wtorek, 31 grudnia 2013

To był dobry rok!Ostatni dzień roku zawsze skłania mnie do przemyśleń. Jaki był ten mijający rok 2013? Zdecydowanie dobry! Może zabrakło jakichś wyjątkowo wzniosłych przeżyć i fanfar, ale obyło się też bez dramatów. Wszyscy w miarę zdrowi i szczęśliwi. I ja też!

poniedziałek, 30 grudnia 2013

52 zmiany. Zmień swoje życie tydzień po tygodniu - Leo Babauta


tytuł: 52 zmiany. Zmień swoje życie tydzień po tygodniu
tytuł oryg.: 52 Changes
autor: Leo Babauta
wydawnictwo: Iuvi
rok wydania: 2013
ilość stron: 184

moja ocena: 7/10

Koniec roku zawsze wiąże się u mnie z noworocznymi postanowieniami. To nic, że później większość z nich nie wychodzi, ale lubię stawiać sobie cele i robić niewielkie plany na nadchodzący rok. „52 zmiany. Zmień swoje życie tydzień po tygodniu” Leo Babauty to książka, która pomoże wszystkim pragnącym zrealizować swoje postanowienia.

niedziela, 29 grudnia 2013

Zdrowych i wesołych... – Czeskie Opowieści


tytuł: Zdrowych i wesołych...
tytuł oryg.: Šťastné a veselé...
autor: Jan Balabán, Daniela Fischerová, Eva Hauserová, Irena Obermannová, Iva Pekárková, Jaroslav Rudiš, Petr Šabach, Martin Šmaus, Michal Viewegh
wydawnictwo: Good Books
rok wydania: 2008
ilość stron: 150

moja ocena: 7/10

Książki o tematyce świątecznej czyta się najprzyjemniej właśnie teraz, kiedy za oknem szybko robi się ciemno i zimno, na choince mrugają kolorowe światełka, a powietrze pachnie jeszcze niedawną Wigilią. Co prawda bożonarodzeniowe motywy mogą cieszyć również latem, szczególnie tych przekornych czytelników, ale powiedzmy sobie szczerze, że książki, których akcja dzieje się pod koniec grudnia zostały napisane po to, żeby czytać je właśnie teraz.

sobota, 28 grudnia 2013

Bon Jovi. Kiedy byliśmy piękni - Phil Griffin

tytuł: Bon Jovi. Kiedy byliśmy piękni
autor: Bon Jovi, Phil Griffin
wydawnictwo: Sine Qua Non
rok wydania:  2013
ilość stron: 192

moja ocena: 9/10

Bon Jovi. Amerykańska legenda rocka. Kapela znana i rozpoznawana na całym świecie. You Give Love A Bad Name,  Always, Livin' On A Prayer, Because We Can czy It’s My life potrafi zanucić chyba każdy fan rock’n’rolla. Aż dziwne, że album „Kiedy byliśmy piękni” jest pierwszą (ale jaką!) publikacją na temat grupy, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

czwartek, 26 grudnia 2013

Niech się panu darzy - Antoni Libera


tytuł: Niech się panu darzy
autor: Antoni Libera
wydawnictwo: Towarzystwo „Więź”
rok wydania: 2013
ilość stron: 128

moja ocena: 9/10

Nazwisko Antoniego Libery znałam jedynie ze słyszenia. Do sięgnięcia po jego książki ostatecznie przekonała mnie Ola z bloga Książki Oli. „Niech się panu darzy” to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego wybitnego pisarza, ale z pewnością nie ostatnie, bo obok literatury najwyższej próby nie można przejść obojętnie.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Wesołych Świąt!


Kochani! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałabym Wam wszystkim życzyć pomyślności Bożej, „czyli tego, żeby wszystko działo się po myśli Pana Boga” (jak to pisał ks. Twardowski).  Niech te nadchodzące dni będą przepełnione spokojem i radością, spotkaniami z najbliższymi, pysznym jedzonkiem i oczywiście żeby dla nikogo nie zabrakło prezentów pod choinką (najlepiej książkowych). I nie zapominajcie, że w tym wszystkim rozchodzi się o to maleństwo urodzone w ubogiej szopie.

niedziela, 22 grudnia 2013

Cierpiące Dusze. Opowieść o nawiedzeniach dusz czyśćcowych - ks. Marcello Stanzione


tytuł: Cierpiące Dusze. Opowieść o nawiedzeniach dusz czyśćcowych
tytuł oryg.: Apparizioni straordinarie delle anime del Purgatorio
autor: Marcello Stanzione
wydawnictwo: Esprit
rok wydania:  2013
ilość stron: 205

moja ocena: 7/10

Odnoszę wrażenie, że ks.  Marcello Stanzione wyspecjalizował się już w tematyce objawień wszelakiego rodzaju i ingerencji mieszkańców tamtej strony lustra w nasze ziemskie życie. Również jego najnowsza książka „Cierpiące Dusze. Opowieść o nawiedzeniach dusz czyśćcowych” porusza podobną tematykę.

