piątek, 20 czerwca 2014

Najlepsze, co posiadamy, to nasze tęsknoty

 

tytuł: Przebudzony umysł
tytuł oryg.: A Mind Awake
autor: Clive Staples Lewis
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2014
ilość stron: 416

moja ocena: 8/10

Czytanie C.S. Lewisa zawsze sprawia mi trudność. Cenię, szanuję i podziwiam jego twórczość, ale każdy kolejny tomik testuje moją cierpliwość. Swoją mądrość ubiera autor w nieprzystępny, drętwy, akademicki styl, którym potrafi wymęczyć czytelnika. Ale jest w jego pisarstwie coś, co każe mi do niego wracać.

„Rodzimy się bezradni. Gdy tylko stajemy się w pełni świadomi, odkrywamy samotność (…). Cała nasza istota z samej swej natury jest jedną wielką tęsknotą; będąc niepełni, niewykończeni, puści, lecz zaśmieceni od wewnątrz, wzywamy Tego, który może rozsupłać to, co w nas najbardziej splątane, i spoić ze sobą to, co wciąż niepowiązane.”

Tym razem wydawnictwo Esprit ucieszyło fanów C.S. Lewisa antologią wypowiedzi pisarza związanych z wiarą chrześcijańską i człowieczeństwem. Zebrane cytaty pochodzą z różnych utworów, nawet tych nieznanych polskiemu czytelnikowi, co z pewnością stanowi dodatkowy atut tej publikacji. Wszystkie teksty uporządkowane zostały tematycznie w dziesięciu grupach. Całość daje doskonały obraz filozofii Lewisa, zachwyca trafnością spostrzeżeń, zaskakuje prostotą i mądrością. Jeszcze nigdy nie czytało mi się Lewisa tak przyjemnie, a w zaprezentowanych fragmentach najbardziej zadziwia mnie jego logika i błyskotliwość. W jego przypadku wiara w Boga była świadomym wyborem dorosłego człowieka, więc wydaje mi się, że właśnie z tego powodu jego przemyślenia są tak uporządkowane i rozsądne. Dla mnie to jest niesamowite, bo wiarę wyssałam z mlekiem matki, ufam i wierzę po dziecięcemu, więc dylematy i problemy poruszane przez Lewisa rzadko zaprzątają moje myśli. A jednak lektura antologii sprowokowała mnie do refleksji i zadumy.

Po raz kolejny Lewis zmusił mnie do wysiłku intelektualnego, ale w przeciwieństwie do innych jego utworów tym razem nie poczułam się przytłoczona. Oczywiście lektura jego tekstów zawsze wymaga skupienia i koncentracji, ale tym razem treść przyswajałam z zadziwiającą łatwością. Antologia „Przebudzony umysł” nie wymaga dodatkowych komentarzy, bo też trudno dyskutować z geniuszem tak wielkiego myślicielem, jakim był Lewis. Życzę Wam, aby cytaty autora przebudziły i poruszyły nie tylko Wasze umysły, ale także serca.

„Jeżeli chodzi o śmierć, wpadam w różne nastroje, lecz chwile, gdy mogę jej pragnąć, nigdy nie są – jak sądzę – tymi, w których świat wydaje mi się nie do zniesienia. Wręcz przeciwnie, to właśnie wtedy, gdy wydaje się, że Niebo zeszło na ziemię, jestem najbliżej tęsknoty za tą ojczyzną. To jak obiecująca okładka, która zachęca, by przeczytać książkę. Wszelka radość (w odróżnieniu od zwykłej przyjemności, a tym bardziej od rozrywki) podkreśla nasz status pielgrzyma: zawsze przypomina, przywołuje i budzi pragnienie. Najlepsze, co posiadamy, to nasze tęsknoty.”
***
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Małgosi i wydawnictwu Esprit! 

10 komentarzy:

 1. Twórczość Lewisa ciągle przede mną, ale zamierzam w niedalekiej przyszłości nadrobić braki w tej kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie Ci zazdroszczę tej książki, lubię Lewisa za jego mądrość, trafne spostrzeżenia - muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznaję, że nie przeczytała nic tego autora, ale od jakiegoś czasu mam już go na uwadze, więc mam nadzieję, że w końcu uda mi się zapoznać z jego twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczość tego autora nie jest mi znana, ale z chęcią bym się z nią zapoznała, zwłaszcza, że trzeba się bardziej przy niej skupić i głęboko zastanowić! Kiedy tylko będę miała okazję na pewno przeczytam, którąś z jego książek...Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że warto zapoznać się z autorem

  OdpowiedzUsuń
 6. Auć, "nieprzystępny, drętwy i akademicki"? Mnie się zawsze czyta tak, jak oddycha - to nad przesłaniem muszę się nieraz zastanowić, ale o stylu nigdy bym nie powiedziała w ten sposób - moim zdaniem jest on właśnie przystępny i zrozumiały, sama chciałabym wyrażać się tak konkretnie i klarownie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo Ty Kochana dysponujesz wyższą inteligencją niż moja :) Lewis mnie fascynuje i męczy jednocześnie, ale czytanie go daje mi satysfakcję, z której nie mam zamiaru rezygnować :)

   Usuń
 7. Lewisa w ciemno biorę:) Nigdy nie trzeba mi było się do niego przekonywać:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Śmierć :( to smutne.., ze musimy odejść

  OdpowiedzUsuń
 9. Hm, nie wiem, czy obecnie mam ochotę na książkę, która wymaga intelektualnego skupienia się :) Może w wakacje, kiedy troszkę odpocznę od natłoku miliona spraw na głowie ;)

  OdpowiedzUsuń