piątek, 24 stycznia 2014

Szymon Hołownia namawia do palenia marihuany!Znacie magazyn Stacja7.pl? Ja zaglądam tam codziennie, publikuje moje recenzje, mam nawet własny cykl „Religijne must have”. Niedawno obchodziliśmy pierwszy rok działalności magazynu. Z tej okazji zorganizowane zostały warsztaty dziennikarskie dla blogerów Stacji.

Wspomniana impreza odbyła się w ubiegłą sobotę (18.01.2014r.). Zgromadziliśmy się na wspólnej Eucharystii w Kapitularzu Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie. Ojciec Jacek Szymczak rozpoczął od stwierdzenia, że to Duch Święty jest odpowiedzialny za nasze spotkanie, a nie internetowe zaproszenie organizatorów. Z kolei na zakończenie powiedział, że nic fajniejszego niż dzisiejsza Eucharystia i tak nas już nie spotka. Miał rację! Jak żyję nie byłam na fajniejszej mszy. U mnie w parafii jakość usług nie jest na najwyższym poziomie (taki urok życia na wsi), więc byłam oniemiała z zachwytu.  Podobało mi się dosłownie wszystko – sposób prowadzenia mszy, łacińskie fragmenty, kilkuosobowy chór śpiewający pieśni, których wcześniej nie znałam, głos księdza Krzysztofa Wieczorka czytającego Ewangelię (swoim głosem mógłby konkurować nawet z Piotrem Fronczewskim! zgłosiłam nawet do redakcji moją propozycję nagrania przez księdza biblijnego audiobooka).

ojciec Jacek Szymczak
Po Eucharystii pani Aneta (Matka Dyrektorka) podsumowała rok działalność Stacji7 i przedstawiła ekipę pracującą nad magazynem. Było mnóstwo ciepłych, budujących i zabawnych słów, atmosfera się rozluźniła, a uczestnicy warsztatów zaczęli integrować. 

W przerwach między wykładami mogliśmy napić się kawy lub herbaty, zjeść ciacho, a nawet pyszny obiad i oczywiście poznać się bliżej. Ja należę do aspołecznych stworzeń, więc kontakty międzyludzkie sprawiają mi problemy, ale udało mi się zaprzyjaźnić z siedzącą obok Marysią (pozdrawiam serdecznie!). Jedną z atrakcji było wspólne dmuchanie świeczki na torcie upieczonym osobiście przez Iwonkę. Niektórzy to mają talenty!

Słucham z uwagą :) Chyba miałam zbyt duży dekolt jak na kościół...

Pierwszy wykład prowadził ojciec Stach Nowak OP, który rozbroił mnie swoim sposobem bycia, emocjonującym stylem mówienia, gestykulacją i luzem. Ojciec Stach mówił przede wszystkim o odpowiedzialności za to co mówimy, jak mówimy i do kogo mówimy. Według słów ojca Stacha Chrześcijanie mają opanować świat! Pan Bóg nas o to prosił. Kościół nigdy nie miał takich możliwości głoszenia Słowa Bożego, jak dzisiaj. Ale czy umiemy je dobrze wykorzystać? 

ojciec Stach Nowak

W trakcie drugiego warsztatu swoją wiedzą dzielił się z nami pan Leszek Łuczyn – creative director agencji Opcon. Jego wykład „Jak pisać do Internetu, żeby cię czytano” był profesjonalny i przede wszystkim pouczający. Pan Leszek mówił konkretnie i z humorem. Było więc o nas – autorach, o was – odbiorcach i szczegółach technicznych. Zrobiłam całkiem spore notatki, do których będę często wracać.

Tego pana chyba nie trzeba przedstawiać :)

Na końcu wystąpił Szymon Hołownia. To jego pogadanka była najzabawniejsza i najbardziej osobista. Szanowny redaktor nie tylko chwalił, ale i wytykał błędy. Mówił na temat warsztatu i własnego stylu, który trzeba wypracować, a żeby to zrobić należy dużo czytać. Potrzebny jest również dystans do siebie i odrobina humoru. Jednemu z blogerów zaproponował nawet zapalenie tego, czy tamtego tak dla relaksu. Oczywiście żartował, ale chyba do wszystkich dotarło, o co chodzi z tym lekkim piórem.

Wszyscy prelegenci zaznaczali, że tytuł tekstu jest bardzo ważny i właśnie on przyciąga potencjalnych czytelników. Stąd mój prowokacyjny tytuł posta. Właśnie przeprowadzam badania, czy faktycznie się to sprawdza :-)

Trochę mi się torba wymiętoliła...

Przy wyjściu każdy dostał promocyjną torbę, w której znalazłam smyczkę do kluczy i książkę z tekstami blogerów! To dopiero niespodzianka! Przyznaję, że tomik sprawił mi ogromną radość i niemal spuchłam z dumy widząc w nim swoje nazwisko! Co jeszcze mogę powiedzieć? Chyba tylko DZIĘKUJĘ za wszystko! 


