sobota, 29 marca 2014

Na stoku z Janem Pawłem II


tytuł: Był człowiekiem, był świętym. Niezwykłe historie z górskich szlaków o Janie Pawle II ujawnia Jego wieloletni przyjaciel i przewodnik
tytuł oryg.: Era santo, era uomo
autor: Lino Zani
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2014
ilość stron: 280 

moja ocena: 8/10

Wszyscy dobrze wiedzą, że Karol Wojtyła kochał góry. Tak samo jak Lino Zani, alpinista, instruktor narciarstwa, wychowany wśród alpejskich szczytów. Pewnego dnia drogi obu górali przecięły się. W swojej książce „Był człowiekiem, był świętym” Lino przedstawia historię swojej przyjaźni z papieżem Janem Pawłem II.

piątek, 28 marca 2014

Wojna, miłość i zaginiona dziewczyna

tytuł: Widziałem ją tej nocy
tytuł oryg.: To noč sem jo videl
autor: Drago Jančar
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2014
ilość stron: 208

moja ocena: 8/10

Powieść słoweńskiego pisarza Drago Jančar zaczyna się tak zwyczajnie i banalnie, że aż trudno uwierzyć, że „Widziałem ją tej nocy” została uhonorowana Nagrodą „Kresnik” za najlepszą powieść 2010 roku. Ale pierwsze sześćdziesiąt stron to tylko taka zmyłka, próba uśpienia czujności czytelnika, bo dopiero od rozdziału drugiego opowieść o pięknej Veronice zaczyna coraz bardziej niepokoić i fascynować.

czwartek, 27 marca 2014

Opowieści zza więziennego muru

tytuł: Mury Hebronu
autor: Andrzej Stasiuk
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2009
ilość stron: 152

moja ocena: 7/10

Ostatnimi czasy odczuwam ciągłą potrzebę czytania Stasiuka. Po tomie „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” przyszła kolej na debiut z 1992 r., czyli „Mury Hebronu”. Pamiętam jak podczas ubiegłorocznych Targów Książki w Krakowie moja przyjaciółka Ewa podsunęła Stasiukowi „Mury Hebronu” do podpisu, a on jednocześnie zdziwił się i zażartował, że będzie czytać taką brzydką książkę. Brzydka, to zdecydowanie za mało powiedziane...

wtorek, 25 marca 2014

Literatura czeska w zupełnie innym wydaniu!


tytuł: Anielskie opowieści dla duszy
tytuł oryg.: Andělské vteřiny
autor: Eduard Martin
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2014
ilość stron: 148 

moja ocena: 8/10

Sugerując się okładką i tytułem tomiku „Anielskie opowieści dla duszy” spodziewałam się kolejnej książeczki o aniołach. Myliłam się, nie po raz pierwszy zresztą, bo dostałam znacznie więcej niż mogłabym przypuszczać.
„Bóg pisze prosto po liniach krzywych.”

niedziela, 23 marca 2014

Reportaże z najwyższej półki

tytuł: 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
autor: Mariusz Szczygieł
wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
rok wydania: 2009
ilość stron: 470

moja ocena: 9/10

Do niedawna tom „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” stanowił prawdziwą biblię dla fanów gatunku. Teraz ten zaszczytny tytuł przypadł innej antologii Szczygła. Mowa oczywiście o dwutomowej „Antologii 100/XX”. Zanim zabiorę się za czytanie tego imponującego dzieła postanowiłam szepnąć Wam kilka słów na temat pierwszego zbioru reportaży według Szczygła. Co prawda książkę czytałam już dość dawno, ale nadal pamiętam wrażenie jakie na mnie zrobiła.

piątek, 21 marca 2014

Dobry papież Jan

tytuł: Papież Jan XXIII. Droga do świętości
tytuł oryg.: Papa Giovanni XXIII
autor: Domenico Agasso Sr., Domenico Agasso Jr.
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2014
ilość stron: 160

moja ocena: 8/10

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII zbliża się wielkimi krokami. Mam wrażenie, że przy całym szaleństwie związanym z uroczystościami osoba Jana XXIII jest często pomijana, bo na pierwszy plan wysuwa się „nasz” papież. W związku z tym świętość Jana Pawła II nie budzi żadnych wątpliwości, a z Janem XXIII sprawa nie jest już tak oczywista. Dla wszystkich zainteresowanych życiem i działalnością dobrego papieża Jana mam idealną książkę, czyli tomik „Papież Jan XXIII. Droga do świętości”.

