wtorek, 11 listopada 2014

Literacka śmietanka dwudziestolecia międzywojennegotytuł: Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse
autor: Remigiusz Piotrowski
wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
rok wydania: 2014
ilość stron: 360

moja ocena: 8/10

Gdybym miała wskazać swoja ulubione epokę literacką, to bez wahania krzyknęłabym – romantyzm i dwudziestolecie międzywojenne. W romantyzmie powstały najpiękniejsze wiersze w historii literatury polskiej. Z kolei  dwudziestolecie międzywojenne reprezentowali najciekawsi pisarze. Same niezwykłe i charakterne osobowości. To właśnie o nich napisał Remigiusz Piotrowski  w swojej wyjątkowej publikacji „Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse”.

Śmietanka literackiego międzywojnia spotyka się na kartach książki Remigiusza Piotrowskiego, żeby za sprawą autora bawić, szokować, wzruszać, oburzać, i zdradzać sekrety. Jest więc Julian Tuwim z pozostałymi skamandrytami, Konstanty Ildefons Gałczyński z kolegami z Drugiej Awangardy, Bruno Jasieński i futuryści. Nie brakuje Miłosza, Schulza, Witkacego, Boya-Żeleńskiego, Gombrowicza, Brzechwy i Leśmiana. Na męskie wybryki przychylnym okiem zerkają siostry Kossakówny, Zofia Nałkowska i Maria Dąbrowska. Nie sposób wymienić wszystkich bohaterów publikacji, bo grono „skandalistów” jest doprawdy imponujące.  


Autor wykonał kawał dobrej roboty. Nie tylko dotarł to nieznanych, często zabawnych i skandalicznych faktów z życia przedwojennych literatów, ale przede wszystkim przedstawił je w szalenie interesujący sposób. Wszystkie te dziwactwa, zwyczaje, zainteresowania, codzienne sprawy, których jednak w żaden sposób nie można zawiać zwyczajnymi, zostały pogrupowane w piętnastu rozdziałach. Dzięki temu wszyscy pisarze zostają sprowadzeni do wspólnego mianownika, a raczej piętnastu wspólnych mianowników, którymi są np. pasje, podróże, sport, zwierzęta, kawały. Dowiadujemy się jak wyglądały wzajemne relacje między pisarzami, kto miał podobne pasje i nałogi, a kto ekscentrycznie odstawał od i tak oryginalnych kolegów po piórze. 

Książka została dopieszczona pod względem edytorskim. Piękne i solidne wydanie, które zachwyci wszystkich estetów. Liczne fotografie sprawiają nie mniejszą radość niż lektura tekstu. Tylko jedno nie przestawało mnie irytować. Pierwsze słowo bądź słowa rozpoczynające akapit zostały podkreślone. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć po co? Niestety dla mnie to zwykłe marnotrawstwo farby drukarskiej, bo podkreślenie nie wnosi nic do tekstu oraz nie wygląda ładnie. Przy okazji lektury autor przypomniał mi także urocze słówko „bezeceństwa”, którego chyba nikt już nie używa. A szkoda, bo jest w nim tyle uroku, szczypta humoru i odrobinka złośliwości. 

Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse” to książka, którą powinien przeczytać każdy szanujący się fan literatury polskiej. Wyjątkowe postacie, barwne tło epoki, szaleństwo, skandale i codzienne życie zapiera dech w piersi i gwarantuje doskonałą zabawę na najwyższym poziomie. Dzięki Piotrowskiemu możemy choć na chwilę usiąść przy stoliku w „Pod Pikadorem”, zachłysnąć się kolejnymi anegdotkami, i zaciągnąć przedwojenną atmosferą tak jak dymem papierosowym. Sama zaciągnęłam się dość mocno, więc od kilku dni chodzę na haju i dobrze mi z tym. Takie literackie nałogi lubię najbardziej.***
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Marty i Domu Wydawniczego PWN!16 komentarzy:

 1. Lubię literaturę przedwojenna, wiec jak będę miała okazję, to na pewno się z tą pozycją zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Międzywojnie to jeden z moich ulubionych okresów historycznych, więc chętnie przeczytałabym tą książkę. Te podkreślenia faktycznie wyglądają bardzo dziwnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowna książka, jak wszystko co w tej serii się ukazuje. Wreszcie ktoś zauważył, że międzywojnie to nie tylko Skamander i za to autorowi należą się brawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Twoją pełna entuzjazmu recenzję :)

   Usuń
 4. Wspaniała pozycja! Uwielbiam tę tematykę, anegdoty i powiązania, cały ten przedwojenny świat mnie fascynuje:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka o tematyce idealnej na moje zajęcia w tym semestrze :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Heh, ja używam słowa bezeceństwa, chyba nawet kilka razy w recenzji którychś erotyków ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Publikacja, do której na pewno jeszcze wrócę, bo byłam nią zachwycona:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Najbardziej ciekawią mnie te zabawne i skandaliczne fakty z życia przedwojennych literatów, więc choćby dlatego jestem skłonna poznać bliżej tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak zazdroszczę Ci przeczytania:-) Książki tej serii śnią mi sie po nocach. Marze o wszystkich tego wydawnictwa na półce.Epoka międzywojenna to mój ulubiony czas w historii i literaturze.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dwudziestolecie międzywojenne to również mój ulubiony okres - trudno się nie zgodzić z tym, że ówcześni twórcy byli (i są nadal) najbardziej interesujący, jeżeli chodzi o dzieje polskiej literatury. Gombrowicz, Leśmian i przede wszystkim mój ulubiony Bruno Schulz :). "Sklepy cynamonowe" czy "Sanatorium pod Klepsydrą" każdy powinien znać.

  OdpowiedzUsuń
 11. W takich publikacjach też zachwycam się ich wykonaniem, szkoda by było pomijać ten temat, zwłaszcza, że takie piękne książki wspaniale się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię literaturę przedwojenną ; )

  OdpowiedzUsuń
 13. Czemu nie. Jestem jak najbardziej zainteresowana poznaniem zabawnych faktów z życia przedwojennych literatów. Z pewnością zajrzę ;)
  A co do podkreśleń na początku akapitu- faktycznie ładnie to nie wygląda, a wręcz przeciwnie nieco szpetnie...

  OdpowiedzUsuń
 14. Dwudziestolecie międzywojenne? Pisarze? *biegnie do księgarni*

  OdpowiedzUsuń