środa, 2 kwietnia 2014

Święte słowa

 

Zbliżająca się kanonizacja dwóch papieży prowokuje do wspomnień. Każdy z nas nosi w sobie osobiste przeżycia związane z Janem Pawłem II, a w sercu pielęgnuje pozostawione przesz niego pamiątki. Niekoniecznie materialne. W tych szczególnych dniach warto przypomnieć sobie słowa, które Ojciec Święty wypowiadał do nas przez lata swojego pontyfikatu. I nie chodzi tu o opowieści o kremówkach, dzieciństwie i szkole, choć te również są niezwykle cenne i wzruszające, ale o konkretne nauczanie Jana Pawła II. Żebyśmy w tych ważnych dniach potrafili docenić jego mądrość i dobroć. Nie martwcie się, jeśli nie wiecie od czego zacząć, wydawnictwo Święty Wojciech służy pomocą.


tytuł: Myśli na każdy dzień
autor: Jan Paweł II
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2014
ilość stron: 416

moja ocena: 8/10

„Chrystus nie obiecuje łatwego życia tym, którzy Go naśladują.”
W tomiku „Myśli na każdy dzień” zebrane zostały wypowiedzi Jana Pawła II, które uszeregowane według dni i miesięcy dają możliwość obcowania z jego słowami na co dzień. Bardzo lubię wszelkie zbiorki z cyklu „na każdy dzień” i często do nich wracam, a ten zajmuje na mojej półce szczególne miejsce. Dlaczego? Bo to taki szybki przegląd papieskiego nauczania i gdy nachodzi mnie moment zwątpienia wystarczy złapać za tomik, otworzyć go w dowolnym momencie i zacząć czytać. Krótkie, czasami nawet jednozdaniowe wypowiedzi, zaskakują mądrością i celnością spostrzeżeń. Dzięki tym słowom wraca do mnie spokój, znów czuję oparcie i wiem, że wszystko jest tak, jak być powinno.

Lektura książeczki wymaga skupienia, bo też nauka płynąca z wypowiedzi Jana Pawła II nie zawsze jest prosta. Mimo wszystko jestem przekonana, że rozważanie papieskich słów nie sprawi nikomu większych problemów. Pod każdym cytowanym fragmentem przytoczone zostało źródło, więc wszyscy, którzy zechcą przypomnieć sobie cały papieski tekst, bez kłopotu odnajdą go w czeluściach Internetu.
„Nawet gdy jest samotny i traci najbliższych, modlący się człowiek nie jest nigdy całkowicie sam, ponieważ pochyla się nad nim miłosierny Bóg.”
 
tytuł: Miłość jest piękna
autor: Jan Paweł II
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2014
ilość stron: 128

moja ocena: 8/10

Jan Paweł II jak nikt inny potrafił mówić o miłości. Właściwie wszelkie jego słowa w jakiś sposób związane były z miłością, ale w końcu „Bóg jest miłością”, więc ostatecznie wszystko sprowadza się do jednego. W tomiku „Miłość jest piękna” zgromadzone zostały wypowiedzi Ojca Świętego pasujące do tytułowego tematu. To właśnie tutaj znajdziemy słowa papieża dotyczące sakramentu małżeństwa, kobiety i mężczyzny, dzieci, troski o wspólny dom i zwyczaje życie chrześcijańskich rodzin. Tym samym ta niewielka książeczka stanowi zbiór wskazówek w jaki sposób otworzyć się na Miłość, zarówno ludzką, jak i Bożą, jak mądrze kochać i nie zgadzać się na bylejakość.
"Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa.”
Książeczka „Miłość jest piękna” zachwyca głębią i prostotą treści, ale także perfekcyjnym wydaniem. Dzięki temu tomik idealnie nadaje się na prezent dla ukochanej osoby. Ja postanowiłam, że będę nim obdarowywać wszystkich znajomych nowożeńców. Odnoszę wrażenie, że słowa przytoczone Jana Pawła II kierowanie są szczególnie do wszystkich rozpoczynających wspólną drogę, a z takim przewodnikiem nikt nie pogubi się na krętych ścieżkach codzienności.
„Świętość jest zażyłością z Bogiem, jest naśladowaniem Chrystusa ubogiego, czystego i pokornego; jest bezgranicznym umiłowaniem ludzi i oddaniem się ich prawdziwemu dobru; jest miłością Kościoła, który jest święty i pragnie, byśmy i my byli święci, bo taka jest misja, jaką powierzył mu Chrystus. Każdy z was musi być święty, by pomagać także braciom w realizowaniu ich powołania do świętości.”

 ***
Za możliwość przeczytania książek serdecznie dziękuję Pani Joli i wydawnictwu Święty Wojciech!

9 komentarzy:

 1. Cóż na pisać, w myślach się gubię...Nasz kochany papież- na zawsze w naszych sercach ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że sikorka u Ciebie na blogu zawitała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja wychodzę z założenia, że takich książek nie recenzuję - mają w sobie pewną moc, przesłanie i nie podlegają jakimkolwiek kryteriom oceny.

  OdpowiedzUsuń
 4. O takim człowieku należy pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To książki które chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią bym przeczytała "Miłość jest piękna" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam, że dobrze, że są blogi na których pojawiają się recenzje takich książek. O wielu z nich nigdy bym nie wiedziała, gdyby nie recenzje Marty, za co serdecznie Ci dziękuję Marto:) A ocena niekoniecznie dotyczy słów papieża. Można oceniać wykonanie książki, wielkość liter itp. Nikt przecież nie kwestionuje, że słowa Jana Pawła II są ważne i mają ogromne przesłanie i wiele mądrości!!

  OdpowiedzUsuń
 8. akurat naszego Kochanego Papieża czytuję wszystko, więc dzięki za cynk!

  OdpowiedzUsuń