sobota, 29 marca 2014

Na stoku z Janem Pawłem II


tytuł: Był człowiekiem, był świętym. Niezwykłe historie z górskich szlaków o Janie Pawle II ujawnia Jego wieloletni przyjaciel i przewodnik
tytuł oryg.: Era santo, era uomo
autor: Lino Zani
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2014
ilość stron: 280 

moja ocena: 8/10

Wszyscy dobrze wiedzą, że Karol Wojtyła kochał góry. Tak samo jak Lino Zani, alpinista, instruktor narciarstwa, wychowany wśród alpejskich szczytów. Pewnego dnia drogi obu górali przecięły się. W swojej książce „Był człowiekiem, był świętym” Lino przedstawia historię swojej przyjaźni z papieżem Janem Pawłem II.

Pewnego dnia w schronisku na Adamello zarządzanym przez rodzinę Zani, pojawił się ks. Stanisław Dziwisz w towarzystwie kilku mężczyzn. Początkowo ks. Dziwisz uznany został za mitomana, nieszkodliwego wariata, który zaproponował rodzinie, że papież spędzi u nich kilka dni urlopu. Dopiero przygotowania i towarzyszące im tajemnice uświadomiły Lino i jego najbliższym, że już wkrótce zjawi się u nich Jan Paweł II we własnej osobie, który będzie chciał jeździć na nartach. Wspomnienia autora z tej pierwszej wizyty stanowią dla mnie najpiękniejsze fragmenty książki.

Opowieść Lino składa się z osobistych i wzruszających historii związanych bezpośrednio z Janem Pawłem II. Autor wspomina człowieka, którego pojawienie się nagle zmieniło całe jego życie. Bo Ojcu Świętemu towarzyszyła szczególna aura, a jego spojrzenie działało na wszystkich kojąco. Przy tym był zwyczajnym mężczyzną, który zajadał się plackami pieczonymi przez mamę, siedział z rodziną w kuchni i swobodnie rozmawiał, żartował z siebie i innych. Dopiero z perspektywy czasu Lino zrozumiał, że towarzyszył świętemu człowiekowi w niewielu chwilach nieskrępowanej wolności. Autor odsłania przed czytelnikami fragmenty duszy, dzieli się własnymi przekonaniami, że to właśnie na Adamello Jan Paweł II dojrzewał do pełnego zrozumienia Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej.

„Był człowiekiem, był świętym. Niezwykłe historie z górskich szlaków o Janie Pawle II ujawnia Jego wieloletni przyjaciel i przewodnik” to piękna opowieść o przyjaźni i miłości do gór, którą czyta się ze wzruszeniem ściskającym gardło. Dzięki tej książce uświadomiłam sobie, że nie tylko my Polacy bardzo kochamy Jana Pawła II, choć chcielibyśmy mieć go na własność, a używając określenia „nasz papież” zaczęłam myśleć o wszystkich ludziach, a nie tylko tych, z którymi łączy mnie język i wspólna przeszłość.


***
Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Małgosi i wydawnictwu Esprit!

12 komentarzy:

 1. Wszystko, co jest związane z naszym kochanym Janem Pawłem II, chętnie poznam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna recenzja i piękna książka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiałam się nad nią, a TY ostatecznie rozwiałaś moje wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
 4. Również brałam pod uwagę tę lekturę, kto wie, może jeszcze ją wybiorę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami lubię poczytać jakieś osobiste wspomnienia związane z Janem Pawłem. Zawsze wtedy na ustach pojawia się uśmiech, a serce się wzrusza razem z autorem... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przeczytać :) Esprit generalnie ma ciekawe książki. Przeczytałem ponad 30 pozycji wydanych przez to wydawnictwo i tylko 2 razy zawiodłem się na książce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Potrafisz zachęcić Marto.
  Historia z życia warta poznania. Potwierdza ona, że Jan Paweł II żył pełnią swego wartościowego życia.
  Jak on to robił, że znajdywał czas na posługę kapłańską, papieską, własną modlitwę a także i przyjaźnie.
  To tytan pracy i modlitwy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo zachęcająca recenzja :)
  Chętnie kiedyś spojrzę na tą ksiażkę. Bardzo szanuję Jana Pawła II, który żyje w swoich naukach do dziś. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę już mam, czeka tylko na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Historia, którą przekazuje autor musi być piękna. Czy przeczytam? Jeśli się kiedyś na nią natknę to z pewnością tak. Poza tym okładka jest przepiękna. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To musi być bardzo ciekawa pozycja. Nawet dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. W sumie chciałabym przeczytać- historie z życia Jana Pawła II są zawsze pełne ciepła i pewnej prostej mądrości. A jeszcze poznać przez to człowieka nie tylko wielkiej wiary, ale i z pasją- perełka.

  OdpowiedzUsuń