* Niektóre fotografie użyte w tekście pochodzą ze strony Stacja7.pl. Więcej zdjęć z warsztatów do zobaczenia tutaj 

33 komentarze:

 1. Sprawdza się :) Po przeczytaniu tytułu postanowiłam przjrzeć całość, bo coś mi się nie chciało w to wierzyć :D
  P.S. Super zdobywasz doświadczenie! Fajna sprawa z tą Stacją7.pl :)

  Agapik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak! :) na Stację zapraszam częściej, fajni ludzie, fajne miejsce, każdy znajdzie coś dla siebie :)

   Usuń
 2. Zazdroszczę uczestnictwa w warsztatach :) Stacja7 to rewelacyjne miejsce - ostatnio spędzam tam mnóstwo czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może naskrobiesz jakiś mały artykuł? :) albo duży jeśli masz ochotę :)

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tej stronie, zaglądnęłam - fajnie tam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję roczku Tobie i Stacji7. A tytuł faktycznie chwytliwy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! Nie wiedziałam, że tak aktywnie działasz! :) Gratulacje! Życzę wielu sukcesów :)
  Pan Hołownia jest genialny i uwielbiam go, pamiętam, że kilka lat temu był w moim liceum na spotkaniu (bo chodziłam do katolickiego) i mogłam w końcu zobaczyć go na żywo i posłuchać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Faktycznie słucha się go bardzo dobrze :)

   Usuń
 6. No, no- gratuluję wydrukowanego nazwiska w książce :)!

  OdpowiedzUsuń
 7. Również zazdroszczę Ci Marto:)))) Ach jak ja bym chętnie pojechała na takie warsztaty...
  Jedynie gdzie jeżdżę, to raz w miesiącu do Łodzi, do Jezuitów na msze o uzdrowienie. Fantastyczna sprawa. Śpiew chóru, gry na gitarze, klaskanie podczas śpiewu itp. oraz za każdym razem świetne, budujące kazanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Msze w klasztorach są dla mnie zawsze fajniejsze niż zwykłych kościołach. Bracia potrafią stworzyć bardziej przyjazny klimat, mówią od serca, jakby starali się bardziej :)

   Usuń
  2. Tak, masz na pewno rację. Podziwiam Cię również za Twoje publikacje i działalność w Stacji7 !!
   To powinnam w ogóle najpierw napisać i pogratulować Ci serdecznie. Chyba poprzednia późna godzina wpisu zamąciła mi w głowie i nie zwróciłam uwagi na tak ważne fakty!!!

   Usuń
 8. Nie słyszałam nigdy o Stacji 7, ale zarz luknę w link :)
  Zazdroszczę, że miałaś możliwość zobaczenia na żywo pana Szymona. Bardzo go cenię za nietypowe podejście do spraw wiary.
  Cieszę się również twoim szczęściem z powodu ciekawych, rzeczowych niespodzianek:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też go bardzo cenię :) w sumie jest z niego aktywny działacz, więc pewnie kiedyś zawita w Twoją okolicę z jakimś spotkaniem autorskim :)

   Usuń
 9. Boszsz, aż strach pomyśleć, co by skapnęło spod mojego pióra po zajaraniu jednego skręta :PPP

  OdpowiedzUsuń
 10. Warsztaty wyglądają na bardzo ciekawe :) Na stronę stacja7 wchodzę dość rzadko, ale tylko z jednego względu - panuje tam straszny chaos. Nie mogę nigdy się tam odnaleźć.
  A może pokusiłabyś się o podsumowanie wystąpienia Szymona Hołowni? Temat naprawdę interesujący. Myślę, ze jego rady przydałyby się wielu blogerom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez cały czas kręcił nas pan kamerzysta, więc podejrzewam, że filmiki z poszczególnych warsztatów będą gdzieś udostępnione :) jak tylko czegoś się dowiem, to dam znać :) kto będzie miał ochotę, to sobie obejrzy :)

   Usuń
 11. Nie znałam tej strony Twojej działalności! Jestem pod wrażeniem! Wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Grunt to chwytliwy tytuł. :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe spotkanie:) W wolnej chwili poszperam na stronie magazynu:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratuluję interesujących warsztatów :-) Stacja7 kompletnie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne warsztaty. I ja chętnie bym w takich wzięła udział, chociaż takich babć jak ja tam nie było.
  Bardzo mnie cieszy, że młodzi chrześcijanie spotykają się w takim fantastycznym środowisku.
  I ja tam będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny artykuł! Tytuł rzeczywiście prowokacyjny :D

  OdpowiedzUsuń
 17. "Istota aspołeczna" to chyba znam inną Martę :):):)

  OdpowiedzUsuń
 18. Gratuluje Marta! zrobiłaś świetny użytek ze swoich talentów i dzielisz się nimi z Nami :) Tak trzymać! Ps. Istota aspołeczna ? To na pewno nie o Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba faktycznie tytuł działa:) Ciekawe spotkanie, Twoja relacja oczywiście też:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że Twój eksperyment z tytułem się powiódł - jak tylko go zobaczyłam, od razu rozdziawiłam usta i musiała się dowiedzieć o co chodzi ;) i dzięki Tobie zajrzałam na portal i przeczytałam kilka ciekawych artykułów :)

  OdpowiedzUsuń