środa, 27 lutego 2013

Odrodzenie May - Lisa Samson


tytuł: Odrodzenie May
tytuł oryg.: Resurrection In May
autor: Lisa Samson
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2012
ilość stron: 376

moja ocena: 6/10
 
„Odrodzenie May” amerykańskiej pisarki religijnej Lisy Samson to pierwsza powieść z serii Labirynty, którą miałam okazję przeczytać. I choć lektura nie sprostała wszystkim moim oczekiwaniom, to jestem pewna, że sięgnę po kolejne tomy z niniejszej serii.

poniedziałek, 25 lutego 2013

Ostatni Smokobójca - Jasper Fforde


tytuł: Ostatni Smokobójca
tytuł oryg.: The Last Dragonslayer
autor: Jasper Fforde
wydawnictwo: Sine Qua Non
rok wydania: 2013
ilość stron: 320

moja ocena: 7/10

„Dwoje ludzi próbowało mnie zabić, grożono mi więzieniem, dostałam szesnaście propozycji małżeństwa, zostałam wyjęta spod prawa przez króla Snodda. To wszystko i jeszcze więcej stało się w zaledwie kilka dni. Nazywam się Jennifer Strange”. Tyle wystarczyło, aby mnie zaintrygować i całkowicie skupić moją uwagę, na nowej powieści nieznanego mi wcześniej, brytyjskiego pisarza Jaspera Fforde'a.

sobota, 23 lutego 2013

Trylogia Czasu - Kerstin Gier

tytuł: Czerwień Rubinu, Błękit Szafiru, Zieleń Szmaragdu, 
tytuł oryg.: Rubinrot,  Saphirblau, Smaragdgrün
autor: Kerstin Gier
wydawnictwo: Egmont
rok wydania: 2011, 2011, 2012
ilość stron: 344, 364, 360

moja ocena: 5/10

Kerstin Gier jest niemiecką autorka powieści dla kobiet. Jej „Trylogia Czasu” szturmem wdarła się na listy bestsellerów i wynosiła autorkę na szczyt popularności. Mnie również skusiły bajecznie piękne okładki książek, pozytywne recenzje i ogólny entuzjazm związany z tą serią. Niestety moje oczekiwania nie zostały spełnione. Początkowo myślałam o napisaniu trzech osobnych recenzji, ale w końcu uznała, że musiałabym się zbytnio powtarzać i postanowiłam zawrzeć ocenę trzech tomów w jednym tekście.

czwartek, 21 lutego 2013

Matka Świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko - Milena Kindziuk


tytuł: Matka Świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko
autor: Milena Kindziuk
wydawnictwo: Znak
rok wydania: 2012
ilość stron: 304

moja ocena: 8/10

Bardzo lubię postać ks. Jerzego Popiełuszki. To dla mnie taki trochę zbuntowany święty. Niepolukrowany i nieugłaskany. Ze wszystkimi ludzkimi słabościami. Z niewygładzonym życiorysem. Powszechnie wiadomo, że palił papierosy, interesował się samochodami, lubił psy.  Nawet oficjalna aureolka nad głową nie odarła go z człowieczeństwa. I dobrze! Przy okazji beatyfikacji ks. Jerzego na polskim rynku wydawniczym ukazało się wiele pozycji przybliżających życie i działalność świętego. Jednak dopiero w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka „Matka Świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko” traktująca o matce szanownego Błogosławionego.

wtorek, 19 lutego 2013

Bracia Sisters - Patrick DeWitt


tytuł: Bracia Sisters
tytuł oryg.:  The Sisters Brothers
autor: Patrick DeWitt
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2013
ilość stron: 334

moja ocena: 8/10

Wydawnictwo Czarne zawsze kojarzyło mi się z genialną serią Reportaże i dziełami Andrzeja Stasiuka. Ostatnimi czasy odkryłam dla siebie serię Proza. Po wybitnej powieści Sary Shilo „Krasnoludki nie przyjdą przyszła pora na rozsławionych „Braci Sisters”. Powieść Patricka DeWitt'a została już doceniona na świecie i zgarnęła całkiem sporo branżowych nagród. Autor przywrócił do życia zapomniany gatunek jakim jest western. To taki jego ukłon w stronę literatury rodem z Dzikiego Zachodu.

