czwartek, 31 stycznia 2013

Pink Floyd - Prędzej świnie zaczną latać - Mark Blaketytuł: Pink Floyd - Prędzej świnie zaczną latać
tytuł oryg.: Comfortably Numb: The Inside Story of Pink Floyd
autor:  Mark Blake
wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
rok wydania: 2013
ilość stron: 560

moja ocena: 8/10

„Hey, Teacher, leave them, kids, alone!” Któż z nas w latach szkolnych nie nucił „Another brick in the wall (part II)" z uśmiechem?  Już wtedy, kiedy ja byłam dzieciakiem, Pink Floyd miał za sobą burzliwą przeszłość i status legendy na koncie. Dla niektórych ta muzyka była objawieniem geniuszu. Ja natomiast twórczość Pink Floyd znam raczej w niewielkim stopniu. Oczywiście potrafię zanucić te najsławniejsze kawałki, które zyskały już miano arcydzieła. Zapewne nie jest to wielki wyczyn, bo każdy fan muzyki rockowej mógłby odśpiewać te kilka najważniejszych utworów Floydów. Mimo wszystko z zainteresowaniem sięgnęłam po pozycję „Pink Floyd - Prędzej świnie zaczną latać” autorstwa dziennikarza muzycznego Marka Blake'a.

środa, 30 stycznia 2013

Ojciec - Karol Arentowicz


tytuł: Ojciec
wydawnictwo: IMG Partner
rok wydania: 2011
ilość stron: 98

moja ocena: 8/10

Autor, ukryty pod pseudonimem Karol Arentowicz, jest filologiem, doktorem nauk humanistycznych. Rozczarowany praca naukowca, porzucił Polską Akademie Nauk i parał się różnych zawodów. W swoim pisarstwie porusza tylko te kwestie, które uważa za istotne. Jako Karol Arentowicz opublikował jeszcze „Bajki dla niektórych dorosłych”. Ponadto jest jeszcze autorem dwóch innych książek, które wydał pod innym kryptonimem.

sobota, 26 stycznia 2013

Trafny wybór - Joanne Kathleen Rowlingtytuł: Trafny wybór
tytuł oryg.:  The Casual Vacancy
autor: Joanne Kathleen Rowling
wydawnictwo: Znak
rok wydania: 2012
ilość stron: 512

moja ocena: 8/10
Wiadomość o nowej powieści J.K. Rowling wywołała niemałe zamieszanie w literackim świecie. Od początku zwracano uwagę, że nowy utwór pisarki przeznaczony będzie dla dorosłych czytelników. Machina promocyjna ruszyła i z każdej strony byliśmy bombardowani nowinkami związanymi z pojawieniem się „The Casual Vacancy” najpierw na brytyjskim, a później na polskim rynku wydawniczym. Sama osobiście podeszłam do tematu niezwykle spokojnie. Od razu zaznaczam, że serię o przygodach Harrego Pottera uwielbiam i doceniam wkład i zasługi Pani Rowling na polu literatury młodzieżowej. To, że postanowiła napisać powieść dla dorosłych tylko dobrze o niej świadczy, ponieważ oznacza to, że autorka chce się rozwijać, podejmuje nowe wyzwania i nie spoczęła na laurach. Od razu po polskiej premierze „Trafnego wyboru” mój osobisty egzemplarz wylądował na półce. Posypały się pozytywne recenzje, a jednak długo nie mogłam przekonać się do lektury. Chodziłam wokół tomu z nieufnością, przeczytałam pierwszy rozdział i odłożyłam książkę na półkę. W końcu postanowiłam sobie, że muszę przeczytać powieść. Przeczytałam. I od kilku dni nie mogę myśleć o niczym innym...

czwartek, 24 stycznia 2013

Koło graniaste - Barbara Rybałtowska


tytuł: Koło graniaste
autor: Barbara Rybałtowska
wydawnictwo: Axis Mundi
rok wydania: 2008
ilość stron: 322

moja ocena: 8/10

Jak zwykle stosik książek czekał na przeczytanie. Ale jak tylko listonosz przyniósł paczkę z dalszymi częściami sagi Barbary Rybałtowskiej rzuciłam wszystko w kąt. W tamtym momencie nic nie było ważniejsze niż poznanie dalszych losów Zosi i Kasi.

niedziela, 20 stycznia 2013

Magiczna gondola - Eva Völler


tytuł: Magiczna gondola
tytuł oryg.:  Zeitenzauber: Die magische Gondel
autor: Eva Völler
wydawnictwo: Egmont
rok wydania: 2012
ilość stron: 464

moja ocena: 7/10

Podobno z czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży nie jest najlepiej. Podobno młodzi ludzie nie czytają książek. Trudno w to jednak uwierzyć patrząc na wszystkie publikacje dla maluchów i nastolatków, które pojawiają się na polskim rynku. Wydawcy prześcigają się w walce o młodego czytelnika. Dzięki temu na rodzimym rynku wydawniczym ukazują się światowe bestsellery literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jedną z takich właśnie książek jest „Magiczna gondola” niemieckiej pisarki Evy Völler. Autorka wykorzystała popularny ostatnimi czasy motyw podróży w czasie i stworzyła wspaniałą bajkę nie tylko dla nastolatek.