piątek, 20 grudnia 2013

Aniołowie. Medytacje biblijne - Stanisław Biel


tytuł: Aniołowie. Medytacje biblijne
autor: Stanisław Biel SJ
wydawnictwo: WAM
rok wydania:  2013
ilość stron: 240

moja ocena: 7/10

Bardzo lubię wszelkie książki o aniołach. Ale tych prawdziwych, a nie lukrowatych duszkach z bajek dla grzecznych dzieci. Jedną z takich wartościowych pozycji jest tomik „Aniołowie. Medytacje biblijne” jezuity Stanisława Biela. Zaraz na wstępnie autor przypomina, że niebiańskie duchy są realnymi osobami. Ich istnienie przyjmujemy za coś oczywistego w dzieciństwie. Z czasem postać Anioła Stróża i kierowane do niego modlitwy sprawiają wrażenie infantylnych, dziecinnych i niepotrzebnych, a postać niebiańskiego opiekuna zostaje włożona gdzieś między bajki.

czwartek, 19 grudnia 2013

Demony miłości - Eve Edwards


tytuł: Demony miłości
tytuł oryg.: Queen's lady
autor: Eve Edwards
wydawnictwo: Egmont
rok wydania: 2013
ilość stron: 230

moja ocena: 6/10

Lubicie serie wydawnicze? Ja lubię, nawet bardzo, szczególnie kiedy opowieść jest dobra nie chcę rozstawać się z bohaterami zbyt szybko. Zawsze dłuży mi się czas pomiędzy jednym, a drugim tomem. Tym bardziej ucieszyłam się, że wydawnictwo Egmont nie kazało nam długo czekać na „Demony miłości”, czyli drugi tom „Kronik rodu Lacey”.

środa, 18 grudnia 2013

Tajemnica Boga - Karol Wojtyła

tytuł: Tajemnica Boga
autor: Karol Wojtyła
wydawnictwo: WAM
rok wydania:  2013
ilość stron: 96

moja ocena: 9/10

„Tajemnica Boga” to dla mnie jedna z najważniejszych książek tego roku. Cztery nabożeństwa-misteria opracowane przez ks. Karola Wojtyłę zostały niespodziewanie odnalezione przez ks. Szymon Fedorowicz, syna Jacka, który należał do „Środowiska” wikarego Wojtyły. Wszystkie cztery teksty powstały w 1951 r. w krakowskiej parafii św. Floriana i tam tez zostały wystawione przez studentów. Można przypuszczać, że Jacek Federowicz pełnił odpowiedzialną rolę w przygotowaniu misteriów, skoro to on stał się posiadaczem mocno sfatygowanych maszynopisów.

sobota, 14 grudnia 2013

Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii - Dariusz Michalski


tytuł: Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii
autor: Dariusz Michalski
wydawnictwo: MG
rok wydania: 2013
ilość stron: 496

moja ocena: 8/10

Moje dwie największe pasje – książki i muzyka wzięły się z nudy. Jestem pewna, że mama zaprowadziła mnie do biblioteki tylko po to, żeby mieć wreszcie trochę świętego spokoju. Nie inaczej było w przypadku muzyki... Miałam wtedy kilka lat. Może sześć, albo osiem. Nie pamiętam dokładnie, ale przecież nie to jest najważniejsze. Byłam chora, siedziałam w domu i nudziłam mamę, że się nudzę. Wtedy kochana rodzicielka pożyczyła od wujka gramofon i płytę Czerwonych Gitar. No i się zaczęło...

czwartek, 12 grudnia 2013

Alfabet Franciszka - Piotr Żyłka


tytuł: Alfabet Franciszka
autor: Piotr Żyłka
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2013
ilość stron: 216

moja ocena: 9/10

Oj działo się sporo w ostatnim Roku Wiary. Najpierw szokująca decyzja Benedykta XVI, później emocje związane z konklawe, a w końcu szaleństwo, które opanowało świat po wyborze nowego papieża. Przyznaję, miałam obawy, że zachwyt Ojcem Świętym jest tylko chwilowy, jakby modny i medialny. Ale na szczęście fenomen Franciszka twa nadal

środa, 11 grudnia 2013

Zasady śmiesznego zachowania - Emil Hakl


tytuł: Zasady śmiesznego zachowania
tytuł oryg.: Pravidla směšného chování
autor: Emil Hakl
wydawnictwo: Afera
rok wydania: 2013
ilość stron: 196

moja ocena: 8/10


„Zasady śmiesznego zachowania” to ponoć książka, którą Emil Hakl lubi najbardziej spośród swojego dorobku. Trochę to zabawne, ale i sympatyczne. W Czechach Hakl jest znany, czytany i lubiany, a krytyka nazywa go nawet „mistrzem mowy niezależnej”.

