środa, 31 grudnia 2014

To był dziwny rok


Parafrazując mistrza muszę stwierdzić, że rok 2014 był to dziwny rok. Przykro się zaczął i nie najlepiej skończył. Już od stycznia zła wiadomość poganiała gorszą i długo nie mogłam się pozbierać. Nawet wiosenne i letnie słońce nie poprawiało mi humoru. Gdyby nie wrzesień, to chyba uznałabym, że przez cały rok nie spotkało mnie nic wyjątkowo dobrego. Pewnie przesadzam i trochę histeryzuję, ale bardzo się cieszę, że ten okropny rok wreszcie się kończy.

Pod względem czytelniczym rok 2014 wypadł całkiem przyzwoicie. Udało mi się przeczytać 236 różnych tomów, czyli 5 mniej niż w roku ubiegłym. Oczywiście nie o wszystkich tytułach chciało mi się pisać tutaj na blogu. Za dużo czasu poświeciłam na lekkie czytadła, które nic konkretnego nie wniosły do moje życia, ale chyba potrzebowałam rożnych głupotek, żeby poprawić sobie humor. Z kolei za mało uwagi poświeciłam poezji, ale mam mocne postanowienie poprawy, żeby nadrobić kilka tomów w przyszłym roku.  

Najgorszą przeczytaną przeze mnie książką w 2014 r., jedyną, którą oceniłam na 1 w dziesięciostopniowej skali ocen, była powieść „Zaczekaj na mnie” J. Lynn (klik). Największym tegorocznym rozczarowaniem okazał się jednak „Długi film o miłości” Jacka Hugo-Badera. Sama książka nie była może najgorsza, ale w pewnym sensie po jej przeczytaniu runął mi światopogląd, a do reportera straciłam zaufanie. Więcej o ten nieszczęsnej publikacji możecie przeczytać tutaj

Żeby więcej nie marudzić z radością stwierdzam, że 10 i 9 było całkiem sporo. Oczywiście jak zawsze tomiki ks. Twardowskiego ogrzewały moje serce, ale chyba nie potrafię być krytyczna jeśli chodzi o jego twórczość, bo z każdą kolejną książką mój zachwyt tylko rośnie. Również Andrzej Stasiuk i Jaroslav Rudiš nie zawiedli moich oczekiwań i to do fragmentów ich książek wracałam najczęściej. 

Dziesięć najlepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku wygląda tak:


Kolejność od najwyższej do najniższej:

Zazwyczaj nie robię noworocznych postanowień, bo po co mam oszukiwać samą siebie, skoro z góry wiem, że nic z tego nie wyjdzie. Ale w związku z tym, że rok 2015 będzie dla mnie przełomowy i sierpień przyniesie ze sobą dużo zmian, to obiecałam sobie, że już od dzisiaj (no może od jutra) kończę z maniakalnym kupowaniem nowych książek (proszę się nie śmiać, ja mówię poważnie :-)). I tak nie mam ich gdzie trzymać, a półki uginają się od nieprzeczytanych tomów. Postanowiłam ograniczyć książkowe zakupy tylko do tych tytułów, które są związane z seriami, które czytam oraz do publikacji bez których ewidentnie umrę (coś czuję, że moje życie będzie zagrożone przynajmniej kilka razy :-)). Trzymajcie kciuki, żeby się udało! 

A na koniec życzę Wam (i sobie też) uśmiechu na co dzień, optymizmu w sercu, samych niezapomnianych lektur, spełnienia choć jednego maleńkiego marzenia, wytrzymania w postanowieniach noworocznych i żeby rok 2015 był choć trochę lepszy niż ten, który właśnie mija. Szczęśliwego Nowego Roku! 

41 komentarzy:

 1. Bardzo dużo książek przeczytałaś. Powiedzmy sobie szczerze: jeśli spotkało cię sporo przykrości, to niie był "dziwny" rok, tylko zły rok. Oby 2015 był dla Ciebie lepszy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie tak całkiem zły, ale raczej przykry. Również życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 2. Życzę Ci Marto, aby nadchodzący nowy rok by pełen radości, wspaniałych wydarzeń, by marzenia się spełniły :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana, życzę Ci, aby kolejny rok nie dał Ci żadnych powodów do narzekań, żeby okazał się pod każdym względem lepszy od mijającego i przyniósł same radości, a co!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kochana :* Życzę Ci tego samego, a i żebyśmy za rok spotkały się komentując TOP wszech czasów :D

   Usuń
 4. Ile Ty tych książek przeczytałaś? Oczy mnie nie mylą? ;) Wow. Podziw wielki :) I bardzo solidnie zaciśnięte kciuki, aby ten rok był lepszy! Pozytywnie przełomowy. Mój mijający był niesamowity, a wiem, że zwykle z tymi latami jest w kratkę, więc ten pewnie usunie się w cień. Za to u Ciebie będzie dobrze!! :)) Tego Ci z całych sił życzę!!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i wzajemnie :D No naczytałam tego trochę, oby w tym roku też udało się przeczytać przynajmniej 200 książek :D

   Usuń
 5. Dziękuje za życzenia, gratuluje wyników i życzę Szczęsliwego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zabiłaś mnie tą liczbą przeczytanych książek... :P Oby 2015 rok był dla Ciebie zdecydowanie lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam, mało spałam, dużo czytałam :)

