niedziela, 25 maja 2014

Zestaw małego psychopaty
tytuł: Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?
tytuł oryg.: Wer hat Angst vorm bösen Mann? Warum uns Täter faszinieren
autor: Borwin Bandelow
wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
rok wydania: 2014
ilość stron: 296

moja ocena: 7/10

Zło fascynuje i przyciąga. Morderstwa, porwania, napady wzbudzają osobliwe zainteresowanie ludzi. Niektórym wystarczają powieści kryminalne, inni lubią być w centrum wydarzeń i przyjąć postawę biernego gapia, a jeszcze inni angażują się osobiście w makabryczne historie. Zdarza się, że seryjni gwałciciele i mordercy zasypywani są listami od fanów i wielbicielek, które wyznają miłość, snują marzenia o wspólnym życiu, proponują seks.

Psychopatyczni zbrodniarze najczęściej są piekielnie inteligentnymi i czarującymi ludźmi, którzy potrafią omamić otoczenie. Dokładnie tak jak Hannibal Lecter, którego uwielbiam zarówno w wersji książkowej, filmowej oraz serialowej (Mads Mikkelsen!). Trudno odmówić dr Lecterowi fascynującego uroku oraz diabelnej inteligencji.  Do tego jest przystojny i świetnie gotuje. Ideał, chciałoby się rzec, szkoda tylko, że jego ulubionym kulinarnym składnikiem jest własnoręcznie upolowane ludzkie mięso. Ale w końcu nikt nie jest doskonały. Dopóki wykreowany przez Thomasa Harrisa demoniczny kanibal Hannibal biega po kartach powieści, czy też ekranie telewizora, mogę czuć się bezpiecznie i zachwycać pomysłowością pisarza i scenarzystów. Jednak w prawdziwym życiu zdarzają się zbrodnie tak makabryczne, że nie powstydziłby się ich sam dr Lecter.

W książce „Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?” Borwin Bandelow, wybitny specjalista w dziedzinie psychiatrii, szuka odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Jak to możliwe, że kobiety lgną do mężczyzn skazanych za gwałt? Dlaczego uprowadzona dziewczyna płacze po śmierci swojego porywacza? Jak wytłumaczyć syndrom sztokholmski? Co sprawia, że ktoś staje się psychopatycznym mordercą? Czy za wszystko można obwiniać kiepskie dzieciństwo? 

Publikacja składa się z 7 rozdziałów. Pierwszy jest najbardziej naukowy, gdyż to w nim autor wyjaśnia jak działa mózg ludzki i co sprawia, że ktoś ma mordercze predyspozycje. Każdy kolejny rozdział przedstawia inny typ zbrodniarza. Od morderców seksualnych, przez przywódców sekt, uroczych terrorystów, dyktatorów, matki z piekła rodem i sprytnych oszustów. Oczywiście wszystkie przypadki uzupełnione zostały licznymi przykładami, a od historii przywoływanych przez autora cierpnie skóra na karku.

Borwin Bandelow analizuje sprawy znane z pierwszych stron gazet. Przywołuje głośne sprawy z przeszłości (czasami sprzed zaledwie kilku lat), analizuje wydarzenia, omawia profile psychologiczne zbrodniarzy i ich ofiar. Dociera do tych, na których zło odcisnęło brutalne piętno, opisuje ich przypadki z perspektywy czasu, dowiaduje się jak ofiary radzą sobie z traumą. Autor pisze konkretnie i fachowo, a lekki i przystępny styl sprawia, że publikacja nie jest obarczona ciężarem rozprawy naukowej. Tematyka jest na tyle fascynująca, że książka broni się sama, a kolejne omawiane przypadki szokują i fascynują jednocześnie.

PS

Gdyby ktoś miał mordercze zapędy, ale nie wiedział od czego zacząć swoją karierę psychopaty autor podrzuca kilka ciekawych pomysłów:
***
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Marty i Domu Wydawniczego PWN!


15 komentarzy:

 1. No, no, przyznam że mnie takie ,,zło'' fascynuje i przeraża. Jestem po prostu ciekawa, co siedzi w głowie takiego psychopaty i czy jest zdolny do wyższych uczuć. Książkę koniecznie muszę poznać.

  OdpowiedzUsuń
 2. A to bardzo ciekawe. Wiele razy zastanawiałam się czemu uwielbiam kryminały ;) I to nie tylko takie, w których chodzi o samo "banie się", ale też te ze szczegółowymi opisami morderstw itp. Ale gdyby ktoś zapytał, czy pociąga mnie zło - oczywiście, że nie. Uważam, że to wszystko straszne, fu, a jednak... czytam. I tu mnie zainteresowałaś tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Boże, ten demot mnie rozwalił :D
  Swoją drogą - mega ciekawa książka, z wielką chęcią bym przeczytała; masz rację, zło nas intryguje i fascynuje, choć mnie raczej z tego względu, że po prostu nie mieści mi się w głowie sposób myślenia psychopaty :S

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nie dla mnie, choć czasem czuję rządzę mordu....:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, zło fascynuje. Z wielką chęcią przeczytałabym publikację.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem pewna czy to dla mnie ksiażka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Intrygująca pozycja :) Chętnie przeczytam jeśli wpadnie mi w ręce.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo... książka w moim stylu :) Dobry psychopata nie jest zły ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka idealna dla mnie :-)
  Ta tematyka od dawna mnie fascynuje, psychika ludzka jest dla mnie zagadką, to niesamowite jak działa nasz mózg, dlatego koniecznie muszę przeczytać ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniaa recenzja! A ksiażke na pewno przeczytam/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo, bardzo, bardzo chcę przeczytać!

  A obrazek z Kwejka jest rozbrajający. :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdyby to się dało tak prosto wyjaśnić - "co sprawia, że ktoś ma mordercze predyspozycje" - pewnie już wynaleziono by na to lekarstwo...

  OdpowiedzUsuń
 13. To jest dla mnie lektura obowiązkowa,uwielbiam wszelakie thrillery w których gdzie rządzi zło. ;)
  Chętnie dowiem się dlaczego to "zło" tak fascynuje ;P
  Świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa książka, a obrazek z kwejka genialny! :D Chętnie przeczytam, co się czai w głowach morderców.

  OdpowiedzUsuń
 15. Idealna lektura dla mnie...tym bardziej, że to praca naukowa, a nie "zwykła" książka.
  Obrazek mnie rozbroił. Ach, Mads <3

  OdpowiedzUsuń