niedziela, 11 maja 2014

W trosce o własne sumienie


tytuł: Dominikanie o siedmiu grzechach głównych
autor: Krzysztof Popławski, Janusz Pyda, Roman Bielecki, Wojciech Jędrzejewski, Robert Plich, Łukasz Popko, Paweł Krupa, Jarosław Głodek
wydawnictwo: W drodze
rok wydania: 2014
ilość stron: 144

moja ocena: 8/10

Teksty zgromadzone w tomiku „Dominikanie o siedmiu grzechach głównych” ukazywały się pierwotnie w miesięczniku „W drodze”. Teraz zebrane w jedną całość mają służyć wszystkim zatroskanym o stan swojego sumienia w lepszym przygotowania się do sakramentu pokuty.

Sama spowiedź nie należy do rzeczy łatwych i przyjemnych, a rachunek sumienia bywa kłopotliwy. W książeczkach, modlitewnikach i innych opracowaniach tego typu rachunek sumienia zawsze opiera się na 10 przykazaniach Bożych. Pytania pomocnicze rozkładają Dekalog na czynniki pierwsze i szczegółowo wyjaśniają co mieści się w każdym z przykazań. Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego tego samego zabiegu nie zastosowano w przypadku siedmiu grzechach głównych. Czyżby pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew i lenistwo były aż tak oczywiste? Okazuje się, że wcale nie. I tu właśnie z pomocą przychodzą bracia dominikanie.

Ośmiu znanych, lubianych i szanowanych zakonników z charakterystyczną dla siebie prostotą i lekkością, wyjaśnia o co chodzi z tymi siedmioma grzechami. Temat nie jest łatwy, ale bracia cierpliwie tłumaczą wszelkie wątpliwości. Muszę przyznać, że lektura tych tekstów była dla mnie wartościowym i przełomowym przeżyciem, bo zaczęłam rozumieć więcej i zastanawiać się nad rzeczami, o których wcześniej nie myślałam, a także uświadomiłam sobie jak cienka jest granica między grzechem, a słabością charakteru.

„Dominikanie o siedmiu grzechach głównych” to niezwykle cenna książeczka, która będzie drogowskazem nie tylko dla tych, którzy traktują poważnie sakrament pokuty, ale również dla wątpiących i poszukujących. W końcu to tylko od nas zależy, którą drogę wybierzemy.

 ***
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Agnieszce i Wydawnictwu W drodze!

10 komentarzy:

 1. Masz rację, niby to takie oczywiste te główne grzechy, ale jak co do czego, to można mieć problem z określeniem granic.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa publikacja, być może się z nią zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tej książce, a może warto byłoby się z nią zapoznać. Na pewno by mi się przydało ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako wątpiąca nieposzukująca, chyba się nie skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Taką książkę z chęcią bym przygarnęła do siebie :) Zwykłe rachunki sumienia czasami nudzą, a Dominikanie zazwyczaj mają świetne rozważania etc. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do tej pory jedyną pomocą jaką stosowałam przy rachunku sumienia, była moja komunijna książeczka ;) Jakoś inne rachunki sumienia mnie do siebie nie przekonywały, z chęcią sprawdziłabym kiedyś ten :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczerze mówiąc nigdy nie zastanawiałam się nad analizą siedmiu grzechów głównych. Aż jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa recenzja, ale tym razem się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Obym teraz nie zaczęła wszystkich grzechów traktować pobłażliwie jako słabość charakteru :P Spowiadam się u dominikanów, więc może sięgnę po tę książeczkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zupełnie ta pozycja mnie nie zainteresowała , mimo Twoich starań :)

  OdpowiedzUsuń