wtorek, 10 czerwca 2014

Nie bójcie się radości. Radości i odwagi!tytuł: Co Franciszek myśli o...?
autor: Katarzyna Pytlarz
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2014
ilość stron: 200

moja ocena: 9/10

Pamiętacie książkę „Alfabet Franciszka”, w której zebrane zostały cytaty z pierwszych miesięcy pontyfikatu Ojca Świętego? Wydawnictwo WAM sprawiło mi ogromną radość wypuszczając na rynek kolejny tomik w tym stylu. Publikacja „Co Franciszek myśli o...?” jest równie wartościowa i zachwycająca!

„Nie bójcie się radości. Radości i odwagi!”

Tym razem to Katarzyna Pytlarz pokusiła się o wybór i opracowanie tekstów pochodzących z papieskich wypowiedzi. Wszystkie aforyzmy zostały posegregowane i ułożone tematycznie. Jeśli więc jesteście ciekawi co Franciszek myśli o Bogu, dzieciach, miłości, nadziei pracy, radości, czy świętości, to wystarczy zajrzeć do tomiku. Oczywiście te kilka przykładowych haseł nie wyczerpuje bogactwa tematów zaproponowanych przez autorkę. Przy każdej wypowiedzi podane zostało źródło, więc z łatwością możemy odnaleźć cały papieski tekst w Internecie. Na końcu znajduje się krótka biografia Ojca Świętego, która doskonale dopełnia treść. Tym samy tomik będzie szczególnie wartościowy dla tych, którzy dopiero chcą zrozumieć fenomen Franciszka!

„Cuda się zdarzają. Ale potrzebna jest modlitwa! Modlitwa odważna, będąca walką o to, aby doszło do tego cudu…”

Jak już pewnie wiecie mam ogromną słabość do wszelakich zbiorków aforyzmów. A już tomik z cytatami papieża Franciszka cieszy mnie podwójnie. Również wizualna strona publikacji została dopracowana w każdym szczególe, a szata graficzna zwraca uwagę swoim młodzieżowym charakterem. Ale przecież to treść jest najważniejsza, a ta nie wymaga żadnego komentarza. Bardzo cenię Ojca Świętego za jego skromność, dobroć, radosne usposobienie, prostotę i oryginalny sposób bycia. Słuchając go znikają wszystkie wątpliwości, które od czasu do czasu zakłócają spokój mojego serca. Mam cichą nadzieję, że tomiki z aforyzmami naszego drogiego papieża będą ukazywać się w wydawnictwie WAM regularnie.

„Kościół musi być odważny! My wszyscy musimy być odważni w modlitwie, prowokować Jezusa: Ty to powiedziałeś, wyświadcz mi łaskę.... Ale wytrwale.”


 ***
Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Panu Łukaszowi i Wydawnictwu WAM!

13 komentarzy:

 1. Do tej pory nie miałam w rękach żadnej publikacji traktującej o papieżu Franciszku, czy jego nauce... Sądzę, że najwyższy czas wziąć się za nadrabianie zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomijając papieża: Franciszek to jedyny święty, którego filozofię życiową akceptuję bez zastrzeżeń :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przede wszystkim - piękne zdjęcie;) Takie pozytywne;)
  A książka wydaje się być dobrą propozycją na prezent (nawet wiem, dla kogo;) I ogólnie do poczytania w wolnych chwilach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, jako prezent sprawdzi się doskonale :)

   Usuń
 4. Ale pięknie to wszystko opisałaś. Jestem pod wrażeniem, a książkę oczywiście postaram się nabyć, bo to niezwykle cenna, wartościowa pamiątka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka choć nie czytam aż tak bardzo książek religijnych. Chętnie je za to przeglądam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chociaż rzadko sięgam po książki religijne, bardzo chętnie przeczytałabym właśnie tą :) Jeszcze nie czytałam niczego o papieżu Franciszku, a wydaje mi się, że polubiłabym się z jego poglądami ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie czytałam jeszcze tego typu ksiązki

  OdpowiedzUsuń
 8. Jako prezent dla babci sprawdzi się idealnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hej, z chęcią przeczytałabym tą książkę! Na pewno będę jej szukać w księgarniach... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też lubię kolekcjonować cytaty, ale do tej pory nie mam żadnej takiej książki. Może czas to zmienić? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fotka fajna, ale książka nie dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam jeszcze w rękach nic dotyczącego papież Franciszka, pora to zmienić.

  OdpowiedzUsuń