czwartek, 20 marca 2014

Beznadziejny przypadek? Nie dla Pana Boga!

tytuł: Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło. Historia bezdomnego alkoholika
autor: Henryk Krzosek
wydawnictwo: Znak
rok wydania: 2014
ilość stron: 256

moja ocena: 8/10

Wystarczy się rozejrzeć, żeby zobaczyć ludzi żyjących w skrajnej biedzie bez dachu nad głową. Jednak najczęściej skutecznie odwracamy wzrok i ignorujemy bezdomnych. Niedomyte twarze, cuchnące ciuchy i alkoholowe wyziewy irytują nas – zadbanych, ugłaskanych i zapracowanych. A przecież za ich smutnymi spojrzeniami kryją się prawdziwe ludzkie dramaty.

środa, 19 marca 2014

Lisom zabrakło sensu

tytuł: Małe lisy
autor: Justyna Bargielska
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2013
ilość stron: 112

moja ocena: 5/10

Już dawno żadna powieść nie wprawiła mnie w takie zakłopotanie jak „Małe lisy” Justyny Bargielskiej. Naczytałam się pełnych zachwytów recenzji w prasie i byłam pewna, że będzie to książka, która zatrzęsie moim światopoglądem. Niestety chyba czegoś nie zrozumiałam...

wtorek, 18 marca 2014

Prosto z serca Beatlemanii!

tytuł: The Beatles
tytuł oryg.: The Beatles
autor: Hunter Davies
wydawnictwo: Sine Qua Non
rok wydania: 2013
ilość stron: 576

moja ocena: 9/10

Co nowego można powiedzieć o The Beatles? Pewnie nic. Ale oto na rynku pojawiła się publikacja absolutnie wyjątkowa, nowa i stara zarazem. Nowa, bo to pierwsze polskie wydanie, a stara, bo w oryginale została opublikowana w 1968 r.! Co może być ciekawego w  książce przeterminowanej o 45 lat? A to, że to jedyna autoryzowana biografia najwspanialszego zespołu świata, pisana na gorąco, prosto z serca Beatlemanii!

poniedziałek, 17 marca 2014

Pożegnanie z Alaską


tytuł: Serenada zmierzchu
tytuł oryg.: Twilight's Serenade
autor: Tracie Peterson
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2014
ilość stron: 344

moja ocena: 6/10

Serenada zmierzchu” to już ostatnia część trylogii „Pieśń Alaski” amerykańskiej pisarki Tracie Peterson. Tom zamykający historię rodziny Lindquistów okazał się być tym najlepszym i najbardziej emocjonującym.

sobota, 15 marca 2014

Stasiuk w najlepszym wydaniu


tytuł: Nie ma ekspresów przy żółtych drogach
autor: Andrzej Stasiuk
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2013
ilość stron: 176

moja ocena: 10/10


Od kilku dni każdego ranka budzi mnie smutek siedzący pod powiekami. Czuję kryzys egzystencjalny. Weltschmerz. A może to tylko ten marzec? W takich chwilach mam ochotę poczytać Stasiuka, bo tylko on zrozumie…

„Literatura i muzyka rockowa mnie wykoleiły.”

piątek, 14 marca 2014

Warsztaty dziennikarskie Stacji7.pl :) 

Dziś krótko i konkretnie! Pamiętacie jak opowiadałam Wam o warsztatach zorganizowanych przez magazyn Stacja7.pl z okazji pierwszego roczku działalności? Ci z was, którzy zapomnieli, lub przeoczyli notkę mogą ją sobie przypomnieć tutaj.

czwartek, 13 marca 2014

Słowa warte zapamiętania

tytuł: 100 wersetów biblijnych, które każdy powinien znać na pamięć
tytuł oryg.: 100 Bible Verse Everyone Should Know by Heart
autor: Robert J. Morgan
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2013
ilość stron: 304

moja ocena: 7/10

W ostatnią niedzielę u krakowskich karmelitów słyszałam bardzo dobre kazanie, co akurat u mnie w parafii nie zdarza się często, więc tym bardziej doceniam wysiłki księdza. Ojciec zachęcał do czytania Pisma Świętego i wszystko o czym mówił związane było bezpośrednio z tym tematem. Tak się złożyło, że udało mi się przeczytać książkę „100 wersetów biblijnych, które każdy powinien znać na pamięć”, której lektura świetnie dopasowała się do niedzielnej homilii.