sobota, 16 lutego 2013

Mea Culpa - Barbara Rybałtowska


tytuł: Mea Culpa
autor: Barbara Rybałtowska
wydawnictwo: Axis Mundi
rok wydania: 2010
ilość stron: 472

moja ocena: 7/10

Kolejny, czwarty już tom sagi Barbary Rybałtowskiej rozpoczyna się w momencie składania przez Kasię dokumentów na studia. Większość wydarzeń skupiona została właśnie wokół postaci Kasi. Śledzimy jej życie w akademiku, nowe przyjaźnie, problemy z Januszem i rozwijającą się  znajomość z Piotrem. Ponadto poznajemy dalsze losy małżeństwa Zosi i Teofila oraz wesołej gromadki ich dzieci i psa. Do powieści została wprowadzona nowa bohaterka – ekscentryczna artystka Maja Tarnawska, dla której Markiewiczówna przepisuje rękopisy. Między obiema kobietami od razu rodzi się przyjaźń, mimo dzielącej ich różnicy wieku.

czwartek, 14 lutego 2013

Na ziemi świętej. Tam gdzie ziemia dotyka nieba - Jacek Święcki


tytuł: Na ziemi świętej. Tam gdzie ziemia dotyka nieba
autor: Jacek Święcki
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2012
ilość stron: 256

moja ocena: 7/10

Muzułmanie przynajmniej raz w życiu muszą odbyć pielgrzymkę do Mekki. I choć chrześcijanie nie maja tego narzuconego „z góry”, to jednak coraz więcej wiernych decyduje się na podróż śladami życia Jezusa. Zobaczyć na własne oczy kolebkę chrześcijaństwa – to musi być wielkie przeżycie. Organizacja takiej wyprawy nie jest trudna. W końcu w dzisiejszych czasach świat stoi przed nami otworem. Z odpowiednim zapasem gotówki można pojechać dosłownie wszędzie.

niedziela, 10 lutego 2013

Krasnoludki nie przyjdą - Sara Shilo


tytuł: Krasnoludki nie przyjdą
autor: Sara Shilo
język oryg.: hebrajski
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2013
ilość stron: 255

moja ocena: 9/10

Sara Shilo jest izraelską pisarką, autorką książek dla dzieci, laureatką wielu  prestiżowych nagród. Jej powieść dla dorosłych czytelników „Krasnoludki nie przyjdą” ukazała się na polskim rynku dzięki wydawnictwu Czarne zaraz na początku roku w serii „Proza świata”.  I już teraz jestem     pewna, że będzie to jedna z najlepszych książek 2013 roku.

piątek, 8 lutego 2013

Wiatr - Wiadomość do mnie - Miriam Dubini


tytuł: Wiatr - Wiadomość do mnie
tytuł oryg.:  Aria - Messaggio per me
autor: Miriam Dubini
wydawnictwo: Dreams
rok wydania: 2012
ilość stron: 192

moja ocena: 8/10

Zapewne wszyscy pamiętają wierszyk Juliana Tuwima o Dyziu marzycielu. Chłopiec leży na łące, patrzy w niebo i marzy, aby białe obłoczki były z kremu waniliowego, a różowe okazały się lodami malinowymi. Przywołałam postać małego marzyciela, bo powieść „Wiatr - Wiadomość do mnie” jest uosobieniem wszelkich jego pragnień. Delikatna jak krem waniliowy, lekko kwaskowata jak maliny, romantycznie słodka jak czekolada. Przypomina sen, z którego czytelnik nie chce się obudzić.