wtorek, 10 grudnia 2013

Mroczna wieża - Clive Staples Lewis


tytuł: Mroczna wieża
tytuł oryg.: The Dark Tower
autor: Clive Staples Lewis
wydawnictwo: Esprit
rok wydania:  2013
ilość stron: 272

moja ocena: 6/10

Tomik „Mroczna wieża” autorstwa C.S. Lewisa powstał trochę z przypadku. Wszystkie teksty w nim zawarte zostały niespodziewanie odnalezione i cudem ocalenie przed spaleniem. Całość została przegotowana do druku przez sekretarza Lewisa - Waltera Hoopera. Hooper jest również autorem wstępu oraz komentarzy do kilku opowiadań. Tym razem mamy do czynienia z Lewisem – autorem fantastyki. Osobiście najbardziej lubię go właśnie w takim wydaniu.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Nieskończoność - Holly-Jane Rahlens


tytuł: Nieskończoność
tytuł oryg.: Infinitissimo
autor: Holly-Jane Rahlens
wydawnictwo: Egmont
rok wydania:  2013
ilość stron: 456

moja ocena: 6/10

Nieskończoność” autorstwa amerykańskiej pisarki Holly-Jane Rahlens to najnowszy tom z serii Poza czasem wydawnictwa Egmont. Książka kusi przede wszystkim przepiękna, subtelna okładką oraz ciekawym opisem. W powieści łączą się dwa popularne ostatnio motywy: świat przyszłości i podróże w czasie.

sobota, 7 grudnia 2013

Namiętności Marii Małgorzaty - Lisa Samson


tytuł: Namiętności Marii Małgorzaty
tytuł oryg.: The Passion of Mary-Margaret
autor:  Lisa Samson
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2013
ilość stron: 352

moja ocena: 6/10


Z twórczością Lisy Samson spotkałam się po raz pierwszy przy okazji powieści „Odrodzenie May”. Co prawda lektura nie powaliła mnie na kolana, ale wystarczyła abym chciała poznać inne książki autorki.

czwartek, 5 grudnia 2013

Grandhotel. Powieść nad chmurami - Jaroslav Rudiš


tytuł: Grandhotel. Powieść nad chmurami
tytuł oryg.: Grandhotel
autor: Jaroslav Rudiš
wydawnictwo: Good Books
rok wydania: 2011
ilość stron: 240

moja ocena: 9/10

Jaroslav Rudiš, pisarz (český spisovatel :D), scenarzysta, autor komiksów, kabareciarz i muzyk z zamiłowania, germanista i historyk z wykształcenia, jest jednym z najpopularniejszych czeskich autorów młodego pokolenia. Na swoim koncie ma liczne nagrody literackie. W Polsce ukazały się trzy jego powieści oraz trzy komiksy, nazwane ładnie powieściami graficznymi, o przygodach Aloisa Nebela. Dziś chciałabym wam opowiedzieć o Fleischmanie i Grandhotelu.

wtorek, 3 grudnia 2013

Suknia ślubna - Rachel Hauck


tytuł: Suknia ślubna
tytuł oryg.: The Wedding Dress
autor: Rachel Hauck
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2013
ilość stron: 384

moja ocena: 7/10

Z twórczością Rachel Hauck spotkałam się przy okazji powieści „Był sobie książę”. Tym razem w bibliotece udało mi się upolować „Suknię ślubną”, która uśmiechała się do mnie uroczo romantyczną, różowa okładką. Nie spodziewałam się cudów, raczej lekkiego czytadła. Okazało się, że powieść jest całkiem dobra, a na pewno lepsza niż „Był sobie książę”.

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Obcy w domu - Raja Shehadeh


tytuł: Obcy w domu
tytuł oryg.: Strangers in the House
autor: Raja Shehadeh
wydawnictwo: Karakter
rok wydania: 2013
ilość stron: 344

moja ocena: 9/10

Raja Shehadeh, palestyński pisarz i prawnik, znany jest w Polsce z książki „Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie”, która nominowana była do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. „Obcy w domu” ma jeszcze bardziej autobiograficzny charakter. Jest to opowieść o ojcu i synu, dwóch bardzo bliskich i jednocześnie obcych ludziach mieszkających pod jednym dachem.

niedziela, 1 grudnia 2013

Uzdrawiająca siła pocieszenia - Anselm Grün


tytuł: Uzdrawiająca siła pocieszenia
tytuł oryg.: Lob der sieben Tröstungen. Was Leib und Seele gut tut
autor: Anselm Grün
wydawnictwo: Święty Wojciech
rok wydania: 2013
ilość stron: 236

moja ocena: 7/10

Tomiki takie jak ten przyciągają mnie do siebie swoim doskonałym wydaniem. Urocza okładka, mały format, twarda oprawa, gruby papier i fioletowa tasiemka do zaznaczania stron wystarczy, żebym chciała posiąść na własność tak śliczną książeczkę. Kiedy pierwsze oczarowanie minie, puls zaczyna zwalniać, a ja już podotykam sobie zachwycający tomik, wówczas zaczynam interesować się wnętrzem. W przypadku ojca Anselma Grüna z góry wiadomo, że lektura jego prozy będzie wartościowym przeżyciem.