wtorek, 11 marca 2014

Kontynuacje, kontynuacje.... :)

 tytuł: Król uciekinier

tytuł oryg.: The Runaway King
autor: Jennifer A. Nielsen
wydawnictwo: Egmont
rok wydania: 2014
ilość stron: 372

moja ocena: 8/10

Pamiętacie „Fałszywego księcia” Jennifer A. Nielsen? Ja jakoś nie mogłam sobie przypomnieć szczegółów fabuły z lektury, którą przeczytałam w lutym ubiegłego roku. Zapisał mi się w pamięci klimat powieści i charakterny Sage, ale nic poza tym. Na szczęście już po kilku stronach „Króla uciekiniera” wspomnienia wróciły...

poniedziałek, 10 marca 2014

Wzywanie duchów, czyli „Duchy Poetów” Ernesta Brylla i Marcina Stycznia

Pierwszy raz nie wiem od czego zacząć. Nie mogę zebrać myśli, chciałabym powiedzieć wszystko, lub nie mówić zupełnie nic, bo swoim gadaniem zagłuszę to, co najważniejsze. Lepiej cichutko przysiąść w kącie i posłuchać co mają do powiedzenia inni.

sobota, 8 marca 2014

Najpiękniejsze piosenki o kobietach
W ubiegłym tygodniu Karolinę, autorkę bloga Zwiedzam wszechświat, i mnie, natchnęło. A właściwie natchnęło Karolinę, która zaraziła mnie swoim pomysłem. Za wszystko odpowiedzialna jest pewna piosenka, która idealnie i jak żadna inna wpisuje się w klimat dzisiejszego święta. Natchnęła nas do tego wpisu, nietypowego Top 10, który zawiera mocno subiektywne zestawienie najpiękniejszych utworów dedykowanych kobietom. Siłą rzeczy będzie tu o różnych obliczach miłości, no bo jak pisać o kobietach nie wspominając o tym uczuciu? Ile fantastycznych utworów nie powstałoby, gdyby nie nieszczęśliwa miłość, zawiedzione nadzieje, odwzajemniona namiętność tego czy owego muzyka?

piątek, 7 marca 2014

No to w drogę!

tytuł: Punkty orientacyjne. Odkrywcza wyprawa w głąb siebie ze św. Ignacym 
tytuł oryg.: Landmarks. An Ignatian Journey
autor: Margaret Silf
wydawnictwo: W drodze
rok wydania: 2014
ilość stron: 304

moja ocena: 7/10


Publikacja „Punkty orientacyjne. Odkrywcza wyprawa w głąb siebie ze św. Ignacym” nie jest książką do czytania. Zaskoczeni? I słusznie, bo książki takie jak te należy przeżywać. Kartka i długopis wydają się niezbędnym elementem towarzyszącym lekturze.  

czwartek, 6 marca 2014

Coś dobrego, słodkiego i nietuczącego :)tytuł: Uparte serce
tytuł oryg.: My stubborn heart
autor: Becky Wade
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2014
ilość stron: 384

moja ocena: 6/10

Tak już jest, że od czasu do czasu spada mi poziom cukru we krwi i wówczas muszę przeczytać o czyjejś miłości. Wiadomo, że najlepiej złapać wtedy za jakieś romansidło i choć na chwilę pobujać w różowych obłoczkach. Jeśli odczujecie nagłą potrzebę na coś dobrego i słodkiego, to bez oporów sięgajcie po „Uparte serce” Becky Wade!

wtorek, 4 marca 2014

Niezawodne sposoby na nudę!Dzisiaj przychodzę do was w nieco nietypowej odsłonie, bo z krótkimi opiniami na temat dwóch gier, dzięki którym znów mogłam się poczuć jak mała, rozbrykana dziewczynka.

poniedziałek, 3 marca 2014

Modlitwy z głebi sercatytuł: Cudowne modlitwy
tytuł oryg.: Preghiere miracolose
autor: Valentina Ben
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2014
ilość stron: 118

moja ocena: 8/10

Codziennie ze strony mateusz.pl dostaję maila z serii „Czytania na każdy dzień”. Przyznaję, że nie zawsze czytam je uważnie, ale ta nietypowa subskrypcja daje mi możliwość zaczynania dnia z Pismem Świętym. Sobotni fragment Listu św. Jakuba (Jk 5,13-20) zwalił mnie z nóg i zainspirował do napisania kilku słów na temat przeczytanej niedawno książeczki.