niedziela, 2 lutego 2014

Podsłuchana rozmowa z Ojcem Świętem


tytuł: Serce wielkie i otwarte na Boga. Rozmowa z Papieżem Franciszkiem z objaśnieniami i komentarzami jezuitów
autor: Antonio Spadaro SJ
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2013
ilość stron: 96

moja ocena: 7/10

Najlepszym sposobem na poznanie człowieka jest rozmowa. Zapewne niewielu z nas będzie miało okazję zamienić choć kilka słów z papieżem Franciszkiem (ja nie tracę nadziei, że może kiedyś się uda), dlatego można skorzystać z okazji jaką daje tomik „Serce wielkie i otwarte na Boga. Rozmowa z Papieżem Franciszkiem z objaśnieniami i komentarzami jezuitów” i „podsłuchać” cudzą konwersację z Ojcem Świętym…

Antonio Spadaro - jezuita, redaktor naczelny La Civiltà Cattolica miał okazję przeprowadzić wywiad z Franciszkiem w sierpniu 2013 r. Możliwe, że było mu nieco łatwiej niż innym dziennikarzom, w końcu obaj rozmówcy należą do Towarzystwa Jezusowego, a to prawdopodobnie zmniejsza bariery. Ojciec Spadaro zaczął wprost, bo od pytania o to kim jest Jorge Mario Bergoglio. Początkowo autor obawia się swojej bezpośredniości, ale papież szybko rozwiewa jego wątpliwości i daje się namówić na zwierzenia. Dalej możemy przeczytać o poglądach Ojca Świętego, jego stylu bycia, wpływie na jego życie duchowości ignacjańskiej. Dzięki temu mamy możliwość bliższego poznania Franciszka i jego przemyśleń na wiele tematów. Możliwe, że dzięki temu lepiej zrozumiemy papieskie nauczanie. 

Co ciekawe książka nie stanowi zapisu rozmowy w typowym schemacie, czyli pytanie – odpowiedź. To raczej opowieść o spotkaniu, nawiązanym dialogu, okolicznościach i reakcjach Ojca Świętego na zadawane pytania. Odpowiedzi papieża są cytowane, ale trzeba je sobie wyłuskać z teksu. Mi osobiście taka forma bardzo odpowiada, a przy tym jest oryginalna i nietypowa. W tomiku znajdują się liczne przypisy autorstwa polskich braci jezuitów, co stanowi doskonałe uzupełnienie treści. Całość została ozdobiona fotografiami pasującymi do tekstu. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko gorąco zachęcić was do lektury. Warto!


***
Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Panu Łukaszowi i Wydawnictwu WAM!

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy pomysł na napisanie książki, bo nie jest to typowy wywiad, tylko takie urozmaicenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z przyjemnością sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie do takich książek nie trzeba namawiać. Tylko tak bardzo chciałabym mieć więcej wolnego czasu, który mogłabym przeznaczyć na czytanie:)

    OdpowiedzUsuń