poniedziałek, 29 lipca 2013

Korzeniec - Zbigniew Białas


tytuł: Korzeniec
autor: Zbigniew Białas
wydawnictwo: MG
rok wydania: 2011
ilość stron: 384

moja ocena: 7/10

Zbigniew Białas, pięćdziesięciokilkuletni pisarz, mieszkaniec Sosnowca, bardzo wykształcony człowiek, a nawet profesor nauk humanistycznych, stworzył powieść niezwykłą i w każdym calu wyjątkową. „Korzeniec”, bo o tej książce mowa, to taki trochę kryminał, a trochę powieść społeczno-obyczajowa z gęsto wplecionymi wątkami historycznymi. Co ciekawe geneza powieści sięga... kafelka z napisem „A. Korzeniec. Sosnowice”.

sobota, 27 lipca 2013

Paraiso Travel - Jorge Franco


tytuł: Paraiso Travel
tytuł oryg.: Paraiso Travel
autor: Jorge Franco
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2006
ilość stron: 238

moja ocena: 7/10

Kolumbijskiego pisarza Jorge Franco poznałam przy okazji jego debiutanckiej powieści „Rosario Tijeras". Była to miłość od pierwszego zdania. Jego kolejne dzieło miałam okazję przeczytać w ramach comiesięcznych spotkań DKK w mojej miejscowości. Choć „Paraiso Travel” można uznać za bardzo dobrą książkę, to jednak pozostaje daleko w tyle za „RosarioTijeras".  

środa, 24 lipca 2013

Magiczna cukiernia - Kathryn LittlewoodKathryn Littlewood, amerykańska pisarka i komik w jednym, charakteryzuje się niesamowitym poczuciem humoru i wielką słabością do ciasteczek czekoladowych. Wszystkie swoje zdolności łączy w powieściach dla młodzieży. Przeczytana przez mnie „Magiczna cukiernia” to pierwszy tom przezabawnej sagi o magicznej rodzinie Szczęsnych.

poniedziałek, 22 lipca 2013

Oczami Jezusa - Carver Alan Ames


tytuł: Oczami Jezusa
tytuł oryg.: Through the Eyes of Jesus
autor: Carver Alan Ames
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2013
ilość stron:584

moja ocena: 8/10

Chyba żadna książka spośród wszystkich przeczytanych w tym roku nie wprawiła mnie w tak wielkie zakłopotanie. Dlaczego? O tym za chwilę…

sobota, 20 lipca 2013

Modlitwa o wschodzie słońca - Rafał Lipkowski


tytuł: Modlitwa o wschodzie słońca
autor: Rafał Lipkowski
wydawnictwo: Novae Res
rok wydania: 2013
ilość stron:

moja ocena: 6/10

Debiut Rafała Lipkowskiego „Modlitwa o wschodzie słońca” jest całkiem dobrze napisaną powieścią o górach, marzeniach, przyjaźni i pokonywaniu własnych ograniczeń. Szczególnie teraz, w świetle ostatnich tragicznych wydarzeń związanych z polskimi himalaistami, ta książka nabiera nowego sensu. Co prawda nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na pytanie po co ludzie chodzą w tak niebezpieczne góry, ale po lekturze „Modlitwy....” rozumiem trochę więcej.

czwartek, 18 lipca 2013

Chłopiec, który wrócił z nieba - Kevin Malarkey, Alex Malarkeytytuł: Chłopiec, który wrócił z nieba
tytuł oryg.: The Boy Who Came Back from Heaven: A Remakable Account of Miracles, Angels, and Life beyond This World
autor: Kevin Malarkey, Alex Malarkey
wydawnictwo: Aetos
rok wydania: 2013
ilość stron: 272

moja ocena: 8/10

Co stanie się z nami po śmierci? To pytanie frapuje ludzkość od zarania dziejów. Historie o długim tunelu, drodze w kierunku światła, obezwładniającym szczęściu zna chyba każdy. Wszystkie relacje osób, które przeżyły śmierć kliniczną są do siebie podobne w pewnym stopniu. Opowieść Alexa, chłopca, który przekroczył niewidzialną granicę, odwiedził Niebo i wrócił, aby dać świadectwo, jest zupełnie inna, niż wszystko, co do tej pory czytaliście!

środa, 17 lipca 2013

Legendy maoryskie - Anna Janiec-McLaughlin, Monika RiddellZawsze lubiłam czytać zbiory bajek i baśni. Im bardziej były egzotyczne, tym bardziej mnie fascynowały. Jednak nigdy nie miałam do czynienia z opowieściami rodem z Nowej Zelandii. Choćby z tego względu niewielkich rozmiarów tomik „Legendy maoryskie” sprawił mi ogromną frajdę. Znów poczułam się kilkuletnią dziewczynką, która otwierając książeczkę wchodzi w fascynujący i nieznany świat, aby razem z bohaterami opowieści przezywać kolejne przygody.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Niewierna - Reyes Monforte


tytuł: Niewierna
tytuł oryg.: La infiel
autor: Reyes Monforte
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2013
ilość stron: 580

moja ocena: 6/10

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o kobietach, Europejkach, które wyszły za mąż za muzułmanów, przyjęły ich religię, zaakceptowały kulturę, a później przeszły przez piekło. „Niewierna”, najnowsza powieść Reyes Monforte - hiszpańskiej dziennikarki, porusza podobną problematykę.

