niedziela, 14 września 2014

W świecie ludzi i zwierząt


tytuł: Zapytaj zwierząt, pouczą, czyli opowiadania wczesnochrześcijańskich pisarzy o zwierzętach
autor: Marek Starowieyski
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2014
ilość stron: 476  

moja ocena: 7/10

W swojej najnowszej książce ks. Marek Starowieyski, znany ze świetnej antologii „Muza chrześcijańska.Poezja grecka od II do XV wieku”, zabiera czytelników w podróż do czasów, kiedy ludzie i zwierzęta żyli w bliskości i harmonii.

Tom „Zapytaj zwierząt, pouczą” zawiera fragmenty tekstów zaczerpniętych z Biblii, apokryfów Starego i Nowego Testamentu, opowiadań o życiu męczenników, literatury monastycznej, poezji i egzemplów. Teksty biblijne są tak powszechnie znane, że w tym przypadku nie ma większego zaskoczenia. Wszystko zaczyna się od stworzenia świata, a kończy na Apokalipsie św. Jana. Z kolei opowiadania pochodzące z apokryfów są tak niesamowite i baśniowe, że trudno zachować powagę w trakcie lektury. Literatura monastyczna i egzemple są już poważniejsze, ale wciąż mają egzotyczny charakter bajek z końca świata. Najtrudniejsze i najmniej wymowne okazały się dla mnie wiersze zacytowane przez ks. Starowieyskiego, co nie przestaje mnie zadziwiać, bo mam słabość do poezji.

Cały czas wspominam o bajkowym charakterze opowieści zawartych w publikacji, ponieważ to właśnie te teksty stały się inspiracją dla późniejszych bajek, które nawet dziś są wciąż popularne. Wystarczy wspomnieć Ezopa, Lafontaine, Krasickiego. Zarówno w tekstach przywołanych przez ks. Marka Starowieyskiego, jak i bajkach zwierzęta pełną symboliczną rolę, obarczone ludzkimi cechami mają za zadanie uczyć poprzez mądre opowieści z morałem. Dzięki nim każdy z nas potrafi wskazać cechy ukryte pod postacią sowy, lista, czy węża. Tym samym tom „Zapytaj zwierzą, pouczą” stanowi powrót do źródła bajkowego świata. Opowiadania zawarte w publikacji nie są szczególnie skomplikowane, choć sam tytuł i tematyka mogę odrobinę odstraszać. Jestem przekonana, że książkę można czytać wspólnie ze starszymi dziećmi, które z pewnością docenią baśniowość i specyficzny klimat tych opowieści. 

Zapytaj zwierzą, pouczą” to książka pod każdym względem wyjątkowa. Literacko piękna, prowokująca do zadumy i refleksji, ale spełniająca również rozrywkową rolę. Wybór tekstów jest ogromny i bardzo różnorodny, a główne przesłanie łatwe w interpretacji. Już w trakcie lektury ma się ochotę wyjść do ogródka, usiąść na trawie, posłuchać śpiewu ptaków, pogłaskać miękką sierść psa, zadziwić się brzęczeniem pszczół, czyli poczuć dawną jedność ze światem stworzonym przez Boga. 

***
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Panu Łukaszowi i Wydawnictwu WAM. 


10 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że książka mnie zaintrygowała. Koniecznie będę musiała po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapewne ta książka niesie w sobie wiele wartości, ale raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to coś innego, niż zwykle... i myśle, że do wielu osób właśnie taka forma ewangelizacji lepiej przemówi niż kazania z ambony ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli napisałaś tyle pięknych słów o niej to rzeczywiście musi cos w niej być. CHętnie bym sie z nią zapoznała, bo nie codziennie słyszę o takiej ksiazce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojej, tym razem nie ukrywam, że jestem szczerze zaintrygowana! Chętnie zapoznam się z tą lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Intrygująca pozycja. Czy dla mnie, to się okaże, ale jak na razie jestem na tak.
  Piękne zwierzaczki strzegą Twojej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka na pewno na swój sposb ciekawa, ale mnie przyciągnęło urocze zdjęcie! Słodnie zwierzaki!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie, lektura w otoczeniu przyrody jak najbardziej wskazana;)
  Poza tym, niesamowicie sympatyczne zdjęcie!;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Poczytałabym sama, a podejrzewam, że i babcia by mi ją porwała :)

  OdpowiedzUsuń