niedziela, 30 czerwca 2013

Sting i koncert finałowy Life Festival Oświęcim!


Czwarta edycja Life Festival Oświęcim przeszła już do historii. Ostatniego dnia imprezy nawet kapryśna pogoda dopisało i obyło się bez deszczu. Trochę przypadkiem na koncert finałowy udało mi się wybrać z całą rodziną. Co prawda miałam dwa bilety dla siebie i dla mamy, ale na ostatnią chwilę udało mi się wygrać darmową wejściówkę, a jeden bilet podarowała mi koleżanka, tak więc tata i siostra również towarzyszyli nam w zabawie. 

sobota, 29 czerwca 2013

Opowiadania wszystkie - Leopold Tyrmand


tytuł: Opowiadania wszystkie
autor: Leopold Tyrmand
wydawnictwo: MG
rok wydania: 2012
ilość stron: 384

moja ocena: 8/10
  
Kolejne spotkanie z prozą Leopolda Tyrmanda i kolejny zachwyt. Wiem, robię się już nudna w tych ciągłych ochach i achach nad jego twórczością, ale nie potrafię inaczej. Tym razem sięgnęłam po tom „Opowiadania wszystkie”, w którym zawartych zostało czternaście krótkich opowieści.

czwartek, 27 czerwca 2013

"Zamach na Mozarta", czyli spektakl rozpoczynający Life Festival OświecimW Oświęcimiu, mieście, z którym od lat jestem związana różnymi więzami, ruszyła wczoraj czwarta edycja Life Festival Oświęcim. Impreza promująca wzniosłe idee dorobiła się już nawet swojej renomy. Razem z koleżanką wybrałam się na spektakl „Zamach na Mozarta”, który zainaugurował tegorocznego Life’a. Na jeden scenie wystąpił Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i Grupa MoCarta. Zabawa była przednia, cała publika płakała ze śmiechu, a aktorzy wychodzili z siebie, żeby sprostać oczekiwaniom odbiorców. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie Zbigniew Zamachowski, który jest prawdziwym człowiekiem-orkiestrą. Nie dość, że świetnie śpiewa, to jeszcze gra na wszystkim. W trakcie występu grał na kontrabasie, gitarze zwykłej i elektrycznej, flecie, jakiejś małej fujarce, pianinie, cymbałkach, trójkącie i takich wielkich bębnach. No cóż, nadal nie mogę wyjść z podziwu jak można być tak muzykalnym.

środa, 26 czerwca 2013

Sezon migracji na Północ - At-Tajjib Salih


tytuł: Sezon migracji na Północ
tytuł oryg.: Mausim al-hidżra ila asz-szimal
autor: At-Tajjib Salih
wydawnictwo: Smak Słowa
rok wydania: 2010
ilość stron: 136

moja ocena: 8/10

Powieść „Sezon migracji na Północ” polecił mi mój lektor języka angielskiego. Pod względem nauki języka najprawdopodobniej nie robię żadnych postępów, ale pewne jest, że dzięki lekcjom rozwijam się literacko i kulturalnie. Autorem wspomnianej wcześniej książki jest jeden z najpopularniejszych sudańskich pisarzy na świecie - At-Tajjib Salih. Jego najsławniejszym dziełem jest właśnie „Sezon migracji na Północ”. Publikacja ta zdobyła tytuł najważniejszej powieści arabskiej XX wieku, została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Nie obyło się również bez skandali, gdyż po pierwszej publikacji w 1966 r. książka uznana została za bluźnierczą i pornograficzną, przez co w Egipcie objęta została zakazem druku na prawie trzydzieści lat. Zakaz ten nadal obowiązuje w krajach Zatoki Perskiej i w Sudanie.

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Zobaczyć Boga - o. Joachim Badeni OP


tytuł: Zobaczyć Boga
autor: o. Joachim Badeni OP
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2013
ilość stron:170

moja ocena: 8/10
  
Podobno bardzo łatwo można zobaczyć Boga. Wystarczy tylko wiara i modlitwa kontemplacyjna. O tym właśnie traktuje najnowsza książka ojca Joachima Badeniego „Zobaczyć Boga”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Esprit.

czwartek, 20 czerwca 2013

Byłem zły - Antonio Ferrara


tytuł: Byłem zły
tytuł oryg.: Ero cattivo
autor: Antonio Ferrara
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2013
ilość stron: 156

moja ocena: 9/10

Powieść „Byłem zły” włoskiego pisarza Antonio Ferrara skusiła mnie do siebie intrygującym tytułem i zielonookim chłopakiem na okładce. Oczekiwałam, że będzie dobra, bo wydawnictwo WAM nie wydaje słabych książek, ale aż takich emocji to się nie spodziewałam!

wtorek, 18 czerwca 2013

Karzeł - Pär Lagerkvist


tytuł: Karzeł
tytuł oryg.: Dvärgen
autor: Pär Lagerkvist
wydawnictwo: Promic
rok wydania: 2013
ilość stron: 240

moja ocena: 7/10

Pär Lagerkvist jest szanowanym szwedzkim pisarzem i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1951 r.). W Polsce znany jest głownie jako autor powieści „Barabasz”, która swego czasu okrzyknięta została arcydziełem. Obecnie wydawnictwo PROMIC postanowiło przypomnieć polskiemu czytnikowi cykl „Zło”, w skład którego weszły trzy powieści: „Mariamne”, „Kat” i „Karzeł”. Osobiście miałam przyjemność czytać tą ostatnią i stwierdzam, że koniecznie muszę nadrobić dwa pozostałe tytuły.