piątek, 12 lipca 2013

Moja siostra mieszka na kominku - Annabel Pitcher


tytuł: Moja siostra mieszka na kominku
tytuł oryg.: My Sister lives on the Mantelpiece
autor: Annabel Pitcher
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
rok wydania: 2013
ilość stron:
moja ocena: 9/10

Powieść „Moja siostra mieszka na kominku”, debiut brytyjskiej pisarki Annabel Pitcher, szturmem wdarła się do świata literatury. Na polskim rynku wydawniczym książka ukaże się już na dniach pod szyldem wydawnictwa Papierowy Księżyc.

wtorek, 9 lipca 2013

Okularnica - Elżbieta Wojnarowska


tytuł: Okularnica
autor: Elżbieta Wojnarowska
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2013
ilość stron: 232

moja ocena: 6/10

W każdej klasie zawsze jest jakaś ofiara. Dziewczynka lub chłopiec do bicia, na którym skupia się niechęć kolegów. Ktoś, kogo się wyśmiewa, bo jest w jakimś stopniu inny, odstaje od reszty. Takim dzieciakiem jest Kaśka, tytułowa „Okularnica” z powieści Elżbiety Wojnarowskiej.

niedziela, 7 lipca 2013

Atak na chrześcijaństwo - o. Joseph Marie Verlinde


tytuł: Atak na chrześcijaństwo
autor: o. Joseph Marie Verlinde
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2013
ilość stron: 192

moja ocena: 7/10

Książka „Atak na chrześcijaństwo” składa się z pytań słuchaczy francuskiego Radia Noter-Dame i odpowiedzi o. Josepha Marie Verlinde uszeregowanych tematycznie tak, aby tworzyły logiczną całość. Rozmowa, której czytelnik staje się świadkiem koncentruje się głównie wokół nowych form duchowości i zagrożeń płynących z ich praktykowania.

piątek, 5 lipca 2013

Złoty most - Eva Völler


tytuł: Złoty most
tytuł oryg.: Zeitenzauber - Die goldene Brücke: Band 2
autor:  Eva Völler
wydawnictwo: Egmont
rok wydania: 2013
ilość stron: 440

moja ocena: 7/10

Evę Völler, niemiecką pisarkę, miałam przyjemność poznać przy okazji książki „Magiczna gondola”. Powieść, której akcja rozgrywa się w pięknej Wenecji zachwyciła mnie nie tylko malowniczą scenerią, ale przede wszystkim przeplatającymi się wątkami magii, przygody i miłości. Nareszcie na polskim rynku wydawniczym pojawił się drugi tom przygód Anny. „Złoty most” to udana kontynuacja swojej poprzedniczki. Z największą przyjemnością spędziłam kilka godzin podróżując w czasie. Tym razem miałam okazję odwiedzić siedemnastowieczny Paryż…

środa, 3 lipca 2013

Przypadek sprawił - Barbara Rybałtowska


tytuł: Przypadek sprawił
autor: Barbara Rybałtowska
wydawnictwo: Axis Mundi
rok wydania: 2013
ilość stron: 240

moja ocena: 7/10

Pani Barbara Rybałtowska jest jedną z moich ulubionych pisarek. O jej rodzinnej sadze opartej na wątkach autobiograficznych pisałam już wielokrotnie przy okazji omawiania poszczególnych tomów tej znakomitej serii. Nowa powieść pani Barbary była przeze mnie bardzo wyczekiwana, szczególnie, że autorka, za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, co jakiś czas informowała swoich fanów o postępach w pisaniu. Kiedy wreszcie listonosz przyniósł śliczną (okładka jest przepiękna), nowiutką i pachnącą drukarnią książkę od razu przystąpiłam do lektury. „Przypadek sprawił”, bo o tej powieści mowa, całkowicie spełniła moje oczekiwania i udowodniła, że pani Rybałtowska cały czas jest w doskonałej formie!

poniedziałek, 1 lipca 2013

W szpilkach od Manolo - Agnieszka Lingas-Łoniewska


tytuł: W szpilkach od Manolo
autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
wydawnictwo: Novae Res
rok wydania: 2013
ilość stron: 236

moja ocena: 7/10

Powieść „W szpilkach od Manolo” postanowiłam przeczytać z przekory. Nie lubię tzw. literatury kobiecej, bo zawsze podczas lektury czuję się jakby ktoś próbował ze mnie zrobić idiotkę. Od samego patrzenia na szpilki jest mi niewygodnie, a na modzie zupełnie się nie znam. Musiałam nawet googlować tego Manolo, żeby sprawdzić co to za jeden. Do lektury podeszłam sceptycznie, ale szybko przekonałam się, że we wszystkich entuzjastycznych opiniach, które czytałam  jest więcej, niż tylko ziarnko prawdy.