: Agora SA, Muzeum Powstania Warszawskiego
rok wydania: 2014
ilość stron: 248

moja ocena: 9/10

Film „Powstanie Warszawskie” jest pierwszym na świecie dramatem wojennym non-fiction. Pokolorowany i zmontowany z autentycznych materiałów nagrywanych w czasie powstania pozwala na 80 minut przenieść się do 1944 roku. Książka „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” może sprawiać wrażenie dodatku do filmu, ale w rzeczywistości to pięknie i solidnie wydany album o ludziach, których dopiero po latach udało się rozpoznać na zdjęciach z powstańczych kronik.