niedziela, 26 stycznia 2014

Papież Franciszek podburza młodzież!


tytuł: Idźcie, zróbcie raban
autor: Marta Arbatowska, Ignacy Dudkiewicz, Dawid Gospodarek, Ewa Kiedio, Karol Kleczka, Agnieszka Krupa, Marcin Łukasz Makowski, Tomasz Rowiński, Błażej Strzelczyk, Marek Zając, Marzena Zdanowska, Piotr Żyłka
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2013
ilość stron: 100

moja ocena: 8/10

W trakcie pielgrzymi do ojczyzny w 1983 r. papież Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży słowami: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.” Trzydzieści lat później podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro papież Franciszek poprosił młodych dokładnie o to samo. Użył tylko nieco odmiennych słów.

Tytuł tomiku „Idźcie, zróbcie raban” nawiązuje bezpośrednio do wspomnianych słów Ojca Świętego. Wszystko rozchodzi się o ten „raban”, którym papież buntuje młodzież. O tym jak  wezwanie Franciszka rozumieją młodzi Polacy powiązani bezpośrednio z różnymi katolickimi środowiskami dowiecie się właśnie z tej książeczki. Dwunastu autorów w dwunastu tekstach udowadnia jedno – młodzi są gotowi do działania! W końcu Pan Jezus też robił raban. Choć autorzy mają odmienne opinie, różne punkty widzenia i zwracają uwagę na odrębne detale, to wszyscy chcą coś robić, wziąć odpowiedzialność za siebie, za swoje otoczenie i za świat. Zwracają uwagę na lokalne apostolstwo, głoszenie Chrystusa ponad wszelkimi podziałami, pragną przenieść nauczanie papieża na polski grunt, są pełni entuzjazmu, reagują spontanicznie, domagają się sprawiedliwości, pomagają najuboższym, mają świeże spojrzenie na przyszłość.

Wszyscy autorzy tekstów wypowiadają się bardzo ciepło i serdecznie na temat samego Ojca Świętego. Najwięcej uwagi zwracają na jego zwyczajność „Papież chodzi, nie kroczy, pewnie je, a nie spożywa, i chyba też zwyczajnie się śmieje, a nie weseli.” (!!!) Ta normalność musi przyciągać młodych, którzy doceniają autentyczność, szczerość i prostolinijność papieża. Lektura tej niewielkich rozmiarów książeczki jest niesamowicie optymistyczna, budująca i motywująca do działania. A więc chodźmy, zróbmy raban! 


***
Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Panu Łukaszowi i Wydawnictwu WAM!

13 komentarzy:

 1. Pierwsze słyszę o tej pozycji, ale widzę, że tak czy siak, sporo może zdziałać. Może niektórych pobudzić do działania, skoro słowa papieża nie pomogły. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Młodzi działają inspirowani słowami Papieża- autentycznego i szczerego? Jaki entuzjazm, który się chwali :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że taka krótka ta lektura, ale z chęcią sięgne

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sam tytuł budzi pozytywne emocje, więc myślę, że dużo młodych ludzi skusi się na ową pozycję i co najważniejsze wyniesie z niej wiele cennych wartości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Inspirujące;) I po prostu bardzo pozytywne;)
  Co do tytułu postu, widzę że stosujesz rady z ostatnich warsztatów;)

  OdpowiedzUsuń
 6. O, tego się nie spodziewałam! Ale to oczywiście się chwali, niech młodzi działają!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytasz w ekspresowym tempie :) A jak Twoje obserwacje związane ze zmianą tytułów postów? Rzeczywiście więcej osób wchodzi na Twój blog?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten papież jest naprawdę bardzo autentyczny - nic dziwnego, że wielu swoim współpracownikom nadepnął na odcisk;) On oducza ojców Kościoła nadętości nabytej przez wieki i chwała mu za to :) książkę z chęcia przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cytat, który przytoczyłaś zachęcił mnie do zapoznania się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za religijnymi książkami, ale tą bym z chęcią przeczytała :D
  A cytat początkowy słyszałam dzisiaj na kazaniu w kościele :)

  PS. Powiem Ci, że te kontrowersyjne tytuły postów są naprawdę przyciągające :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmmm, nie słyszałam o tej pozycji, ale zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. I ja nie słyszałam, ale mimo, że ten Papież jest ciepłą i fajną osobą to Jana Pawła nikt nie zastąpi...

  OdpowiedzUsuń