niedziela, 16 czerwca 2013

Czułym okiem - Tomasz Jastrun


tytuł: Czułym okiem
wydawnictwo: Zwierciadło
rok wydania: 2013
ilość stron: 224

moja ocena: 7/10

Bardzo lubię poezję. Jak byłam trochę młodsza całymi dniami szukałam nowych wierszy, albo po raz setny czytałam te, które już zdążyłam polubić. Pewnego dnia, gdzieś zupełnie przypadkiem, wpadł mi w ręce ten erotyk:

piątek, 14 czerwca 2013

Bractwo Bang Bang - Greg Marinovich, João Silva

tytuł: Bractwo Bang Bang
tytuł oryg.: The Bang-Bang Club
autor: Greg Marinovich, João Silva
wydawnictwo: Sine Qua Non
rok wydania: 2012
ilość stron: 306

moja ocena: 8/10


Bractwem Bang Bang nazywano czterech młodych fotoreporterów wojennych – Grega Marinovicha, João Silva, Kena Oosterbroeka i Kevina Cartera. Oosterbroek i Carter już nie żyją. Pozostała dwójka postanowiła podzielić się ze światem swoją prywatną, traumatyczną historią, a nie tylko tą znaną ze zdjęć.

wtorek, 11 czerwca 2013

Zamieć - Władimir Sorokin


tytuł: Zamieć
tytuł oryg.: Метель
autor: Władimir Sorokin
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2013
ilość stron: 176

moja ocena: 8/10

Władimir Sorokin jest jednym z najpopularniejszych współczesnych rosyjskich pisarzy. Był nominowany do  rosyjskiej Nagrody Bookera, a jego dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków. Na naszym rynku wydawniczym ukazało się siedem książek z jego nazwiskiem na okładce, więc twórczość rosyjskiego autora nie jest obca polskiemu czytelnikowi. W moim przypadku  dopiero najnowsza „Zamieć” pozwoliła mi na bliższe poznanie tego twórcy.

niedziela, 9 czerwca 2013

Tak blisko... - Tammara Webber


tytuł: Tak blisko...
tytuł oryg.: EasyTammara Webber
autor: Tammara Webber
wydawnictwo: Jaguar
rok wydania: 2013
ilość stron: 336

moja ocena: 8/10

„Tak blisko…” to obyczajowa powieść amerykańskiej pisarki Tammary Webber, która napisana została z myślą o młodych kobietach. Doskonale wpasowałam się w grupę docelową i muszę przyznać, ze dałam się złapać w sidła tej historii. Do samego końca nie mogłam się oderwać od książki, a przez kilka dni nie mogłam myśleć o niczym innym. Ten tekst piszę z perspektywy czasu, gdy wszystkie emocje już opadły. Teraz to nawet chce mi się śmiać z mojej własnej naiwności. Ale po kolei…

czwartek, 6 czerwca 2013

Pogromca wilków. Trzy duety literackie - Martin Pollack, Christoph Ransmayr

tytuł: Pogromca wilków. Trzy duety literackie
autor: Martin Pollack, Christoph Ransmayr
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2012
ilość stron: 64
moja ocena: 9/10

Martin Pollack i Christoph Ransmayr – dwóch zasłużonych pisarzy austriackich, ten pierwszy dobrze znany polskiemu czytelnikowi, ten drugi nieco mniej. Obaj przyjechali do Polski w poszukiwaniu zaginionych historii. Stworzyli duet doskonały, który zaowocował niewielkim zbiorkiem zaledwie trzech reportaży. Ten tomik nawet trudno nazwać książką. Zaledwie 64 strony. Przecież nawet zeszyty produkują grubsze. Jednak ilość w tym przypadku nijak się ma do jakości. Minimum treści przekłada się na maksimum emocji! Kilkustronicowe reportaże wywołują niepokój, strach, że coś ważnego nam umyka. Swoimi tekstami autorzy ocalą od zapomnienia historie trzech ludzi dotkniętych piętnem okrutnej wojny. A co z resztą? Podobnych opowieści mogą być miliony. Kto dziś o nich pamięta? Kto przejmuje się tym co było kiedyś?

wtorek, 4 czerwca 2013

Koniec człowieczeństwa - Clive Staples Lewis

tytuł: Koniec człowieczeństwa
tytuł oryg.: The Abolition of Man
autor: Clive Staples Lewis
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2013
ilość stron: 123

moja ocena: 6/10

Clive Staples Lewis, autor niezapomnianej serii książek dla dzieci cieszy się ogromną sławą i popularnością. Choć to „Opowieści z Narnii” przyniosły mu rozgłos, niemniej jednak to jego twórczość eseistyczna i krytyczna wyniosła go do rangi autorytetu. 

niedziela, 2 czerwca 2013

Życie to iluzja - Tomasz Karandysz


tytuł: Życie to iluzja
autor: Tomasz Karandysz
wydawnictwo: Novae Res
rok wydania: 2013
ilość stron: 372

moja ocena: 5/10

„Życie to iluzja” to debiutancka powieść dwudziestosześcioletniego
Tomasza Karandysza. Autor jest moim równolatkiem, dlatego bardzo byłam ciekawa co też wyszło spod pióra tak młodego twórcy.