środa, 6 lutego 2013

Niespokojne kości - Melvin R. Starr


tytuł: Niespokojne kości
tytuł oryg.: The Unquiet Bones
autor:  Melvin R. Starr
wydawnictwo: Promic
rok wydania: 2012
ilość stron: 304

moja ocena: 8/10

Akcja powieści „Niespokojne kości” rozgrywa się w czternastowiecznej Anglii. Młodzieniec imieniem  Hugh z Singelton szuka własnego miejsca w świecie. Myśli o karierze kapłana, gdyż jako najmłodszy w rodzinie nie może liczyć na schedę po ojcu. Chłopak chętnie się uczy, więc rozpoczyna studia w Oxfordzie. Dzięki odziedziczonej po przyjacielu książce Hugh decyduje się na profesję chirurga. Kończy więc stosowne nauki i otwiera prywatna praktykę. Zrządzenie losu sprawia, że młodzieniec udziela pierwszej pomocy pewnemu szlachcicowi. Wdzięczny lord Gilbert szybko sprowadza medyka na swój dwór w Bampton i proponuje mu ciepłą i spokojną posadę miejscowego lekarza. Oczywiście Hugh zgadza się na proponowane warunki i rozpoczyna nowe życie. Pewnego dnia podczas wyjątkowo nieprzyjemnej pracy opróżniania zamkowego szamba miejscowi chłopi znajdują ludzkie kości. Z wiadomych przyczyn na miejsce wezwany zostaje mistrz Hugh, który po oględzinach stwierdza morderstwo. Lord Gilbert zleca młodemu medykowi rozwiązanie tej jakże tajemniczej zagadki.

poniedziałek, 4 lutego 2013

Pogromcy nudy - Iwona WilmowskaW niewielkim miasteczku Milandii zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ludzie i zwierzęta popadają w osobliwe otępienie. Zagadkę tajemniczej choroby postanawia rozwikłać lokalny detektyw Fidrygał. Wraz ze swoim wiernym osłem Patatajem ruszają na przeciw przygodzie. W drodze poznaje rycerza Leszka Bez Szpady i krasnala Teodora, który ukrywa pewien sekret. Przyjaciele udają się do Budyniowego Zamku, aby rozmówić się z królem. Na miejscu zostają zaproszeni na przyjęcie urodzinowe kapryśnej Księżniczka Która Mówi Nie. Co można podarować królewskiej córce, która ma już wszystko? Ponadto odkrywają, że sprawczynią nieszczęść jest nie kto inny, jak Nuda we własnej osobie. Przyjaciele bez wahania podejmują się niebezpiecznej misji pokonania Nudy. Mogą to uczynić tylko za pomocą trzech specjalnych przedmiotów, które są w posiadaniu trzech Leniwych Sióstr – Apatei, Letargii i Rutynei. Jak przechytrzyć Siostry? W jaki sposób zakończy się ostateczna potyczka między pogromcami, a Nudą? Tego wszystkiego dowiecie się z tej wspaniałej powieści!

niedziela, 3 lutego 2013

Problem cierpienia - Clive Staples Lewis


tytuł: Problem cierpienia
tytuł oryg.:  The Problem of Pain
autor: Clive Staples Lewis
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2010
ilość stron: 200

moja ocena: 6/10


C.S. Lewis jest już pisarzem kultowym. Status ten zyskał dzięki swoim „Opowieściom z Narni”, które od wielu lat bawią kolejne pokolenia dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze wstydem przyznaję, że lekturę tego dzieła mam jeszcze przed sobą, a świat Narni znam głównie z ekranizacji. Fascynującą twórczość pisarza znam z powieści „Dopóki mamy twarze”, która w 2010 r. wdarła się szturmem pod polskie strzechy. Wiedziałam również, że C.S. Lewis zajmował się historią i teologią, a na swoim koncie ma także utwory o tematyce religijno-filozoficznej. Od dawna chciałam przeczytać którąkolwiek z tych publikacji i przekonać się co ma do powiedzenia angielski pisarz na temat fundamentalnych wartości w życiu człowieka.