piątek, 26 grudnia 2014

Ksiądz Twardowski nie tylko dla dzieciW 2015 roku, a dokładnie 1 czerwca 2015 r., odchodzić będziemy stulecie urodzin księdza Jana Twardowskiego. Z tej okazji Nasza Księgarnia opublikowała przepiękny tom opowiadań, które ksiądz Jan od Biedronki pisał z myślą o najmłodszych czytelnikach.

W swojej autobiografii ks. Twardowski pisał:
„Nie opowiadam dzieciom bajek. Owszem, lubię Andersena, ale podczas katechizacji unikam bajek. Przyroda jest źródłem faktów. Lekcja religii zaczynała się u mnie od podziwu nad światem. Żuki, ptaki, gwiazdy, zmiany pór roku – to wszystko jest wspaniałe. Dziecko to widzi, ciekawi je to.
Wiara pochodzi ze zdziwienia światem. Potem przychodzi Bóg.” (Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. Tom 1 1915-1959, str. 236)
Takie właśnie są księdzowe opowiadania. Proste, krótkie i konkretne. Przeplatane zabawnymi rymowankami, wierszykami, które śmieszą dzieci, a z perspektywy dorosłych mogą wydawać się bzdurne i niepoważne. Ksiądz Jan często opowiada o zwierzętach, skupia się na detalach, na tym, co maluchom może wydać się interesujące. Przytacza konkretne przykłady z życia dzieci, nie moralizuje, a o Panu Bogu mówi niewiele, ograniczając się zaledwie do kilku zdań. Częściej skupia się na rodzinie, na mamusi, tatusiu, rodzeństwie. Na związkach międzyludzkich, na tym, żeby nauczyć dzieci wrażliwości i dobroci.
„Czy wiesz, że od ciebie zależy, czy w domu będzie niebo, czy piekło? Jak jesteś grymaśny, masz tysiąc humorów, to nawet dobra ciocia wrzeszczy jak oparzona i staje się czarownicą. Jeżeli jesteś dobry, to nawet najgorsza ciocia chciałaby pofruwać jak anioł.
Kiedy ludzie będą się mniej kłócili? Kiedy ty przestaniesz się kłócić – już o jednego kłótliwego będzie mniej.”
Zanim poznałam wiesze ks. Twardowskiego zaczytywałam się w tekstach z „Zeszytu w kratkę”, znalezionego u babci w domu. A może podsuniętego przez nią specjalnie? Nie pamiętam. Wiem tylko, że te historyjki robiły na mnie ogromne wrażenie i podskórnie przeczuwałam, że ten zabawny ksiądz będzie dla mnie kimś ważnym w życiu. I tak faktycznie się stało, bo ileż to razy jego wiersze pocieszały i ratowały mnie od rozpaczy. W opowiadaniu O znaku krzyża, rozpoczynającym „Zeszyt w kratkę” oraz rozpoczynającym ten tom, ksiądz Jan pisze o tym co mu się przypomina, kiedy „rysuję na sobie znak krzyża, mówiąc: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.” I ja też mogłabym opowiadać o tym, co mi się przypomina otwierając fioletową kładkę „Opowiadań”.

Dla mnie, tak zupełnie prywatnie, ta książka ma charakter symboliczny, a teksty w niej zawarte smakują mi ulubionym przez dziadka rosołem z ziemniakami i podsuwanymi przez babcię malinowymi galaretkami w czekoladzie. Dlatego tomik „Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania” przeczytałam z drżącym sercem i wzruszeniem, bo każdy kolejny tekst przywoływał wspomnienia, piękne, ciepłe i bolesne jednocześnie, bo z tego świata, który pamiętam, za którym tęsknię, pozostał mi jedynie stary „Zeszyt w kratkę”, trochę zaczytany i podniszczony, ale przechowywany jak najcenniejszy skarb. 

„Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania” to piękna i wartościowa publikacja, która zauroczy nie tylko dzieci. Refleksyjne teksty księdza Jana od Biedronki trafiają prosto w serce i zostają z czytelnikami na dłużej. Dodatkowo wszystkie historyjki zostały przyozdobione zachwycającymi, kolorowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej. Jestem nimi całkowicie oczarowana i już samo przeglądanie tomiku, nawet bez zagłębiania się w treść sprawia ogromną radość. Ks. Twarowskiego warto czytać w każdej postaci, ale to konkretne wydanie zasługuje na szczególną uwagę. Już nie mogę się doczekać zapowiadanego tomiku z wierszami i mam cichą nadzieję, że wydawnictwo nie poprzestanie tylko na tych dwóch publikacjach. 


***
tytuł: Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania
autor: ks. Jan Twardowski
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
rok wydania: 2014

14 komentarzy:

 1. Uwielbiam opowiadania ks. Twardowskiego. Mam kalendarz z jego sentencjami, codziennie go podczytuję, był naprawdę świetnym obserwatorem świata..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, a kalendarz mamy chyba ten sam :)

   Usuń
 2. Bardzo cenię sobie twórczość księdza Twardowskiego.
  Osobiście przepadam za jego wierszami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Normalnie powiedziałabym, że to nie dla mnie, ale mam wrażenie, że to jest piękna i wartościowa książka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ze wstydem muszę się przyznać, iż twórczość ks. Twardowskiego nie jest mi szerzej znana i chyba muszę to jak najszybciej zmienić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, bo warto się zachwycić jego prostymi, ale pełnymi życiowej mądrości wierszami :)

   Usuń
 5. Czytałam kiedyś jego wiersze i naprawdę podziwiam jego twórczość. Pisze tak "inaczej", tak niezwykle i pięknie! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno czytałam tomik "Przezroczystość" i bardzo urzekł mnie ks. Twardowski na pozór zdawałoby się zwykłymi wierszami. Zatem powyższa pozycja już ląduje na mojej półeczce "chcę przeczytać" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Ks. Twardowskiego czytam maniakalnie :)

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Super! Czytaj Kasiu, bo będzie Ci się podobać :)

   Usuń