piątek, 14 lutego 2014

Najważniejsza... - „tylko MIŁOŚĆ się liczy”, ks. Jan Twardowski


Beatlesi śpiewali, że „All You Need Is Love”. Temat miłości jest najpopularniejszym motywem w literaturze, filmie, muzyce. W życiu w ogóle. W dniu dzisiejszym wspominamy św. Walentego – patrona zakochanych i cierpiących na choroby umysłowe. Jedno z drugim ma wiele wspólnego, bo przecież miłość ogłupia. Ale ja nie o Walentych chciałam, a o ks. Janie Twardowskim, który pisał jedne z najpiękniejszych wierszy o miłości...


„Kiedy mówimy: kochaj bliźniego, to możemy sobie pomyśleć, że miłość jest w tym wypadku przymusem. Lubić znaczy więcej niż kochać. Można kochać i nie lubić. Trzeba tak lubić, żeby kochać.”

W tomiku „tylko MIŁOŚĆ się liczy” zebrane zostały wiersze, homilie, felietony i inne teksty księdza Twardowskiego łączące motyw miłości. Ten temat zawsze był ważny dla ks. Jana od Biedronki. Jego twórczość nasycona jest emocjami i różnymi uczuciami, z których na pierwszy plan wysuwa się właśnie miłość. W końcu chrześcijaństwo opiera się na Miłości („Bóg jest miłością”, że zacytuję św. Jana), a każdy człowiek pragnie kochać i być kochanym. Szczęście często tożsame jest z miłością, która ma różne oblicza i objawia się w różny sposób. Z bogactwa tego najważniejszego uczucia ks. Twardowski potrafił czerpać pełnymi garściami. Pisał o młodych i starych, dzieciach i dorosłych, którzy na rożnych etapach życia mają różne pragnienia, ale najważniejszym z nich jest potrzeba miłości.

„Miłość nie jest czymś, ale Kimś. Jest samym Bogiem, który jest w nas. Bogiem kochającym nas i innych poprzez nas.
Często brak nam słów, by określić miłość. Nic dziwnego, bo Boga samego słowami określić nie można.”

Jeśli chodzi o twórczość ks. Twardowskiego to jestem nieobiektywna, bo po prostu wielbię każdy tekst, który wyszedł spod jego pióra. W tomiku „tylko MIŁOŚĆ się liczy” podoba mi się dosłownie wszystko. Zachwyciło mnie również samo wydanie książeczki, które jest po prostu idealne. Wydawnictwo Święty Wojciech zawsze wydaje publikacje na wysokim poziomie edytorskim, ale tym razem to już prawdziwe mistrzostwo! Kolorystyka, jakość papieru, układ, czerwona tasiemka do zaznaczania stron, szyte, a nie klejone kartki – wszystkie elementy składają się na przepiękną całość, która jest doskonałym dopełnieniem genialnej treści. Przeczytałam z uśmiechem i wzruszeniem. Coś pięknego! Idealny prezent (nawet bez okazji) dla kogoś, kogo się kocha. Polecam z całego serca!

„Napisałaś”

Napisałaś do mnie list serdeczny
przyniosłaś trzy jabłka z ogrodu
ciszę ukrytą w chlebie
zdziwiony myślę nieśmiało
że Bóg mnie kocha przez ciebie


 ***
tytuł: tylko MIŁOŚĆ się liczy
autor: ks. Jan Twardowski
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2009
ilość stron: 210

9 komentarzy:

 1. Sama dostałam ten tomik w prezencie i przyznam, że szybko stał się moim ulubionym:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Marzy mi się cały zbiór twórczości księdza Twardowskiego, myślę, że często by mi towarzyszył :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka bloga Marta ma taki zbiór :) Kiedyś na mój wniosek zamieściła jego zdjęcia ;)

   Usuń
 3. Piękny tomik. Idealny na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miłość- pięknie o tym napisał ks. Twardowski :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane ten tomik przygarnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie, pięknie... A jaka piękna okładka!

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny tom poezji, a poeta pierwsza klasa. :)

  Pozdrawiam serdecznie,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie lubię wierszy, ale ostatnio czytałam "wiersze nie tylko dla dzieci" ks. Twardowskiego i niektóre wiersze bardzo mi się spodobały :) kto wie moze jeszcze polubię poezję

  OdpowiedzUsuń