   Usuń
 7. Również życzę Ci wszystkiego dobrego w przyszłym roku :) Przede wszystkim wielu błogosławieństw Bożych. I jak zwykle podziwiam liczbę przeczytanych przez Ciebie książek. Nie znam drugiej osoby (ani realnie, ani internetowo), która tyle czytałaby. Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja znam jedną - moją przyjaciółkę :D chyba wzajemnie się dopingujemy :)
   Pomyślności Bożej na cały nowy rok :)

   Usuń
 8. Ilość książek mnie powaliła - gratuluję :)

  Kochana, życzę Ci szczęścia, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i wzajemnie :) Szczęśliwego Nowego Roku :)

   Usuń
 9. Widzę, że dużo przeczytałaś książek w tym roku :) Życzę, żeby w przyszłym roku udało się przeczytać jeszcze więcej. I to samych najlepszych :)
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie więcej, ale lepszych książek :) postanawiam czytać mniej czytadeł, a więcej ambitnej literatury :) zobaczymy co z tego wyjdzie :)

   Usuń
 10. Tak, zdecydowanie ilość książek mnie zaskoczyła. O.o Ale gratuluję, że się nie poddałaś. Są przeszkody, których nie możemy przeskoczyć, a po upadku próbujemy się wzbić wyżej.
  To piękne jak do tego wszystkiego podchodzisz :D
  Dziękuję i życzę wspaniałego NOWEGO ROKU ze świetnym startem już dziś o północy. Nie ważne smutki. Uśmiech jest po trzykrotność cenniejszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, uśmiech jest najważniejszy :) Dla Ciebie również Szczęśliwego Nowego Roku :)

   Usuń
 11. Wspaniałe życzenia. Dziękuję :)
  Ja Tobie z kolei życzę przede wszystkim zdrowia, bo zdrowie najważniejsze. Wiele cierpliwości i sił... do czytania, a następnie recenzowania tylko tych najlepszych pozycji książkowych. Spełnienia marzeń, bo bez nich życie nie byłoby takie kolorowe. Wiary, bo to ona prowadzi nas do celu. No i cóż, wszystkiego co tylko sobie zamarzysz ;)
  Szczęśliwego Nowego Roku!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie powiedziane (napisane?)! Dziękuję :*

   Usuń
 12. Gratuluję ilości przeczytanych książek! :) Ich ilość robi wrażenie ;) Również życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, oby był zdecydowanie lepszy od mijającego :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne życzenia. Życzę aby ten rok okazał się dla Ciebie dużo lepszy i obfitował w same miłe wydarzenia. Spełnienia marzeń, optymizmu nawet wtedy, gdy jest nieco ciężej oraz samych przyjaznych ludzi wokół :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sami przyjaźni ludzie już są, nie spodziewałam się nawet tylu ciepłych słów od Was wszystkich :)

   Usuń
 14. Przeczytałaś dwa razy tyle książek co ja, jesteś niesamowita :D Z Twoich najlepszych znam tylko "Sońkę" - znakomita. Życzę, aby rok 015 był duuuużo lepszy od tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie :) Nawet nie wiem kiedy tyle naczytałam, ale wśród tytułów były też różne małe tomiki poezji, które podkręciły trochę liczbę :)

   Usuń
 15. O! Postanowienie mam podobne, ciekawe co z tego wyjdzie :) U mnie też liczba książek kupionych a nieprzeczytanych osiągnęła poziom krytyczny, a większość mojego księgozbioru pozostaje niestety w moim domu rodzinnym, 150 kilometrów ode mnie, i już mój rodziciel spogląda nienawistnie na stosy piętrzące się do sufitu i zajmujące miejsce w i tak niewielkim mieszkaniu... Życzę Ci powodzenia, a Ty życz mi :)
  A, i jeszcze - świetne masz te zdjęcia Beatlesów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje są w moim pokoju, ale zajmują większość miejsca i powoli zaczyna mnie to irytować, a to chyba nie najlepszy znak :) Oby udało nam się wytrwać w postanowieniach :)

   Usuń
 16. O rany, aż ciężko mi sobie wyobrazić taką liczbę książek do przeczytania w jeden rok. Szacunek.
  I oczywiście spełnienia czytelniczych marzeń w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 17. Faktycznie, rok 2014 była dla nas obu nie najlepszy... Ale 2015 będzie udany - inny być nie może. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewcia, będzie, zobaczysz :)

   Usuń
  2. Oby. Oczy mam szeroko otwarte, by to dobrze widzieć. ;)

   Usuń
 18. Mnóstwo książek przeczytałaś!
  Życzę Ci dużo szczęścia w 2015 i oby był lepszy niż ten :*

  OdpowiedzUsuń
 19. Oby ten rok był lepszy. Dużo lepszy!!;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten rok musi być lepszy, nie ma innej opcji, Tylko już teraz wiem, że nie przeczytam w nim tylu książek, ile bym chciała...

  OdpowiedzUsuń
 21. Zapomnij już o 2014, 2015 będzie lepszy, zobaczysz! :)
  No i nie da się ukryć, że książkowo miałaś imponujący rok!

  OdpowiedzUsuń
 22. 236 tomów...z wrażenia mi szczęka opadła....Marto jesteś silna psychicznie skoro mając problemy potrafiłaś tyle czytać.
  Niech nowy przyniesie Ci wiele dobra byś mogła zapomnieć o tym co było.
  I ja zakładam ograniczenie książkowych zakupów w tym roku.

  OdpowiedzUsuń