czwartek, 17 stycznia 2013

Urojenie - Janusz Koryl

  
tytuł: Urojenie
autor: Janusz Koryl
wydawnictwo: Dreams
rok wydania: 2013
ilość stron: 216

moja ocena: 7/10

Janusz Koryl urodził się w 1962 r. w Rzeszowie. Ukończył studia polonistyczne. Pisze poezję, prozę, reportaże. W 2011 r. jego powieść „Sny” zdobyła tytuł Książki Roku. O tym wszystkim dowiedziałam się z okładki. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym autorze, ponieważ jestem ignorantką i zupełnie nie wierzę we współczesną literaturę polską. Za to pokładam wiarę i nadzieję w Wydawnictwie Dreams, które przecież specjalizuje się w beletrystyce z najwyższej półki. Dlatego też najnowsza książka Janusza Koryla „Urojenie” od razu zyskała u mnie duży kredyt zaufania. Ale do rzeczy…

wtorek, 15 stycznia 2013

Filip - Leopold Tyrmand


tytuł: Filip
autor: Leopold Tyrmand
wydawnictwo: MG
rok wydania: 2012
ilość stron: 472

moja ocena: 8/10

Kolejne spotkanie z prozą Leopolda Tyrmanda i kolejny zachwyt. I wciąż zastanawiam się, jak mogłam żyć tyle lat w nieświadomości? Co jakiś czas jego nazwisko przeskakiwało mi przed oczami, ale nie na tyle, żeby przykuć moją uwagę, żebym łaskawie zechciała zaszczycić go spojrzeniem. Aż nagle, trochę przypadkiem dotknęłam jego talentu. Od tamtej pory ustawiam go w szeregu z najwybitniejszymi i najważniejszymi dla mnie autorami. „Filip” to trzecie jego dzieło, z jakim dane mi było obcować.

sobota, 12 stycznia 2013

Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych - Krzysztof Środa


tytuł: Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych
autor: Krzysztof Środa
wydawnictwo: Czarne
rok wydania: 2012
ilość stron: 160

moja ocena: 8/10

Nie sposób w kilku słowach streścić o czym jest ta książka. To trzeba poczuć na własnej skórze. Słowa zamknięte na 160 stronach układają się w historię, której w żaden sposób nie da się opowiedzieć. Bo mam wrażenie, że opowiedziana straci swoją magię i urok.

czwartek, 10 stycznia 2013

Ucieczka z krainy wiecznego śniegu - Stephan Talty


tytuł: Ucieczka z krainy wiecznego śniegu
tytuł oryg.: Escape from the Land of Snows. The Young Dalai Lama's Harrowing Flight to Freedom and the Making of a Spiritual Hero
autor: Stephan Talty
wydawnictwo: Sine Qua Non
rok wydania: 2012
ilość stron: 351

moja ocena: 7/10

Moja wiedza na temat Tybetu jest bardzo ograniczona. Dotychczas poza położeniem geograficznym o tej niedostępnej kranie nie miałam zielonego pojęcia. Sami Tybetańczycy kojarzyli mi się z pucołowatymi mnichami, oazami spokoju, którzy życie poświęcili modlitwie i medytacjom. Wszystko uległo zmianie po przeczytaniu książki Stephana Talty'ego „Ucieczka z krainy wiecznego śniegu”.

wtorek, 8 stycznia 2013

Kilka wspomnień z PragiAhoj! Trzy ostatnie dni starego roku i pierwszy dzień tego obecnego spędziliśmy z Mateuszem w Pradze. Jako czechofilka byłam wprost zachwycona! Jestem pewna, że Praga to najpiękniejsze miejsce na świecie! Gdybym mogła zostałabym tam już na zawsze.
Dziś chciałabym się podzielić swoją radością i pokazać wam kilka zdjęć z naszej krótkiej wyprawy.

sobota, 5 stycznia 2013

Martin Scorsese. Rozmowy - Richard SchickelMartin Scorsese jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych reżyserów amerykańskich. Autor takich wybitnych filmów jak choćby „Ulice nędzy”, „Taksówkarz”, „Wściekły byk”, „New York, New York”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Chłopcy z ferajny”, „Wiek niewinności, Gangi Nowego Jorku”, „Aviator, Infiltracja, Wyspa tajemnic, czy ostatni „Hugo i jego wynalazek”.

środa, 2 stycznia 2013

Szkoła pod baobabem - Barbara RybałtowskaW drugiej części sagi Barbary Rybałtowskiej „Bez pożegnania” narratorką powieści jest kilkuletnia Kasia – córeczka Zosi. Dziewczynka z rozbrajającą szczerością opowiada o wojennych losach Polaków na emigracji. Grupa Polaków trafia wraz z Armią Andersa do Afryki i zostaje osadzona w Ugandzie pod flaga Brytyjską. Życie zaczyna toczyć się własnym rytmem. Rodzą się nowe przyjaźnie i miłości. Dorośli zmagają się z wieloma dylematami i problemami. Jednak smarkateria szybko klimatyzuje się w nowej rzeczywistości. Dzieciaki dokazują, rozrabiają na potęgę, chodzą do szkoły, która wybudowana została pod ogromnym baobabem i zdaje się, że wojna zupełnie ich nie dotyczy.